Medicina, farmacija

Apsukruoliai turistinėse šalyse apgaudinėja į nelaimę patekusius lietuvius: praranda ir tūkstančius eurų

Įsibėgėjant kelionių sezonui, kai kuriose lietuvių mėgstamose atostogų šalyse pastaraisiais metais populiarėja būdas iš turistų išvilioti dideles sumas pinigų. Draudikai įspėja, kad artimiausia pagalba ne visuomet yra pati patikimiausia ir ragina nelaimės atveju išlikti dėmesingiems.

Artimiausia pagalba – ne visuomet patikimiausia  

Kai kuriose turistų ypač pamėgtose valstybėse – Egipte, Turkijoje – ne visos medicinos įstaigos laikosi sąžiningumo principų ir į nelaimę patekusiems turistams pateikia didesnes sąskaitas, nei vietos gyventojams. Tokių klinikų paslaugų apmokėjimo pagrindai taip pat gali priversti suabejoti įsigyto kelionių draudimo galiojimu. 

„Prireikus medikų pagalbos, įprasta kreiptis į arčiausiai esančius asmenis, o užsienyje, patekus į stresinę situaciją, tokiais neretai tampa gidai, viešbučio registratūros darbuotojai ar viešbučio gydytojai. Jie tikrai gali nukreipti pas medikus, teikiančius reikiamą pagalbą. Tiesa, keliautojui už pagalbą gali tekti susimokėti iš savo kišenės“, – sako Irina Paleckienė, BTA  Sveikatos ir asmens žalų reguliavimo skyriaus vadovė. 

Dėl to keliautojams I. Paleckienė pataria prieš kelionę nepatingėti ir rasti laiko susipažinti su informacija, kaip elgtis kelionėje įvykus nelaimingam atsitikimui, o patį draudimo polisą, su svarbiais kontaktais, visos kelionės metu laikyti „po ranka“. 

„Visais atvejais, kai užsienyje prireikia medicininės pagalbos, būtina kreiptis draudimo polise nurodytų draudimo bendrovės partnerių lankomoje šalyje telefonu. Jie pasirūpins kelione iki gydymo įstaigos bei pačia medicinine pagalba, išvengiant nesklandumų, kurie gali smarkiai apkartinti atostogų nuotaiką“, – paaiškina I Paleckienė. 

Jos teigimu, nuvykus pas gydytoją, į kurį nukreipė viešbučio registratūros darbuotojas, už paslaugas gali tekti susimokėti iš savo kišenės. Savo ruožtu, susisiekus su draudimo bendrovės partneriu, klientams paslaugos suteikiamos visiškai nemokamai.  

Favoritai ir antkainiai 

Draudimo bendrovė jau yra pastebėjusi, kad vieno Turkijos regiono viešbučiai visus keliautojus, kuriems reikalinga medikų pagalba, nukreipia į konkrečią ligoninę. „Tokia tendencija verčia įtarti, kad galbūt egzistuoja slaptas susitarimas tarp viešbučių ir gydymo įstaigų“, – svarsto I. Paleckienė.

Analizė parodė, jog tokiose įstaigose gydymo kaina gali būti du, o kartais net ir penkis kartus didesnė nei partnerių klinikose, su kuriomis dirba BTA partneris. Ji priduria, kad visų klinikų, su kuriomis sudarytos partnerystės sutartys, darbo kokybė yra užtikrinta, tuo tarpu užtikrintumo dėl atsitiktinių gydymo įstaigų, į kurias keliautojus gali nukreipti nesąžiningi asmenys, nėra.  

Liūdniausia, kad pas tokius, ne visuomet sąžiningus medikus, patekęs pacientas nebūna iš anksto įspėjamas, jog už gydymą teks mokėti iš savo kišenės, o klaidą supranta tik tada, kai jam būna pateikiama milžiniška sąskaita. Tokioje situacijoje draudimo bendrovė jau bejėgė – sumažinti reikalaujamos sumos ji negali.

Beribis akiplėšiškumas 

„Akivaizdu, jog tokios gydymo įstaigos siekia pasipelnyti. Maža to, mums žinoma apie ne vieną atvejį, kai medicinos įstaigos naudojasi situacija ir bejėgius klientus ragina tuoj pat imtis priemonių, grasina, jog neatlikus operacijos, ateityje gali atsirasti nepataisomų sveikatos komplikacijų“, – apie nesąžiningų medikų pinkles pasakoja I. Paleckienė. 

Jos teigimu, klientai yra turėję ir dar didesnį įžūlumą demonstruojančių patirčių.  

„Šiemet susidūrėme su situacija, kuomet viešbučio registratūros darbuotojai bei gydymo įstaigos atstovai iš kliento paėmė draudimo polisą ir melagingai jį informavo, jog su BTA jau susisiekta ir belieka susimokėti už paslaugas, o mūsų draudimo bendrovė viską jums grąžins. Kai tuo tarpu, mes jokio skambučio nesulaukėme“, – pasakoja draudimo bendrovės atstovė.  

Gailestingumo tokiose ligoninėse taip pat nereikia tikėtis – keliautojai būna tarsi užspeisti į kampą ir, jei su savimi neturi pakankamai lėšų, laukia koridoriuje, kol sąskaitą papildys artimieji. 

Paprastas būdas apsisaugoti

Nors patekus į medikų pagalbos reikalaujančią situaciją, žmogus patiria stresą, visuomet derėtų prisiminti apie į kelionę pasiimtą draudimo polisą ir kontaktinius duomenis jame – jie leis susisiekti su draudimo bendrovės atstovu užsienio šalyje, kuris operatyviai ir be jokių papildomų mokesčių pasirūpins medicinine pagalba.

„BTA partneris dažniausiai kalba ir angliškai, ir rusiškai. Taip pat nederėtų išsigąsti ir tarptinklinių mokesčių: su partneriais galima susisiekti ne tik telefonu, bet ir per „Whats App“ ar „Viber“ mobiliąsias programėles. O ir mokesčiu už telefoninius pokalbius iki tam tikros ribos pasirūpiname mes“, – sako I. Paleckienė. 

„Galiausiai ir kelionės rizikų draudimo sutartis nurodo: pirmiausia – kreiptis į mūsų partnerį toje šalyje“, – primena BTA atstovė.

Apie BTA:               

AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2021 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2021 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 400 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 64 mln. eurų žalų.

Pranešimą paskelbė: Andrius Baranauskas, Winning Reputation