Medicina, farmacija

Bernardo Louno 100-osioms gimimo metinėms

Šiandien minimos mūsų kraštiečio – iškilios pasaulio asmenybės ir Utenos krašto garbės piliečio Bernardo Louno 100-osios gimimo metinės. B. Lounas (Boruchas Lacas) gimė 1921 m. birželio 7 d. Utenoje, vietos litvakų Nisono ir Belos šeimoje. Jo senelis buvo rabinas, tėvas – sėkmingas verslininkas, pastatęs generatoriumi varomą malūną, lentpjūvę, o pagaminamos energijos perteklių atiduodavęs bendruomenei ir taip prisidėjęs prie Utenos elektrifikavimo.

Kylant vokiečių į Lietuvą atneštoms antisemitinėms nuotaikoms, 1935 m. keturiolikmetis jaunuolis su šeima išvyko į JAV. Ten pasirinkęs mediko kelią, pasiekė profesijos aukštumų: gydytojas kardiologas, profesorius, daugybės universitetų garbės daktaras, šiuolaikinio defibriliatoriaus išradėjas, Amerikos gydytojų asociacijos, Gydytojų socialinės atsakomybės asociacijos įkūrėjas ir ilgametis vadovas. Brukline veikia jo vardu pavadintas Širdies kraujagyslių centras. Už savo veiklą pelnęs svarių Amerikos širdies asociacijos, Jungtinių Tautų Organizacijos švietimo, mokslo ir kultūros, Gandžio taikos ir kitų apdovanojimų.

Šaltojo karo metais gydytojas aktyviai dalyvavo tarptautinio branduolinio nusiginklavimo judėjimo, suvienijusio apie 150 tūkst. gydytojų iš 40 šalių, veikloje, daug prisidėjo prie branduolinio ginklo platinimo uždraudimo. 1985 m. jam, kaip vienam iš judėjimo „Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“ lyderių, buvo įteikta Nobelio taikos premija, nurodant, kad „ši organizacija davė žmonijai reikšmingos naudos, platindama autoritetingą informaciją ir prisidėdama prie to, kad būtų suvoktos katastrofiškos branduolinio konflikto pasekmės“.

2002 m. B. Lounas apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi.

2018 m. už aukštus pasiekimus profesinėje veikloje, gyvybiškai svarbius išradimus kardiologijoje, visuomeninę, aktyvią, ilgametę veiklą pasaulinėje federacijoje „Pasaulio gydytojai prieš branduolinį karą“ bei Utenos krašto vardo garsinimą pasaulyje Bernardui Luonui suteiktas Utenos krašto garbės piliečio vardas.

Eidamas 100-uosius gyvenimo metus iškilusis kraštietis mirė savo namuose Čestnat Hile (Chestnut Hill), Masačusetso valstijoje, JAV, Lietuvai ypatingą dieną – 2021 m. vasario 16 d.

Didžiuojamės, kad ši išskirtinė pasaulio asmenybė yra kilusi iš Utenos ir sieksime išsaugoti šviesų mūsų kraštiečio ir jo šeimos atminimą. Tikime, kad Bernardo Louno neįkainojamas indėlis į medicinos pažangos vystymą visame pasaulyje, aktyvi profesinė ir visuomeninė veikla, siekiant taikos ir branduolinio nusiginklavimo, yra ir išliks įkvėpimas dabartinei ir ateities kartoms.

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sveikina visus su Utenos krašto garbės piliečio, Nobelio premijos laureato, defibriliatoriaus išradėjo Bernardo Louno 100-siomis gimimo metinėmis.

Pranešimą paskelbė: Lolita Kaminskienė, Utenos rajono savivaldybės administracija
Bernardo Louno 100-osioms gimimo metinėms