Sveikata, grožis

Ekspertės pataria: viskas, ką svarbu žinoti apie daržovių grilinimą ir jų naudą sveikatai

Atėjus šiltajam sezonui, lauke pakvimpa ne tik žiedai, bet ir kepamos gėrybės. Nors galvodami apie grilinimą, dauguma prisimename gardžius mėsos kepsnius, vis dėlto, puikiai ant grotelių atrodo ir kepamos daržovės. Grilintos daržovės gali būti ne tik puikus garnyras,  bet ir pagrindinis patiekalas. Be to, tai geriausias pasirinkimas norint maitintis sveikatai palankiai ir lengvai, mėgaujantis turtingu šviežių daržovių skoniu. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pasakoja, kuo grilintos daržovės naudingos mūsų organizmui ir kodėl jas kepant nereikėtų persistengti. Taip pat kulinarijos technologė Lina Barčaitė pataria, kaip grilinti daržoves, kad atsiskleistų gardžiausi jų skoniai.

Pataria neužgožti natūralaus skonio 

Kaip teigia prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė, grilinti galima kokias tik norime daržoves – tiek šviežias, tiek šiek tiek pamarinuotas. Įprasta ant grotelių kepti bulves, baklažanus, cukinijas, porus ar pomidorus. Tačiau grilinti galime ir kopūstus, grybus, paprikas, morkas, šparagus ar svogūnus. 

Kepant daržoves, kulinarijos technologė siūlo neužgožti natūralaus jų skonio – lengvai aptepti alyvuogių aliejumi ar norimais padažais, pagal skonį pagardinti prieskoniais – druska ir pipirais. „Pasirinkus kokybišką druską, daržovių skonis labai pasikeičia, jis suintensyvėja. Tačiau nepersistenkite su jos kiekiu, nes daržovės turi savo natūralų skonį, todėl joms pagardinti užtenka tik šiek tiek druskos ir pipirų. Naudojant gerą alyvuogių aliejų, taip pat pagerėja grilinamų patiekalų skonis, tačiau jo irgi nepadauginkite, tiesiog truputį apšlakstykite prieš pat patiekdami. Taip ant grotelių keptos daržovės bus meistriškai paruoštos“, – pataria specialistė.

Tiks ir kaip garnyras, ir kaip pagrindinis patiekalas

Pasak „Rimi“ prekybos tinklo sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, vertingiausios daržovės – termiškai neapdorotos. Vis tik kaitinant jas ant žarijų, svarbu neperkepti ir nepadauginti aliejaus, o prisvilus – nulupti odelę ir tik tada skanauti. Tokiu būdu pagamintos daržovės gali būti ne tik gardus garnyras prie mėsos patiekalų, bet ir pagrindinis patiekalas, kai per karščius norisi lengvesnio maisto. 

Be to, pasak gydytojos dietologės, ant griliaus kepintos daržovės gali atskleisti kitas savo naudingas savybes nei neapdorotos. Pavyzdžiui, kaitinant pomidorus, juose padidėja antioksidanto likopeno koncentracija: „Nereikėtų baimintis, jog grilinant žus visi vitaminai bei mineralai, nes termiškai apdorojant, suyra daržovių ląstelių struktūra, tad organizmas gali lengviau pasisavinti naudingąsias medžiagas. Be to, kai kurias daržoves, pavyzdžiui, baklažanus, cukinijas, pomidorus, rekomenduojama kepti bei valgyti su odele, kuri savyje sukaupia organizmui naudingų medžiagų bei skaidulų.“

Kaip supjaustyti ir kiek grilinti daržoves

Pasak kulinarijos technologės L. Barčaitės, daržovių pjaustymas – skonio reikalas. Tačiau tokias daržoves, kaip cukinija, rekomenduojama pjaustyti griežinėliais, o svogūnus – per pusę, dar kai kurias daržoves, pavyzdžiui, paprikas ar morkas, reikėtų pjaustyti išilgai, o grybus bei šparagus kepti nepjaustytus.

„Tokios grilintos daržovės, kaip bulvės ar baklažanai, yra nepaprastai skanūs, tačiau jas kepant reikia būti kantriems. Pavyzdžiui, bulves reikia kepti maždaug po 10 min. iš kiekvienos pusės, kad jos būtų gerai paruoštos. O baklažanams ar paprikoms gali prireikti mažiau laiko, tik apie 6 min. iš kiekvienos pusės. Grybams, pomidorams ar svogūnams tereikia, kad jų paviršius paruduotų. Tam užteks maždaug 4 min. apkepimo iš kiekvienos pusės“, – pataria specialistė. 

Švieži vietiniai produktai 

Tam, kad ant grotelių keptos daržovės būtų išties gardžios, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė O. Suchočeva pataria naudoti sezoninius ingredientus. „Vasaros metu parduotuvių lentynos pilnos lietuviškų gėrybių. Sezoninių daržovių skonis yra daug intensyvesnis, jos – sveikatai palankesnės. Be to, pirkdami vietines, Lietuvos ūkininkų užaugintas daržoves, taip pat įsitikiname, kad jos bus itin šviežios ir skanios“, – teigia specialistė.

Sutaupyti padės planavimas

Norintiems sutaupyti apsiperkant, O. Suchočeva pataria iš anksto susiplanuoti pirkinių sąrašą, nešvaistyti maisto ir nepamiršti pasinaudoti „Mano Rimi“ lojalumo programos pasiūlymais, suteikiančiais asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Tik jums skirtus pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat „Rimi“ programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse. Naudinga žinoti tai, kad terminale galima naudotis ne tik fizine lojalumo kortele, bet ir skenuoti QR kodą.“

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR