Endokrininės sistemos ligos,  Ligos

FEOCHROMOCITOMA

Tai hormoniškai aktyvus šerdinės antinksčių dalies navikas, sekretuojantis į kraują per didelį kiekį katecholaminų (antinksčių hormonų: adrenalino, noradrenalino, dofamino) . Liga reta – ja serga 1-3 žmonės iš 10000, vienodai dažnai vyrai ir moterys.
Ligos priežastys
Ligos priežastys neaiškios. Manoma, kad liga gali būti paveldima, nes pasitaiko šeiminių ligos atvejų. Navikai būna ne tik antinksčiuose, bet ir pasitaiko ir nerviniuose ganglijuose, tokių navikų yra apie 15 procentų.
Simptomai
  • Aukštas kraujo spaudimas
  • Staigus spaudimo šokinėjimas
  • Šaltkrėtis
  • Baimės jausmas
  • Galvos skausmas
  • Prakaitavimas
  • Dažnesnis pulsas
  • Pilvo skausmas
  • Išsiplėtę vyzdžiai
  • Šono skausmas
  • Ligos eiga
    Ligonį ištinka hipertenzinės krizės – staigus arterinio kraujospūdžio pakilimas. Kraujospūdis dažniausiai pakyla priepuoliais, nors kartais būna ir nuolatos padidintas.
    Priepuolis prasideda staiga. Ligonis būna sujaudintas, jį krečia šaltis, be priežasties atsiranda baimė, vidinis nerimas. Būna galvos skausmas, prakaitavimas, širdies plakimas, kartais pilvo ir šonų skausmai.
    Vyzdžiai dažnai būna išsiplėtę, oda ir gleivinės blyškios, galūnės atšalusios.
    Kartais pasitaiko ryškus arterinio kraujo spaudimo svyravimas – buvęs aukštas kraujospūdis savaime krenta iki žemo. Krizės trukmė įvairi, nuo kelių minučių iki kelių valandų.
    Kraujyje nustatomas padidėjęs gliukozės kiekis, leukocitų (baltųjų kraujo kūnelių) skaičius.
    Feochromocitoma sergantiems ligoniams būdingas kūno masės mažėjimas, nes katecholaminai skatina medžiagų apykaitą.

    Ligai prasidėjus, priepuoliai būna reti, kas keli mėnesiai ar net metai. Ligai progresuojant, krizės dažnėja, gali kartotis kelis kartus per dieną. Priepuolius provokuoja emocinė įtampa, gausus valgymas, nepatogi kūno padėtis, pilvo palpacija.

    Komplikacijos
    Hipertenzinės krizės metu gali įvykti miokardo infarktas, galvos smegenų insultas, gali trūkti aorta (didžiausia žmogaus kraujagyslė) , išsivystyti ūmus širdies nepakankamumas.
    Feochromocitoma, pasireiškianti pastoviai padidintu arteriniu kraujo spaudimu, primena piktybinę arterinę hipertenziją su jai būdingomis komplikacijomis. Tai akių, inkstų, širdies raumens ir kraujagyslių pakenkimas. Sergant šia liga dažnai kartu būna ir cukrinis diabetas.

    Tyrimai
    Diagnozei patvirtinti matuojamas hormonų kiekis paros šlapime ir hormonų kiekis kraujyje priepuolio metu.
    Sergant feochomocitoma nustatomi aukšti katecholaminų kiekiai. Auglio vietai nustatyti atliekama antinksčių echoskopija, pilvo organų kompiuterinė tomografija ar magnetinis branduolinis rezonansas.
    Gydymas
    Paprastai taikomas chirurginis naviko pašalinimas. Prieš operaciją skiriami kraujospūdį mažinantys vaistai. Šiuo atveju tinka α ir β blokatoriai (prazozinas, doksazozinas, metaprololis, atenololis, propranololis ir kiti) .

    Patarimai
    Dieta, sergant feochromocitoma, panaši į dietą kaip ir sergant arterine hipertenzija. Tai sumažintas valgomosios druskos ir riebalų kiekis. Ligonis, pakol nebus pašalintas navikas, tūrėtų vengti stresų, riboti fizinį krūvį.
    Su savimi pacientas tūrėtų nešiotis prazozino ar kito α blokatorių tablečių, kad ištikus krizei galėtų ją nutraukti.
    Profilaktika
    Nėra.