Ligos,  Virškinimo organų ligos

HEMOROJUS

Hemorojus – tai išangės kraujagyslinių audinių išvešėjimas, išsiplėtimas. Hemorojus skirstomas į vidinį (kai hemorojiniai mazgai yra išangės kanalo viduje, padengti gleivine) ir išorinį (kai hemorojiniai mazgai yra po oda aplink išangę) .
Ligos priežastys
Hemorojaus atsiradimą skatina vidurių užkietėjimas, dažnas stanginimasis tuštinantis, nėštumas, venų vožtuvų nepakankamumas, ilgalaikis sėdimas ar stovimas darbas, sunkumų kilnojimas. Kartais hemorojinių mazgų atsiranda, net kai nėra šių faktorių. Taip pat įtakos turi paveldimumas, vyresnis amžius, antsvoris. Vienodai dažnai serga abiejų lyčių asmenys.
Simptomai
 • Išangės kraujavimas
 • Išangės niežėjimas
 • Išangės skausmingumas
 • Hemorojinių mazgų iškritimas
 • Išskyros iš išangės
 • Ligos eiga
  Pagrindiniai hemorojaus simptomai yra kraujavimas ir hemorojinių mazgų iškritimas. Dažniausiai pasirodo nedidelis šviežio kraujo kiekis tuštinimosi pabaigoje, ypač jei išmatos kietos, stanginamasi. Ligai progresuojant, kraujo pasirodymas gali būti nesusijęs su tuštinimusi. Kitas simptomas – hemorojinių mazgų iškritimas pro išangę: iš pradžių hemorojinis mazgas išsikiša pro išangę tik tuštinantis ir po to savaime sugrįžta, vėliau tai tampa nuolatiniu požymiu. Taip pat gali varginti išangės niežulys, skausmingumas, išskyros iš išangės.
  Hemorojus nėra gyvybei pavojinga liga, paskyrus gydymą, simptomai dažnai praeina per kelias dienas, tačiau jie linkę kartotis.
  Komplikacijos
  Jei kraujuojama dažnai ir gausiau, gali atsirasti mažakraujystė (anemija) . Iškritęs hemorojinis mazgas gali įstrigti išangėje, sukeldamas skausmą. Sergant hemorojumi infekciniai sukėlėjai lengviau patenka į aplink išangę esančius audinius ir gali sukelti jų uždegimą (paraproktitą) .
  Tyrimai
  Apžiūrėdamas išangę gydytojas nustato, ar matomi hemorojiniai mazgai, taip pat ištiria išangę digitaliniu būdu (pirštu ištiria, ar čiuopiami mazgai tiesiojoje žarnoje) . Hemorojiniai mazgai apžiūrimi specialiu instrumentu – anoskopu. Taip pat atliekama rektosigmoidoskopija – specialiu instrumentu su šviesos šaltiniu apžiūrima ir giliau esanti tiesiosios žarnos dalis (patikrinama, ar nėra vėžio, polipų, uždegiminių ligų, dėl kurių gali kilti panašių simptomų) .
  Gydymas
  Hemorojus gali būti gydomas vaistais (lengvesniais atvejais) ir chirurginiais metodais.
  Visų pirma reikia stengtis, kad nebūtų vidurių užkietėjimo. Jei to nepavyksta pasiekti dieta, skiriama vidurius laisvinančių vaistų (Guttalax, Forlax, Duphalac, bisakodilis, Microlax, senos preparatai, pataisų žiedadulkės, dietinės skaidulos ir kt.) . Sustiprėjus hemorojaus simptomams, skiriama specialių žvakučių (Posterisan, Hemorol, Ultraproct, Proctosedyl, Procto-Glyvenol ir kt.) . Jei hemorojiniai mazgai yra dideli ir gydymas vaistais neefektyvus, gydoma chirurgiškai. Yra keletas chirurginio gydymo metodų: ligatūros (ant hemorojinio mazgo uždedamas specialus guminis žiedas, mazge nutrūksta kraujotaka ir jis per kelias dienas nunyksta) , koaguliacija infraraudonaisias spinduliais, lazeriu ar elektra, skleroterapija (aplink hemorojinį mazgą suleidžiama specialaus tirpalo, dėl kurio mazgo kraujagyslės sklerozuoja ir mazgas sumažėja) , krioterapija (naudojant šaltį sutrikdoma mazgo kraujotaka) , hemoroidektomija (hemorojiniai mazgai pašalinami operacijos metu, naudojant vietinę ar bendrąją narkozę) . Jums tinkamą metodą turėtų parinkti gydytojas.
  Patarimai
  Sergant hemorojumi labai svarbu, kad nebūtų vidurių užkietėjimo. Kad to išvengtumėte, reikia valgyti daugiau skaidulų turinčio maisto (daržovių, vaisių) , gerti pakankamai skysčių (1,5-2 l per dieną) , ryte reiktų išgerti stiklinę šalto vandens – tai skatina tuštinimosi refleksą, patartina gerti sulfatų turintį mineralinį vandenį, kuris turi lengvą laisvinamąjį poveikį, taip pat padidinti fizinį aktyvumą. Reiktų vengti ilgo stanginimosi tuštinantis, švelniai naudotis tualetiniu popieriumi. Atsiradus hemorojaus simptomams siūlomos šiltos (paprasto vandens, apie 40ºC) vonelės po 10-15 min. kelis kartus per dieną.
  Profilaktika
  Specifinės profilaktikos nėra. Reikia vengti vidurių užkietėjimo ir mažiau stangintis tuštinantis.