Straipsniai

Kaip man jie atsibodo…

(Prof., gyd. dermatovenerologė Gerimanta Balevičienė) …tie paprastieji spuogai. Dauguma juos pažįsta, kai kuriems jie jau spėjo įgristi „iki kaulų čiulpų”. Nors apie šią problemą dažnai kalbama ir rašoma, tačiau vis tiek sulaukiame daugybės skaitytojų laiškų, prašančių patarimo kaip su jais kovoti. Taigi šį kartą kalbamės su gydytoja dermatovenerologe profesore G. Balevičiene (konsultuojančia Vilniuje, A. Vivulskio g., telefonas: (8 5) 2136547, mob.tel.: (8 680) 30103) .

Paprastieji spuogai – tai brendimo laikotarpio liga, dažniausiai prasidedanti 12-15 metų paaugliams ir paprastai pasibaigianti sulaukus 21 –25 metų.
Tai plauko maišelio riebalinės liaukos uždegimas, galintis kilti dėl įvairių priežasčių. Anksčiau buvo manoma, kad paprastųjų spuogų atsiradimui didelę įtaką turi maistas. Buvo rekomenduojama nevalgyti šokolado, riešutų, riebių maisto produktų, negerti kavos ir kita. Tai labai ribodavo ir vargindavo pacientus. Pastaruoju metu, po atliktų naujausių tyrimų, mokslininkai teigia, kad maistas neturi įtakos atsirasti paprastiesiems spuogams, ir šiuo požiūriu kankinti save įvairiomis dietomis nevertėtų.

Atėjus vasarai, kai stipriau veikia UV spinduliai, žudantys bakterijas, spuogai gali išnykti, o rudeniop vėl atsikartoti – pastebimas sezoniškumas.

Bene daugiausiai įtakos turi paveldėjimas. Dažniausiai kas nors iš artimų giminaičių turėjo šią problemą. Taip pat paprastųjų spuogų atsiradimą sąlygoja ir minėtame laikotarpyje padidėjęs vyriškų hormonų – androgenų – aktyvumas, lemiantis pagausėjusį riebalų išsiskyrimą, vadinamą seborėją. Šių žmonių oda riebi, ją išduoda blizgantis veidas bei greitai besiriebaluojantys plaukai. Tokią odą pabraukus servetėle, ji susitepa riebalais.

Nuolatinis riebalų tekėjimas dirgina plauko maišelį, jis pradeda ragėti ir užsikimšti, todėl susidaro taip vadinami atviri bei uždari plauko maišelio komedonai. Odoje uždari komedonai matomi kaip nedideli balzgani 1-2 mm skersmens mazgeliai. Atviri komedonai, arba inkštirai, – tai atviros plauko maišelio žiotys, prisipildžiusios riebalų, o jų viršuje ląstelės suragėjusios ir patamsėjusios. Paspaudus inkštirą, išsispaudžia tiršta riebalų masė, kurioje yra ir nusilupusių ląstelių, ir bakterijų.

Minėti riebioje odoje vykstantys procesai sudaro palankias sąlygas tarpti bakterijoms: dažniausiai Propionibacterium acne, rečiau Staphylococcus epidermidis. Jos sukelia plauko maišelio riebalinės liaukos uždegimą. Veido oda įgauna būdingą išvaizdą: ji riebi, blizga, poros plačios, plaukų maišelių žiotys atviros, matosi duobutės, iš kurių auga plaukai, yra uždarų ir atvirų komedonų, mazgelių, pūlinėlių, šašelių, dėmelių ar randelių.

Labai sunki ir palyginus reta ligos forma yra gumuliniai spuogai. Tuomet susidaro pūliniai net iki riešuto dydžio, vėliau jie pratrūksta ir sugijus lieka randai. Jie žaloja veidą, išplinta į krūtinę, pečius, nugarą ar net sėdmenis.

Anot prof. G.Balevičienės, paprastieji spuogai labai vargina jaunuolius. Dėl negražios veido odos jie jaučiasi nelaimingi. Kartais jiems gali atrodyti, kad visų nesėkmių priežastis yra nelemtieji spuogai. Ir jeigu jų nebūtų, jiems geriau sektųsi mokslas, jie turėtų daugiau draugų, lengviau bendrautų. Kartais toks įsitikinimas labai paveikia paauglius ir tampa jau žymesne problema. Jie įkyriai spaudo, drasko spuogus ar kitaip save žaloja. O tai sukelia pasekmes – lieka dėmelės, randeliai. Kartais dėl įsisenėjusios problemos jaunuoliai drasko odą, kai spuogų jau net ir nėra. Tai nervinis nudraskymas. Pasitaiko ir daug sunkesnė būsena, kai pacientai jau nebegali susivaldyti, atsisako eiti į mokyklą, komplikuojasi santykiai su tėvais. Dažnai su tuo yra susijusi depresija, lietimo haliucinacijos, padidėjęs jautrumas. Tokiais atvejais reikalinga jau ir psichologo ar net psichiatro pagalba. Kuo anksčiau ji suteikiama, tuo lengviau galima padėti.

Lengva paprastųjų spuogų forma gydoma labai paprastai. Kartais užtenka paprasčiausios tinkamos kasdieninės odos priežiūros. Veidą reikėtų prausti ryte ir vakare su specialiai tam skirtu prausiamuoju sindetu, po to nuvalyti toniku ir patepti želė. Rekomenduotu būdu prižiūrint odą spuogų atsiradimas sumažėja arba jie visai išnyksta, o ir kartu derinamas gydymas vaistais būna paprastesnis ir trunka trumpiau.
Sunkesniais atvejais reikia gydyti ir vaistais – vien priežiūros priemonės nepadės. Šiuo metu yra įvairių vaistų, gydančių paprastuosius spuogus. Jie mažina riebalų susidarymą bei ragėjimą arba naikina spuogus sukeliančias bakterijas. Neretai užtenka išorinio gydymo, kartais prireikia vartoti ir geriamuosius vaistus, kurie skiriami įvairios trukmės kursais. Tai gali rekomenduoti tik gydytojas.

Prof. G. Balevičienė pataria pacientams nepirkti įvairiausių priežiūros priemonių ar vaistų savo nuožiūra ir nesigydyti patiems. Įvairiuose kremuose kaip tik gali būti medžiagų, skatinančių spuogų susidarymą, o be gydytojo nurodymų pasirinkti vaistai gali ir pakenkti.