(Eglė Dručkutė) Būkite budrios – artėja atostogos!
Nors Milda iš egzotiškų kraštų grįžo gražiai įdegusi, parsivežė daugybę dailių suvenyrų ir fantastiškų nuotraukų, tačiau apie tas atostogas ji kalba nenoriai. „Turbūt viskas buvo per daug gražu, kad baigtųsi gerai. Dabar net sunku patikėti, kad tai nutiko būtent man… Tiesiog, kerinti gamta, trumputis žavingas penkių dienų flirtas ir – tą paskutinį vakarą atostogų siautulys mane nugalėjo. Buvo nuostabiai gera pasijusti nerūpestinga įsimylėjusia mergiote… Akimirkai buvau prisiminusi, kad šiame poetiškame vakaro scenarijuje nėra vietos skyreliui apie apsaugos priemones. Bet juk aistra nepripažįsta taisyklių. Nenorėjau nieko keisti ir gadinti. Jau skrendant namo, širdį ėmė graužti nemalonus kirminas – o ką, jeigu…? Tačiau vis dar naiviai turėjau vilties, kad viskas bus gerai, ir aš su malonumu galėsiu mėgautis svajingo nuotykio prisiminimais. Deja, grįžus visos abejonės pasitvirtino. Kasdienybės proza prasidėjo moterų konsultacijos koridoriuose… Žinau, kad buvo ir kita išeitis, tačiau dabar jau vėlu save kaltinti.”
Gydytojai ginekologai pastebėjo, kad iš tiesų, po vasaros atostogų padaugėja neplanuoto nėštumo atvejų.
Vasarą nemažai moterų nutraukia nuolatinių kontracepcijos priemonių vartojimą, klaidingai manydamos, kad tuos kelis mėnesius organizmas turi „pailsėti“ nuo hormoninių preparatų. Atostogaudamos svečioje šalyje, moterys atsipalaiduoja, nebijo laisviau elgtis, labiau linkusios į avantiūras. Paprastai per atostogas daugiau linksminamasi, daugiau suvartojama svaigalų, todėl itin nepatartina pasitikėti „vaisingų” dienų skaičiavimu.
„Atostogų tabletė”
Išvengti neplanuoto pastojimo, o po jo sekančio sveikatai kenkiančio ir ilgainiui depresiją sukeliančio nėštumo nutraukimo padės kontracepcija, skirta ekstrinei pagalbai.
„Postinoras” šiuo metu pats efektyviausias žinomas skubios pagalbos geriamas kontraceptikas. Tabletės skirtos vartoti po atsitiktinių lytinių santykių arba jei kitos apsisaugojimo priemonės „pavedė” (suplyšo prezervatyvas, iškrito gimdos spiralė ar buvo nesėkmingai nutrauktas lytinis aktas) . Vaisto sudėtyje esanti veiklioji medžiaga levonorgestrelis yra hormonas progestagenas, kuris būtent ir sudaro sąlygas neplanuotam pastojimui išvengti. Jei užmiršote įsimesti postinoro pakuotę į kelionės krepšelį, vaisto be didesnio rūpesčių galėsite įsigyti ir užsienyje. Tik nenustebkite, įvairiose šalyse šis kontraceptikas vadinamas skirtingai: JAV – „Plan B”, Vakarų Europoje – „Levonelle”, Lietuvoje – „Postinoras” .
Nebijokite sulaukti ryto
Pastaruoju metu vaistininkai juokauja, kad moterys labai tiesmukiškai supranta posakį „ekstrinė pagalba”. Pasitaiko nemažai atvejų, kai vidury nakties į budinčios vaistinės duris beldžiasi persigandusios moterys, o nusipirkusios gelbstintį medikamentą, čia pat tarpduryje skuba jį išgerti. Iš tiesų, kontraceptiko vartojimas labai paprastas: tabletę reikia išgerti ne vėliau kaip per 72 valandas po lytinio akto (t.y. jūs turite visas 3 paras laiko) , antroji tabletė geriama praėjus 12 valandų po pirmosios išgėrimo. Tad nebijokite sulaukti ryto ir neskaičiuokite tiksinčių sekundžių – pirmų dviejų parų laikotarpyje po lytinių santykių pavartoto „Postinoro” efektyvumas pranoksta daugumą gerai žinomų nehormonių kontraceptinių priemonių.
Kaip ir su kiekvienu vaistu, taip ir su „Postinoru” , gydytojai pataria elgtis apdairiai. Nurodymų, esančių vaistų aprašymo lapelyje, laikytis būtina. Medikai ne kartą pastebėję, kad šį kontraceptiką moterys vartoja neteisingai. Svarbu nepamiršti, kad per mėnesį galima išgerti ne daugiau kaip 4 kontraceptiko tabletes. Jei moteris lytiškai santykiauja dažnai. Kiekvieną kartą vartojant „Postinorą” , gali sutrikti mėnesinių ciklas. Tokiu atveju siūloma pasirinkti nuolat vartojamus kontraceptikus.
Meilės nuotykis – puiku, tačiau atsarga gėdos nedaro. Jei anksčiau tekdavo laukti prasidėsiančių mėnesinių, norint įsitikinti – ar nuotykis baigėsi be pasekmių, dabar problemą padės išspręsti vos dvi tabletės.