Straipsniai

Kodėl man skauda galvą?

(Eglė Kuliešytė)Milijardai žmonių kas dieną kenčia galvos skausmą. Viso pasaulio medikai neriasi iš kailio ieškodami šių kančių priežasčių bei vis efektyviau kurdami galvos skausmą malšinančius vaistus. Tačiau tyrimai rodo, kad tik 5 proc. pacientų galvos skausmo priežastis yra organiniai pakitimai: kaukolės patologija, hematomos, smegenų patinimas ir kt. Didžioji dalis – 95 proc. kenčiančiųjų galvos skausmus net nenutuokia, kad jų galvos plyšta dėl… elementariausio nežinojimo.

Dažniausios galvos skausmo priežastys
Netinkama kūno poza miegant. Jei esate įpratę miegoti ant pilvo, pasukę galvą į šoną, vertėtų žinoti, kad tuomet įsitempia kaklo ir pečių srities raumenys. Nuolatinės įtampos rezultatas – skausmingi spazmai. Situaciją palengvintų įprastos miego pozos pakeitimas, patogesnė lova ir pagalvė, taip pat kontrastinis dušas, kaklo ir pečių zonos masažas, trynimas.

Nevienodo ilgio kojos. Aštuonių žmonių iš dešimties viena koja yra kiek ilgesnė už kitą – kūno asimetrija yra visiškai normalus dalykas. Tačiau kai viena koja už kitą yra ilgesnė 8 mm ir daugiau, vienos nugaros pusės raumenys nuolatos būna smarkiau įtempti. Tuomet yra slegiamas pečių nervų raizginys, o tai ir lemia spazminius galvos skausmus. Šiuo atveju savijautą pagerintų specialūs avalynės įklotai, padedantys koreguoti kojų ilgių skirtumą.

Kaklo srities stuburo osteochondrozė taip pat sukelia skausmingus spazmus tam tikrose raumenų grupėse. Į pagalbą pasitelkite manualinę terapiją, gimnastiką ir masažą.

Netinkama mityba. Kenčiantiems galvos skausmus vertėtų ypač atidžiai rinktis maisto produktus. Medikai siūlo nepiktnaudžiauti actu, marinatais, garstyčiomis, pomidorų padažu, majonezu, kiauliena, rūkyta mėsa ir žuvimi, pupelėmis, soja ir kt. Šiuose produktuose yra tam tikrų medžiagų, kurių perteklius kraujyje lemia pulsuojantį galvos skausmą. Galva gali plyšti ir dėl maisto bei aromatinių priedų, kurių yra bulvių traškučiuose, sultinio kubeliuose, kepintuose riešutuose, sausose sriubose, taip pat šampane, brendyje, viskyje, likeriuose, konjakuose, aluje, tam tikrose raudonojo vyno rūšyse. Jums netinkančius maisto produktus pakeiskite žuvimi, kepenimis, žaliais žirneliais, rupia duona, bulvėmis, grikiais, jautiena, jūros gėrybėmis.

Knarkimas ir nepakankamai gilus kvėpavimas. Dėl kvėpavimo sutrikimų padidėja anglies dioksido koncentracija kraujyje. Į nepakankamą deguonies kiekį smegenyse organizmas reaguoja galvos skausmu. Sureguliuoti kvėpavimą padeda garsus dainavimas (kad ir rytais vonioje) bei įvairūs kvėpavimo pratimai. Tiems, kurie knarkia miegodami, vertėtų prie pižamos nugaros prisisiūti kišenes ir ten įdėti teniso kamuoliuką. Jis neleis jums miegoti ant nugaros – klasikine knarkiančiųjų poza.

Užterštas oras, pasyvus bei aktyvus rūkymas daugeliui sukelia galvos skausmą. Pasirūpinkite geru patalpų vėdinimu, atsikratykite baldų, kilimų bei kitų daiktų iš neekologiškų medžiagų. Pirkdami dulkių siurblį, rinkitės modelius su šiuolaikine filtracijos ir oro valymo sistema. Taip pat įsigykite kambarinių augalų.

Neįprastos oro sąlygos. Dėl magnetinės audros, stipraus vėjo ar artėjančio lietaus atmosferoje padidėja teigiamų jonų koncentracija. Jautriems žmonėms ji sukelia galvos skausmą. Tuomet gali padėti jonizatoriai, pvz., „Čiževo lempa”, taip pat paparčiai ir kiti visada žali augalai, kaupiantys neigiamus jonus.
Kompiuteriai, televizoriai ir kiti elektros prietaisai sukuria elektromagnetinį lauką, taip pat traukiantį teigiamus jonus. Patarimas – iš elektros tinklo išjunkite visus prietaisus, kuriais šiuo metu nesinaudojate.

Hormoniniai pakitimai organizme menstruacijų ar PMS metu. Dėl jų daugelį moterų kankina migrenos. Mokslininkų nuomone, toks galvos skausmas yra susijęs su hormonų svyravimais. Tokiu atveju taikomas individualus gydymas įvairiais homeopatiniais preparatais ir kitais būdais.
Hormonų audra orgazmo metu neretai sukelia galvos skausmą ir vyrams. Jei tai nesusiję su hipertonija, kai gali padėti tabletė, išgerta prieš 10-15 min. iki lytinio akto, tuomet reikėtų kreiptis į gydytoją neuropatologą ar neurologą.

Hipertonija ir hipotonija. Šios ligos taip pat gali būti galvos skausmo priežastis, nors hipertonikams galvą dažniausiai skauda jaudinantis (kai mes nesugebame kovoti su stresu) ar dėl osteochondrozės. Padidėjusį kraujospūdį taip pat kartais lydi galvos skausmas, dažniausiai jaučiamas tik atsibudus, pakaušio srityje. Tokiu atveju prieš gerdami vaistus būtinai pasimatuokite kraujo spaudimą. Esant per žemam kraujo spaudimui taip pat skauda galvą, tačiau tuomet skausmas gali praeiti savaime: vertikali poza palengvina kraujo nutekėjimą iš galvos.

Įvairūs preparatai gali sukelti šalutinį poveikį, kuris gali būti galvos skausmo priežastis. Visuomet skaitykite vaistų vartojimo instrukciją, kurioje turi būti nurodyta kaip elgtis, jei kyla minėtų nemalonumų. Kartais vaistą reikia pakeisti kitu. Tik nemėginkite savęs gydyti bei rinktis vaistų. Tai gydytojo prerogatyva.