Kaulų, sąnarių, raumenų ligos,  Ligos

PŪLINGAS ARTRITAS

Pūlingas artritas – tai ūminis infekcinis sąnario uždegimas, kuris kyla bakterijoms patekus į sąnarį.
Ligos priežastys
Pūlingą artritą gali sukelti įvairios bakterijos, dažniausiai auksinis stafilokokas (Staphylococcus aureus) . Bakterijos į sąnarį patenka:
· iš kraujo (pvz., vartojant intraveninius narkotikus, sergant kitomis pūlingomis ligomis ar sepsiu) ;
· iš šalia esančio kaulo (sergant pūlingu kaulo uždegimu – osteomielitu) ;
· tiesiai iš aplinkos (per gilią žaizdą, sąnarių operacijų metu) .
Pūlingu artritu labiau linkę sirgti žmonės, kurių sąnariai jau yra pažeisti kokios nors ligos (reumatoidinio artrito, traumos, osteoartrito) , kuriems atliktos sąnarių protezavimo ar artroskopinės operacijos ar tie, kurių imunitetas yra susilpnėjęs (dėl ilgą laiką vartojamų gliukokortikoidų, cukrinio diabeto, kitų lėtinių, organizmą alinančių ligų) . Dažniausiai serga 50-70 metų amžiaus žmonės.
Simptomai
 • Sąnarių skausmas
 • Sąnario patinimas
 • Odos paraudimas
 • Karštas sąnarys
 • Karščiavimas
 • Šaltkrėtis
 • Ligos eiga
  Dažniausiai skauda tik vienas sąnarys, skausmo pradžia ūmi, skausmas labai stiprus, pulsuojantis, dažnai stipresnis naktį, ypač paryčiais, nepriklauso nuo fizinio krūvio, nepraeina pailsėjus. Skauda judinant galūnę per pažeistą sąnarį, todėl sergantysis ją „saugo”. Dažniausiai pažeidžiami sąnariai: keliai, klubai, pečiai, vaikams – čiurnos ir alkūnės. Pažeistas sąnarys patinsta, oda virš jo parausta. Pakyla kūno arba odos virš artrito apimto sąnario temperatūra, todėl liečiant, sąnarys atrodo karštas.
  Ligos eiga ūminė – negydant ji greitai progresuoja, gali net baigtis mirtimi. Ypač pūlingas artritas pavojingas mažiems vaikams ir pagyvenusiems žmonėms, bei žmonėms su nusilpusiu imunitetu.
  Komplikacijos
  Laiku nepradėjus tinkamai gydyti, infekcija gali išplisti po visą organizmą, gali išsivystyti sepsis bei visos jo komplikacijos. Net 20-50% atvejų uždegimas išplinta į šalia esantį kaulą. Uždegimas gali stipriai pažeisti sąnario struktūrą, todėl gali likti nuolatinis sąnario funkcijos sutrikimas – sąnario išnirimas, per didelis laisvumas, ar atvirkščiai – visiškas nejudrumas.
  Tyrimai
  Kraujo tyrime randama uždegimo rodiklių: padaugėja baltųjų kraujo kūnelių, padidėja eritrocitų nusėdimo greitis.
  Ligos pradžioje sąnario rentgeno nuotrauka gali nerodyti jokių pakitimų, ligai įsisenėjus gali matytis kremzlės ar kaulo suirimas.
  Diagnozė tiksliai nustatoma, plona adata įdūrus į sąnario ertmę ir paėmus iš ten skysčio (pūlių) ištyrimui. Ši procedūra vadinama sąnario punkcija.
  Gydymas
  Gydymą turi paskirti gydytojas! Niekuomet nesigydykite patys. Pūlingas artritas dažniausiai gydomas ligoninėje, chirurgijos ar traumatologijos skyriuje. Svarbu kuo anksčiau pradėti gydyti tinkamu antibiotiku. Jį gali tekti vartoti mėnesį ar ilgiau (kuo vėliau pradėtas, tuo ilgesnis bus gydymas) . Dažniausiai gydytojas iš pradžių paskirs į veną ar į raumenis leidžiamų antibiotikų, vėliau, kai būklė kiek pagerės, antibiotikus bus galima gerti. Svarbu vartoti vaistus tokiomis dozėmis ir taip ilgai, kaip paskyrė gydytojas.
  Pūliams iš sąnario ertmės pašalinti, atliekamos sąnario punkcijos, sąnario praplovimai. Jei tokiu būdu sąnario ertmės išvalyti nepavyksta, daroma sąnario operacija, sąnario ertmėje paliekami vamzdeliai, per kuriuos sąnarys „valosi”.
  Svarbu nesveikam sąnariui suteikti ramybę – todėl galūnė gali būti sugipsuojama, ar įtveriama specialiais įtvarais.
  Patarimai
  Sergant pūlingu artritu reikia gerai maitintis, valgyti pakankamai kaloringą, daug baltymų ir vitaminų turintį maistą. Šių medžiagų organizmui reikia kovai su infekcija bei padarytos žalos atitaisymui.Kol sąnario uždegimas aktyvus, reikia suteikti sąnariui visišką ramybę. Ligai rimstant, reikia pradėti pasyviai ir aktyviai sąnarį mankštinti, kad jis neliktų nejudrus, tačiau pilnai sąnarį apkrauti leidžiama tik išnykus visiems uždegimo požymiams.Jokiu būdu nedėkite ant sąnario šildančių kompresų ir nepradėkite gerti antibiotikų savo nuožiūra.Jei įtariate, kad prasidėjo pūlingas artritas, jei po sąnario traumos skausmas nerimsta, tampa pulsuojantis, o sąnarys – patinęs, karštas, paraudęs – uždėkite ant skaudamo sąnario ledo, imobilizuokite galūnę bet kokiu įtvaru ir važiuokite į gydymo įstaigą.

  Profilaktika
  Specifinių būdų, kaip išvengti pūlingo artrito, nėra. Reikia vengti sąnarių traumavimo, tinkamai gydyti imunitetą slopinančias ligas, kitus pūlingus susirgimus, kurie gali komplikuotis artritu.