Straipsniai

Kontaktiniai lęšiai – modernus sprendimas

(Gyd. Robertinas Kuoras) Nemalonūs pojūčiai jau praeityje
Tie, kurie lęšius nešioja jau dešimt metų, tvirtina, kad priprasti prie svetimkūnio akyje buvo sunku. Taip buvo todėl, kad anksčiau kontaktiniai lęšiai buvo gaminami iš kietesnių, blogai praleidžiančių deguonį medžiagų. Jų forma nelabai tiksliai atitikdavo akies obuolio paviršių, todėl priprasti prie jų buvo sunku.
Dabar lęšiai yra daug lankstesni, plonesni, geriau priglunda prie akies.

Kita diskomforto priežastis – netinkamai parinkti lęšiai. Mat nė vienoje Lietuvos aukštojoje medicinos mokykloje to nebuvo mokoma.
Netinkamai parinkti lęšiai pacientus vargindavo, galėdavo pakenkti akims.
Dabar to išvengiama, nes minkštų kontaktinių lęšių dydžiai ir parametrai tapo universalesni – gydytojui reikia tik parinkti tinkamą jų stiprumą.

Jaunieji pacientai
Dar vis vyrauja nuomonė, kad kontaktinių lęšių negali nešioti vaikai.
Iš tiesų juos gali nešioti bet kokio amžiaus vaikai, net ir kūdikiai. Dažniausiai jie būtini, norint išsaugoti gerą regėjimą po įgimtos kataraktos operacijos.
Vaikams ir paaugliams rekomenduojami didesnio deguonies pralaidumo lęšiai, juos dažniau reikia profilaktiškai patikrinti.

Lęšiai – ne tik sveikų žmonių privilegija
Atsiradus lęšiams, kurie gerai praleidžia deguonį, net pacientai, sergantys kai kuriomis akių ligomis, taip pat turi galimybę nešioti kontaktinius lęšius.
Kai kuriais atvejais lęšiai ne tik gerina regėjimą, bet ir gydo, pavyzdžiui, akies uždegimus, pasikartojančią ragenos opą, padeda po akies traumos ar operacijos.

Ką būtina žinoti, renkantis lęšius
Viena svarbiausių lęšių savybių – jų pralaidumas deguoniui. Akiai reikia kvėpuoti. Jei jai trūksta deguonies, ragena paburksta, į ją auga naujos kraujagyslės, pažeidžiamas ragenos paviršiaus vientisumas, akis tampa neatspari infekcijoms.
Dauguma šių pakitimų, kurie akiai gali pridaryti daug žalos, galima pastebėti tik pro mikroskopą. Pats žmogus dažniausiai jokių pokyčių net nejunta.

Iki 1999 metų pacientai galėjo įsigyti tik, vadinamųjų, hidrogelinių kontaktinių lęšių.
Tačiau neseniai įvyko tikrai revoliucinis lūžis šioje srityje: buvo sukurti vadinamieji silikoniniai kontaktiniai lęšiai, kurie net šešis kartus geriau aprūpina akis deguonimi nei visi, sukurti iki šiol.
Dėl to, kad akies ragena gauna pakankamai deguonies, mažėja komplikacijų dėl sutrikusios medžiagų apykaitos bei ragenos infekcijos tikimybė.

Dabar populiariausia nešioti kontaktinius lęšius vieną arba tris mėnesius. Lęšiai, kuriuos reikėdavo keisti kas metai ar dveji, jau beveik pamiršti, nes jie sukeldavo daugybę komplikacijų.
Sparčiausia pasaulyje populiarėja vienkartiniai kontaktiniai lęšiai. Jų nereikia prižiūrėti, juos galima nešioti ir kenksmingomis sąlygomis, pavyzdžiui, baseine, ant jų galima lašinti akių lašus.

Dar viena šios srities naujiena – progresiniai kontaktiniai lęšiai, skirti vyresniems nei 40 metų žmonėms, kai jiems reikia skirtingo stiprumo korekcijos – žiūrėti į tolį ir artį.