Medicina, farmacija

Lietuvoje registruoti 4 efektyvūs organų donorai

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad praėjusią savaitę Lietuvoje registruoti net 4 efektyvūs organų donorai: 3 donorai registruoti Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose (VUL SK), o 1 donoras registruotas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose (LSMUL KK).

Organų donorystė – be galo subtili tema, kurioje susipina gyvybės ir mirties aspektai. Praėjusią savaitę net 4 šeimos užgesus mylimo žmogaus gyvybei priėmė kilnų sprendimą – nusprendė pritarti organų donorystei.

Vilniaus Santaros klinikose buvo registruoti 3 efektyvūs organų ir audinių donorai.

Atlikus visus reikalingus tyrimus medikai nustatė, kad organų ir audinių donorystei bei transplantacijai tiko pirmojo Donoro kepenys, inkstai, ragenos ir kaulinis audinys. Kepenys jų laukusiam recipientui buvo transplantuotos LSMUL KK, inkstų transplantacijos atliktos VUL SK, o ragenos ir kaulinis audinys perduoti saugoti Audinių bankui.

Antrasis Donoras sugrąžinti sveikatą galėjo 3 recipientams – buvo transplantuotos Donoro kepenys ir inkstai. Kepenų transplantacija atlikta LSMUL KK, o inkstų – VUL SK.

Trečiojo Donoro kepenys, inkstai, ragenos ir kaulinis audinys tiko organų ir audinių transplantacijoms. Kepenys buvo transplantuotos LSMUL KK, inkstai – VUL SK, o ragenos ir kaulinis audinys perduoti saugoti Audinių bankui.

Ketvirtasis Donoras praėjusią savaitę buvo registruotas LSMUL KK. Šis Donoras sveikatą sugrąžinti galėjo 4 recipientams, kurie laukė kepenų, inkstų ir plaučių. Kepenys transplantuotos VUL SK, inkstai – LSMUL KK. Lietuvoje neradus tinkamo recipiento donorinių plaučių transplantacijai, jos buvo pasiūlytos kitų šalių recipientams.

Tarptautinės donorystės esminis principas yra tas, kad užsienio šalims donoriniai organai pasiūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių aspektų jie yra netinkami. Į tarptautinės donorystės procesą šį kartą įsijungė Šveicarija, kurios recipientui ir buvo transplantuoti Lietuvos donoro plaučiai.

Transplantacijų laukia šimtai

Reanimacijos skyriuje taikomos visos teisės aktuose numatytos gaivinimo priemonės, daroma viskas, kad žmogaus gyvybė būtų išgelbėta. Jei jos nebepadeda – konstatuojamas mirties faktas.

Apie galimybę dovanoti organus sergantiems žmonėms yra pradedama kalbėti tik tada, kai reanimacijoje žmogui yra konstatuojama klinikinė smegenų mirtis arba sustojęs kvėpavimas ir nutrūkusi kraujotaka. Svarbu suprasti, kad smegenų mirtis – ne koma. Konstatavus smegenų mirtį žmogus nebepabus, nes jo smegenų veikla nebeatsikurs.

Artimųjų jaučiamas netekties skausmas ir liūdesys apsunkina sprendimo, ar pritarti organų donorystei, priėmimą.

Artimiesiems sutikus padovanoti organus, gavus kraujo tyrimų rezultatus ir gydytojams įvertinus organų būklę – pradedama komunikacija su potencialiais recipientais. Per gana trumpą laiką jie turi apsispręsti ar galės atvykti transplantacijai į Kauno arba Santaros klinikas. Atvykus jiems taip pat yra atliekami įvairūs tyrimai, siekiant įvertinti ar donoro organas tikrai tinkamas.

Vienas efektyvus organų ir audinių donoras galėtų padėti daugiau nei 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, ragenų laukiantiems – vėl leistų praregėti, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 334 žmonės*: 74 laukia inksto, 36 širdies, 9 plaučių, 5 širdies-plaučių komplekso, 55 kepenų, 155 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai. Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

 

*2022 metų spalio 31 d. duomenimis

Pranešimą paskelbė: Laura Bilinskaitė, Nacionalinis transplantacijos biuras