Medicina, farmacija

Ligoninės pacientų maitinimo kylančios kainos neblogins

Dvigubai ar net trigubai išaugusios maisto produktų kainos dar neįtakojo Respublikinės Šiaulių ligoninės pacientų maitinimo. Tuo rūpinasi gydymo įstaigos vadovai bei maisto gamintojai. Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas patikino žurnalistus, kad situacija ligoninėje tikrai nėra dramatiška: Maisto paruošimo skyriuje ir pacientų palatose nėra didesnių pokyčių ir daroma viskas, kad ir ateityje ligoniams būtų teikiamas kokybiškas maistas.
Tai, kad kainų pokyčiai įtakoja sprendimus įmonių, kurios teikia maistą Respublikinės Šiaulių ligoninės Maisto paruošimo skyriui, akivaizdu. „Kainų pokyčiai įtakoja įmonių, kuriuos tiekia maistą, sprendimus, nes sutartys buvo paruoštos be kainų indeksacijos, o tokiu atveju tiekėjams yra tam tikrų problemų“, – sako gydymo įstaigos vadovas M. Pauliukas ir patikina, kad šiuo metu vyksta derybiniai procesai su įmonių, kurios yra paprašiusios nutraukti sutartis, vadovais.
Ši situacija, kai sparčiai išaugo ir toliau kyla maisto produktų kainos arba stinga produktų susiklostė visame pasaulyje. Anot M. Pauliuko, tai įtakoja ne tik pasaulinės rinkos žaidėjus, bet įtakoja ir ligonines: Šiaulių, Joniškio ar Kauno. Tačiau padėties be išeities nebūna ir kiekviena ligoninė individualiai sprendžia susiklosčiusią situaciją, nes bendros pozicijos šiuo klausimu šalyje dar nėra. Juolab, kad ir situacija dar nėra tokia drastiška, kad reikėtų kardinalių, ministerijų ar Vyriausybės lygmens sprendimų.
Šiuo metu Respublikinės Šiaulių ligoninės galiojančios sutartys su maisto produktų tiekėjais yra pasirašytos iki rudens. Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Teisės skyriaus vedėjos Indrės Masiulienės, sutartyse įtvirtinta nuostata, kad sutarties kaina negali būti didinama visą sutarties galiojimo laikotarpį. Tad norint pakeisti sutartyse numatytas kainas ir tęsti bendradarbiavimą su esamais maisto tiekėjais, pirmiausia reikia pakeisti šią nuostatą. Jau yra keletas prašymų keisti sutartis, nors pakeistų sutarčių dar nėra.
„Tai yra ne vienos šalies susitarimas, todėl neturėtų nukentėti vien ligoninė. Juk jeigu tiekėjams didėja maisto produktų kaina, tai ir ligoninei ji didėja. Todėl siūlome nutraukti sutartis su kompensacijomis abipusiu sutarimu“, – paaiškina teisės specialistė susiklosčiusią situaciją, kuri buvo numatyta ir sutartyse. Dažniausia kompensacijos suma – 5 proc. sutarties vertės.
Kol kas ligoninėje tik su viena UAB „Lobby Baltic“, tiekiančia ligoninei kiaušinius ir makaronus, cukrų ir vaisius, yra nutraukiamos sutartys abipusiu sutarimu. Kitos maisto produktus tiekiančios įmonės yra atsiuntusios prašymus nutraukti sutartis, o Ligoninė pateikė joms savo siūlymus.
Tuo atveju, jei įmonė vienašališkai nutrauktų sutartis, neatsižvelgdama į ligoninės pasiūlymus, tai tektų mokėti numatytą baudą, kurios dydis kiekvienai įmonei priklauso nuo sutarties sumos.
Paklausta, ar nuo rudens, pasibaigus šiuo metu galiojančioms sutartis, planuojama pasirašyti naujas sutartis, ar bus tęsiamos sutarys su tais pačiais tiekėjais, I. Masiulienė paaiškino, kad ligoninėje pirkimai vykdomi per Centrinę perkančiąją organizaciją, tai kas pateiks pasiūlymą bei mažiausią kainą, tas ir laimės.
Tai, kad ligoninė dar nepristigo maisto produktų, patvirtino ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Maisto paruošimo skyriaus administratorė Rima Daujotienė. „Šiuo metu maisto netrūkstame, bet jeigu taip nutiktų – keisime, koreguosime valgiaraščius, kol įvyks naujas maisto produktų tiekimas. Iki šiol vienų maisto produktų keisti kitais dar neteko. Tačiau prireikus, viskas įmanoma: gaminant maistą visada yra galimybė vienus maisto produktus pakeisti kitais, keisti dietinių patiekalų receptūras ir taip išgyventi iki naujų produktų pirkimo. Administratorė patikino, kad pacientai tos situacijos tikrai nepajaus, nes kaip ir iki šiol bus maitinami kokybišku, dietiniu maistu, koks yra privalomas gydymo įstaigose.

Nuotr.
Maisto paruošimo skyriaus darbuotojos neabejoja, kad ir pakilus maisto produktų kainoms pacientai bus maitinami kokybiškai.

Zitos Katkienės nuotr.

Pranešimą paskelbė: Zita Katkienė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ