Kraujo ligos,  Ligos

MEGALOBLASTINĖ ANEMIJA

Anemija (lot. anaemia) , graikų k.:an – neigimo priešdėlis, haima – kraujas.

Sinonimai: vitamino B12 ir/arba folinės rūgšties stokos anemija, hiperchrominė makrocitinė anemija.

Megaloblastinė anemija – tai patologinė organizmo būklė, kai dėl sutrikusios hemoglobino ir eritrocitų gamybos, vitamino B12 ir/ar folinės rūgšties stokos, yra sumažėjusi hemoglobino koncentracija ir eritrocitų skaičius.
Dažniau serga senyvi (vyresni kaip 60-70 metų žmonės) .
Mūsų šalyje ryškus folinės rūgšties trūkumas pasitaiko retai.

Ligos priežastys
 • Vitamino B12 gali trūkti dėl:
  1. per mažo vitamino B12 kiekio maiste (didesnė rizika vegetarams, nevalgantiems ne tik mėsos, bet ir kiaušinių bei pieno arba esant labai skurdžiam žmogaus maisto racionui) ;
  2. sutrikusio vitamino B12 įsisavinimo žarnyne (tai įtakoja klubinės žarnos tuberkuliozinis, navikinis ar uždegiminis pažeidimas, parazituojančios kirmelės žuvinio kaspinuočio nešiojimas žarnyne) ;
  3. medžiagos, reikalingos vitamino B12 įsisavinimui, trūkumo arba nebuvimo;
  4. visiškai pašalinto skrandžio ar skrandžio gleivinės cheminio, uždegiminio arba navikinio pažeidimo.

 • Folinės rūgšties trūkumas gali būti dėl:
  1. nepakankamo folinės rūgšties kiekio maiste (labai skurdus racionas) ;
  2. sutrikusio folinės rūgšties vartojimo organizme (tai sukelia lėtinis alkoholizmas, kai kurių vaistų vartojimas, pvz., metotreksato, fenitoino, trimetoprimo, būklė po žarnyno operacijų, kepenų cirozė, uždegiminiai žarnų pokyčiai) ;
  3. padidėjusio folatų poreikio (dėl nėštumo, kūdikių augimo periodų, piktybinių navikų, sunkios odos ligos, kai kurių vaistų, pvz., metotreksato, vartojimas;

  Esant nepakankamam vitamino B12 ar folinės rūgšties kiekiui organizme, sutrinka nukleino rūgščių gamyba, todėl sutrinka hemoglobino gamyba, pakinta eritrocitų forma, o pakitusios formos eritrocitai greičiau suardomi. Laikui bėgant, sumažėja ir kitų kraujo ląstelių gamyba.

 • Simptomai
 • Darbingumo sumažėjimas
 • Dusulys
 • Galvos svaigimas
 • Dėmesio koncentracijos pablogėjimas
 • Deginimas ir skausmas burnoje
 • Ryškiai raudonas liežuvis
 • Gelsvi akių obuoliai
 • Eisenos pakitimai
 • Bendras silpnumas
 • Odos blyškumas
 • Ligos eiga
  Ligoniai, sergantys megaloblastine anemija, skundžiasi bendru silpnumu, oro trūkumu nedidelio fizinio krūvio metu. Dėl to sumažėja darbingumas, jie greit pavargsta. Dėl nepakankamo deguonies kiekio smegenų ląstelėse gali būti galvos skausmai, svaigimas. Esant sunkaus laipsnio anemijai, gali pagelsti ligonio akių obuoliai (gaminami pakitę eritrocitai greit suardomi, organizme padidėja pigmentinių medžiagų (bilirubino) koncentracija) .
  Be mažakraujystės, ligoniams pasireiškia vitamino B12 bei folinės rūgšties trūkumo požymių: deginantys skausmai burnos ertmėje, liežuvio spenelių atrofija, dėl kurios ligonis blogiau jaučia maisto skonį, o liežuvis pasidaro lygus, raudonas, tarsi „lakuotas“. Neretai pablogėja apetitas, ligoniai skundžiasi pykinimu.

  Iš pradžių simptomai būna neryškūs. Ligonis gali pastebėti, kad greičiau pavargsta įprastinio fizinio krūvio metu, greičiau pradeda trūkti oro ir atsiranda nemalonių pojūčių lipant laiptais ar dirbant sunkesnį fizinį darbą (ypač jautrūs gali būti žmonės, sergantys širdies nepakankamumu, krūtinės angina (stenokardija) ) . Dėl organizmo pastangų aprūpinti ypač gyvybiškai svarbius organus (smegenis, širdį, kepenis) reikiamu deguonies kiekiu, pradeda greičiau ir stipriau plakti širdis, todėl ligoniai gali jausti intensyvų jos plakimą, pulsuojantį ūžimą ausyse. Ligai sunkėjant, aprašyti simptomai stiprėja, atsiranda galvos svaigimas (ypač ryškus, kai iš gulimos padėties staiga atsikeliama ar pasilenkus staiga pakeliama galva) .
  Vėliau dėl deguonies trūkumo smegenyse pasidaro sunku susikaupti ir dirbti protinį darbą. Aplinkiniai pastebi, kad ligonio oda blyški su šviesiai gelsvu atspalviu. Vitamino B12 trūkumui progresuojant, atsiranda deginimas burnoje, liežuvio spenelių atrofija, skonio jutimo susilpnėjimas, kojų skausmai, deginimo, dygčiojimo, „skruzdžių laipiojimo“ jausmas, vėliau sutrinka ligonio eisena. Kai kuriais atvejais anksčiau atsiranda skausmų kojose, burnoje ir tik vėliau – anemijos požymių kraujyje.

  Komplikacijos
  Nesigydant gali mažėti arterinis kraujospūdis. Kai hemoglobino koncentracija pasidaro < 35-50 g/l, ligoniui gali pritemti sąmonė (nereaguojama į aplinką) .
  Dėl vitamino B12 trūkumo pasikeičia nervinių skaidulų struktūra (pradeda nykti nervus gaubiantis mielininis apvalkalas) , procesui progresuojant, gali būti pažeistos ir nugaros smegenų nervinės skaidulos, tada ligonio kojos pasidaro „sunkios“, „nepaklusnios“, einant „kliūva“, eisena darosi nekoordinuota.
  Tyrimai
  Gydytojas diagnozuoja megaloblastinę anemiją įvertinęs minėtus simptomus, o atlikus kraujo tyrimą, konstatuojama, kad

 • hemoglobino koncentracija kraujyje būna:
  vaisingo amžiaus moterims <120 g>eritrocitų kiekis:
  moterims<3,9×1012 /l,
  vyrams< 4,3×1012/l.
  Eritrocitai būna didesni, negu normaliai, juose yra daug hemoglobino. Vėliau nustatomas ir leukocitų bei trombocitų skaičiaus sumažėjimas. Taip pat nustatomas bilirubino koncentracijos padidėjimas. Papildomai ištiriami kaulų čiulpai, juose nustatoma pakitusi kraujo gamyba. Norint išsiaiškinti, ar organizme yra vitamino B12 ar folinės rūgšties trūkumas, nustatoma jų koncentracija kraujyje.

 • Gydymas
  Diagnozavus megaloblastinę anemiją, reikia nustatyti, kurio iš ją sukeliančių faktorių trūksta ir kodėl taip yra. Tada skiriama vitamino B12 (geriamas arba leidžiamas) ir/ar folinės rūgšties tabletės. Jei neįmanoma visiškai tiksliai nustatyti, kurio faktoriaus trūksta, skiriami abu preparatai.
  Šalinamos ligą sukėlusios priežastys (ligonis turi valgyti visavertį gyvulinės ir augalinės kilmės maistą, turi būti nutrauktas alkoholio vartojimas, gydomos žarnyno ligos) .
  Pradėjus tinkamą gydymą, gerėja ligonio savijauta, apetitas, išnyksta buvę skausmai. Jei išlieka šios anemijos pasikartojimo galimybė (kai neįmanoma pašalinti ligą sukeliančių priežasčių) , vitamino B12 profilaktinėmis dozėmis vartojama visą gyvenimą.
  Patarimai
 • Be gydytojo paskirto gydymo, reikia valgyti geros kokybės gyvulinės kilmės maisto produktus. Vitamino B12 yra visuose gyvulių audiniuose, bet ypač daug jo yra galvijų kepenyse, inkstuose, raumenyse, taip pat daug šio vitamino yra kiaušiniuose, žuvyse. Augalinės kilmės produktuose šio vitamino praktiškai nėra.
  Folinės rūgšties junginių labai daug yra augalinės kilmės produktuose (špinatuose, kalafioruose, salotose, aguročiuose, citrinose) , taip pat jų yra ir kepenyse, žuvyse, kiaušiniuose) , tačiau termiškai apdorojant maistą didesnė jų dalis suyra.
 • Anksčiau sergantys šia liga buvo gydomi žaliomis kepenėlėmis, inkstais, džiovintu kiaulės skrandžiu. Šiuo metu tai turi tik istorinę reikšmę. Vitamino B12 ir folinės rūgšties preparatai yra pigūs, gerai toleruojami ligonių, efektyvūs ir lengvai prieinami.
 • Profilaktika
  Maistas turi būti visavertis – reikia valgyti gyvulinės kilmės produktų (mėsą, kepenėles, kiaušinius) , pakankamai vaisių ir daržovių (ypač tai svarbu vaikams, paaugliams, moterims nėštumo ir žindymo laikotarpiu) .
  Gydyti ligas, galinčias sukelti vitamino B12 ar folinės rūgšties stokos anemiją.
  Nėščioms moterims folinės rūgšties preparatų gali būti skiriama profilaktiškai.
  Geriant vaistus, sutrikdančius folinės rūgšties apykaitą organizme, taip pat reikalingas didesnis jos kiekis (dėl to pasitarkite su savo gydytoju) .
  Profilaktiniai kraujo patikrinimai leidžia diagnozuoti ankstyvosios stadijos anemiją, laiku pradėti gydymą bei išvengti komplikacijų.

  Gydyti ligas, galinčias sukelti i vitamino B12 ar folinės rūgšties stokos anemiją.
  Nėščioms moterims folinė rūgštis gali būti skiriama profilaktiškai.
  Geriant vaistus, sutrikdančius folinės rūgšties apykaitą organizme, taip pat reikalingas padidintas folinės rūgšties kiekis (dėl to pasitarkite su savo gydytoju) .
  Profilaktiniai kraujo patikrinimai leidžia diagnozuoti anemiją ankstyvuosiuose stadijose ir laiku pradėti gydyti bei išvengti komplikacijų.