Ligos,  Odos ligos

NAGŲ GRYBELIS

Tai nagų plokštelės pažeidimas, kurį sukelia grybelio infekcija. Nagų grybelis sudaro apie trečdalį visų grybelinių susirgimų.
Ligos priežastys
Užsikrečiama dažnai žmonių lankomose vietose: bendrabučiuose, kareivinėse, dušinėse, baseinuose, sporto salėse. Dažnai užsikrečiama per bendrą avalynę, nesilaikant higienos reikalavimų.
Grybelius, sukeliančius nago pažeidimą, galime išskirti į 3 grupes:
dermatofitai (Trychophyton rubrum, Trychophyton mentagrophytes) ;
mielės (Candida albicans) ;
pelėsiai (Aspergillus ir kt.) .
Nagų grybeliams plisti padeda įvairios traumos, padidėjęs prakaitavimas, sutrikusi medžiagų apykaita (sergant cukriniu diabetu, nutukimu) , sutrikusi imuninė būklė, odos sausumas.
Vidutinio ir pagyvenusio amžiaus žmonėms rizika susirgti onichomikoze (nagų grybeliu) padidėja net 12-18 kartų.

Simptomai
 • Ištrupėjusi nago plokštelė
 • Suplonėjusi nago plokštelė
 • Nago volelio paburkimas
 • Baltos ar gelsvos linijos ant nagų
 • Sustorėjusi nago plokštelė
 • Atšokusi nago plokštelė
 • Nago volelio paraudimas
 • Gelsvi, pilkšvi nagai
 • Pūliai po nago voleliu
 • Nelygūs nagai
 • Ligos eiga
  Užsikrėtus ilgą laiką gali nebūti jokių ligos požymių, todėl daugelis ligonių nežino, kad jie serga grybeline nagų liga. Inkubacinis ligos periodas įvairus, neretai net nenustatomas. Ilgainiui nagai pakinta ir tie pakitimai gali būti kelių rūšių. Vienais atvejais nagai genda iš šono ar krašto, atsiranda baltų ar gelsvų išilginių juostų, kurios lėtai plinta per visą nagą. Nago plokštelė ilgą laiką lieka blizganti, nesustorėjusi – tad ligonis niekuo nesiskundžia. Tačiau tiriant mikroskopiškai, jei ligonis dėmesingas ir pastebėjęs pakitimus kreipiasi į gydytoją, randama grybelio sporų ir micelių.
  Kitais atvejais nagai gali suplonėti, atšokti nuo nago guolio. Kartais nago plokštelė gali sustorėti, po ja kaupiasi raginės masės, nagai tampa gelsvai pilkšvi, nuo šonų ir krašto gali nago plokštelė tiek ištrupėti, kad lieka tik nago mėnuliukas.
  Dermatofitai dažniau sukelia kojų arba kombinuotus rankų ir kojų nagų pažeidimus. Jie dažniau pažeidžia nago plokštelę ir galus.
  Mielių grybeliai dažniau sukelia izoliuotą rankų nagų pažeidimą, dažniau pažeidžia nago volelį ir ir prie jo esančią nago dalį. Nago volelis paburksta, parausta, virš nago nėra odos raukšlės, iš po nago volelio sunkiasi pūliai, nagas netenka blizgesio, auga nelygus.
  Grybelis iš kojų nagų, padų gali persimesti į rankų nagus, plaštakas
  Ligos eiga ilga ir lėtinė.
  Komplikacijos
  Įsigalėjusi liga įjautrina organizmą išoriniams alergenams, todėl šie žmonės dažniau nei sveiki suserga alerginėmis ligomis, daug jautresni įvairiems vaistams, chemikalams.
  Tyrimai
  Tiriant mikroskopiškai, randama grybelio sporų ir micelių.
  Gydymas
  Laiku pastebėtas ir neįsisenėjęs nagų grybelis greičiau išgydomas, todėl nereikėtų laukti, kol procesas išplis.
  Nagų grybelis gydomas ambulatoriškai. Populiariausias ir efektyvus nagų grybelio gydymas – geriamieji vaistai.
  Skiriamas arba nepertraukiamas gydymas terbinafinu: kai vaistas geriamas kiekvieną dieną 3-6 mėnesius arba pulsinis gydymas itrakonazoliu: kai vaistas vartojamas tik vieną savaitę per mėnesį. Jei pažeisti rankų nagai, dažniausiai skiriami du pulsai, o jei kojų nagai, skiriami trys gydymo pulsai. Tačiau, esant visų nagų pakitimams bei smarkiai sustorėjus pirmų nagų plokštelėms, neretai gydymo tabletėmis nepakanka. Tokiais atvejais rekomenduojamas stacionarus poros savaičių gydymas, nagai šalinami, tabletės geriamos trumpesnį laiką. Skiriant tabletes, skiriami ir kremai bei losjonai vietiniam grybelio gydymui, nors jų prasiskverbimas į nago plokštelę ir guolį yra blogas. Sveiki nagai atauga per 6 mėnesius.
  Patarimai
  Pastebėjus bet kokius nagų pakitimus, nedelsiant reikia kreiptis į odos ligų specialistus. Sergančiojo šeimos nariai taip pat turėtų kreiptis į dermatologą. Būtina naudoti atskirą patalynę, avalynę, šlepetes, rankšluostį, kempinę ir kt. higienos reikmenis. Net ir pats geriausias gydymas neapsaugo nuo naujo užsikrėtimo. Kad taip neįvyktų, patartina atlikti dezinfekciją. Avalynė yra dezinfekuojama specialiu tirpalu, medvilnės kojinės, puskojinės, patalynė 15min. virinama; praustuvai, vonelės, vonia ar vonios kilimėliai plaunami karštu vandeniu su dezinfekuojamąja priemone; patalpų grindis taip pat patartina valyti su dezinfekuojamąja priemone.
  Profilaktika
  Geriausias būdas užkirsti kelią grybelio infekcijoms yra reguliarus rankų ir kojų plovimas bei kruopštus jų nusausinimas. Nagus reiktų kirpti reguliariai ir taisyklingai. Kojų nagai kerpami tiesiai ir nagų kampučiai neapvalinami, patartina vengti kojų prakaitavimo: vartoti priemones nuo kojų prakaitavimo, rinktis medvilnines kojines ir batus, pagamintus iš leidžiančių odai kvėpuoti medžiagų, dažnai keisti kojines. Svarbu nesiauti svetimo apavo, naudotis tik savo higienos reikmenimis bei rankšluosčiu. Lankantis pirtyse, baseinuose reikia naudoti individualias gumines šlepetes, taip pat priemones nuo grybelio.