(Gyd. Lina Keraitė) Pastaruoju metu vis daugiau žmonių domisi natūralia medicina, nesusijusia su cheminių medžiagų naudojimu. Norėtume supažindinti Jus su natūralaus šeimos planavimo metodais, kurie pagrįsti moters vaisingumo pažinimu. Apie tai kalbėjomės su Vilniaus Arkivyskupijos šeimos centro gydytoju Danieliumi Serapinu.
Kas yra natūralus šeimos planavimas
– tai būdas išvengti nėštumo, susilaikant nuo lytinių santykių moters vaisingos fazės metu, ar siekti nėštumo, santykiaujant vaisingomis dienomis. remiasi tam tikrais vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodais. Jie gali būti pagrįsti vienu požymiu (kalendorinis, temperatūrinis ar Billingso gleivių metodai) arba keliais požymiais (toks vaisingų dienų nustatymas pagal kelis požymius yra daug tikslesnis) .
Šių metodų privalumai
Juos galite taikyti tiek planuodami, tiek norėdami išvengti nėštumo.
Jie neturi jokio šalutinio poveikio.
Šie metodai jums nieko nekainuos.
Jūsų šeima daugiau sužinos apie save – apie lytinės sistemos sandarą ir funkcijas.
Į šeimos planavimą aktyviai įtraukiamas vyras.
Po gimdymo moterys linkusios ilgiau maitinti krūtimi (moteris laktacijos periodu dažniausiai yra nevaisinga) , taigi auginami sveiki vaikai.
Metodų trūkumai
Vaisingumo požymius turėsite stebėti kiekvieną dieną.
Kol išmoksite juos suprasti, gali prireikti gana ilgo laiko tarpo.
Būtinas abiejų partnerių sutikimas naudoti šį metodą.
Kartais ilgas susilaikymo laikotarpis.
Ką turėtumėte žinoti apie vaisingumą
Vyras kiekvieno lytinio akto metu išskiria milijonus spermatozoidų, todėl manoma, kad jis nuolat vaisingas. Nereikia pamiršti, kad patekę į moters lytinius takus, jie išgyvena 2-3 dienas (daugiausia 5 dienas) .
Moters mėnesinių ciklas skaičiuojamas nuo pirmos mėnesinių dienos iki kitų mėnesinių (kitų mėnesinių pirma diena į ciklą neįskaičiuojama) . Per vieną ciklą subrandinamas tik vienas kiaušinėlis, kuris iš kiaušidės išsiskiria ovuliacijos metu. Šis kiaušinėlis gyvena tik 24 valandas. Jei per tą laiką jis neapvaisinamas, tai vidutiniškai po 14 dienų (10-16 dienų) prasideda mėnesinės.
Pastoti galima tik tada, kai lytiškai santykiaujama vaisingų dienų metu (keletą dienų prieš ir po ovuliacijos) .
I. Billingso (gleivių) metodas
Tai yra vienas iš Jums prieinamiausių, papildomų priemonių nereikalaujantis metodas. Naudodama šį metodą, moteris turės stebėti lytinių organų išskiriamas gleives, kurias cikliškai gamina gimdos kaklelis.
Kaip stebėti gleives
Kaskart eidamos į tualetą, nuvalykite makšties angą tualetiniu popieriumi: ant popieriaus liks gleivių, galite jas apžiūrėti. Norėdamos nustatyti jų savybes, patikrinkite jas pirštais. Gleivių pobūdį pasižymėkite kalendoriuje.
Kaip kinta gleivės ciklo metu
Pasibaigus mėnesinėms, gimdos kaklelis užsidaro ir būna užkimštas tąsių gleivių kamščiu, kuris nepraleidžia spermatozoidų. Taigi po lytinio akto spermatozoidai lieka makštyje, kur juos suardo rūgšti terpė. Tai nevaisinga fazė. Jei stebėsite save šiomis dienomis, išoriniuose lytiniuose organuose nepastebėsite jokių gleivių, nejausite drėgnumo, Jums atrodys, kad viskas sausa.
Situacija keičiasi, kai tik kiaušinėlis ima bręsti. Kaklelis atsiveria ir pradeda gaminti daugiau gleivių. Keletą dienų jų būna nedaug, jos klampios, baltos, netąsios (1 pav.) . Vėliau jų gausėja, pastebėsite, kaip jos tampa drėgnos, skaidrios, slidžios, tąsios (2 pav.) . Paskutinė slidžiausių ir tąsiausių gleivių diena yra vadinama piko diena (dažniausiai tai būna apie ciklo vidurį) . Tokios gleivės maitina, saugo ir perneša spermatozoidus į gimdą. Gimdos kaklelyje jie gali gyventi keletą dienų, pasiekti kiaušintakius ir apvaisinti kiaušinėlį. Tai vaisinga fazė.
Įvykus ovuliacijai, gleivių kiekis staiga sumažėja, jos vėl tampa netąsios, tirštos ir galiausiai išnyksta. Prasideda nevaisinga fazė.
Kaip praktiškai taikyti savo pastebėjimus
Venkite lytinių santykių menstruacijų dienomis, nes kiaušinėlis gali subręsti anksti. Gleives gali slėpti kraujas, ir Jūs nežinosite, kad vaisingos dienos jau prasidėjo.
Kai prasidės sausas periodas, lytiniai santykiai galimi tik vakare: Jūs per dieną galėsite įsitikinti, kad tikrai nėra gleivių. Venkite lytinių santykių kiekvieną vakarą, nes kitą dieną po santykių sėklos skystis gali paslėpti gleives.
Nuo pat pirmo gleivių atsiradimo prasideda vaisinga fazė. Atsisakykite lytinių santykių per visą vaisingą laikotarpį, kol nustatysite piko dieną. Venkite santykių 3 dienas po piko, o nuo ketvirtos dienos ryto po piko iki mėnesinių galite drąsiai mylėtis bet kuriuo paros metu be jokios baimės, kad pastosite.
II. Temperatūrinis metodas
Naudodamos šį metodą, turėsite matuoti bazinę, t.y. gleivinių temperatūrą (burnoje, makštyje ar išeinamojoje angoje) .
Temperatūrą matuokite:
ryte, dar neatsikėlusios iš lovos;
kiekvieną rytą būtinai tuo pačiu laiku (galima 0,5 valandos paklaida) ;
penkias minutes;
nakties metu būtinas bent 4 valandų miegas;
išmatuotą temperatūrą kiekvieną rytą pažymėkite specialiame kalendoriuje.
Įvykus ovuliacijai, bazinė temperatūra pakyla ir tokiame lygyje išsilaiko iki kitų mėnesinių. Jei 3 rytus iš eilės temperatūra yra aukštesnė už prieš tai buvusią bent 0,2 laipsniais, ovuliacija tikrai įvyko.
Kaip praktiškai pritaikyti matavimus
Potencialiai vaisingomis laikomos visos dienos nuo mėnesinių iki trečio pakilusios temperatūros ryto. Tomis dienomis susilaikykite nuo lytinių santykių.
Nuo trečio pakilusios temperatūros ryto prasideda nevaisingas periodas ir tęsiasi iki kitų mėnesinių.
Vaisingiausios yra trys paskutinės žemos temperatūros dienos ir pirma pakilusios temparatūros diena.
III. Kalendorinis metodas
Naudodamos šį metodą, turite žinoti ilgiausio ir trumpiausio ciklo trukmę per paskutinius 6-12 mėnesių. Metodą rekomenduojama taikyti ne vieną, o kaip papildomą prie gleivių ar temperatūrinio.
Kaip apskaičiuoti vaisingą periodą
Pirma vaisinga diena – iš trumpiausio ciklo per paskutinius 6-12 mėnesių atimkite 20 (maksimalus tarpas tarp ovuliacijos ir kitų mėnesinių – 16 dienų ir dar 4 dienos dėl galimo sėklos išgyvenamumo kaklelio gleivėse) .
Paskutinė vaisinga diena – iš ilgiausio ciklo per tą patį laiką atimame 10 (minimalus tarpas tarp ovuliacijos ir kitų mėnesinių) .
Konkretus pavyzdys, rodantis paskutinių 12 ciklų trukmę:
27,28,30,28,27,29,30,29,27,27,28,29.
Pirma vaisinga diena 27-20=7
Paskutinė vaisinga diena 30-10=20
Vadinasi kitame cikle galima prognozuoti, kad potencialiai vaisinga fazė bus nuo 7 iki 20 ciklo dienos.