Gera žinia turintiems inovatyvių gyvybės mokslų srities idėjų – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) įgyvendinamas projektas „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ pratęstas dar metams. Pasiryžusiems komercinti turimas žinias ir įkurti startuolį, projekto komanda toliau teiks ekspertinę pagalbą, kvies į informacinius renginius ir akceleravimo programą „Life Sciences Startup Masterclass“. Informacija apie pirmąsias iniciatyvas bus paskelbta dar šią savaitę.
Įkurti gyvybės mokslų startuolį dažniausiai kur kas didesnis iššūkis nei bet kurio kito verslo atveju. Čia inovatoriui prireikia ne tik universalių verslo kūrimo žinių, bet ir labai specifinių sričių ekspertų pagalbos bei kantrybės – investuotojų teigimu, investicijų grąžos šioje srityje tenka laukti ilgiausiai.
Dėl šios specifikos visa aktualią pagalbą teikiantis projektas „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ veikia kaip kantrus startuolių inkubatorius ir pirmenybę teikia kokybei, o ne kiekybei. Per pastaruosius dvejus metus jo dėka Lietuvoje įsisteigė 21 gyvybės mokslų srities startuolis, dalis iš jų jau įsitvirtino rinkoje ir pritraukė finansavimą. Per dvejus metus projekto komanda surengė 3 inovatyvių idėjų konkursus, 2 akceleravimo programas, 5 „pitch“ pristatymus, per 20 renginių, 2 kartus subūrė inovatorius bendram opių problemų sprendimui į biohakatonus.
„Ypač džiaugiamės sėkminga 2021 m. rudenį organizuota Lietuvos gyvybės mokslų srities verslo atstovų misija į Šveicariją. Joje dalyvavo kruopščiai atrinktos strategiškai svarbia rinka susidomėjusios įmonės, įvyko net 30 verslo susitikimų su potencialiais partneriais ir užsakovais. Darbus tęsiame toliau nemažindami pagreičio“, – sako projekto vadovas Tomas Vitkauskas. Anot jo, šiemet pagrindinis dėmesys bus skiriamas edukacijai žinių komercinimo klausimais, ekspertų pagalbai perprantant kvietimų paraiškas ir prisistatant Lietuvos bei užsienio rizikos kapitalo fondų atstovams.
Nuo projekto pradžios gyvybės mokslų inovatoriams jau suteiktos 62 ekspertinės konsultacijos, o su konsultantų pagalba nuo projekto pradžios įmonės pateikė 55 nacionalines ir 7 tarptautines paraiškas.
Projekto konsultantas Kęstutis Andriulaitis pastebi, kad dažniausiai kreipiamasi dėl finansavimo ir kitų paramos galimybių skirtingose produkto vystymo, t.y. technologinės parengties (TPL) stadijose. Taip pat dažnai tenka kartu su klientu gilintis į pačią produkto prigimtį-paskirtį: ar produktas atitinka gyvybės mokslų sritį, ar vystymo metu vykdoma MTEP veikla.
Šiuos metus projektas pradės skelbimu apie jau trečią kartą skelbiamą konkursą „Wanted: Life Sciences Innovator“. 2020 ir 2021 m. šio konkurso metu gauta net 51 idėja. Sulaukusios įvertinimo ir ekspertų pagalbos konkurso metu įsisteigė 5 gyvybės mokslų įmonės, o abiejų konkursų nugalėtojai jau įsitvirtino Lietuvos startuolių ekosistemoje ir netgi pritraukė finansavimą. Konkurse ir šiemet bus kviečiami dalyvauti visi, kurie nori „įdarbinti“ savo žinias: studentai, tyrėjai ir startuoliai. Informacija apie konkursą bus paskelbta vasario 3 d.
Keliones po Lietuvą šiemet tęs visuomenę su Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus potencialu pažindinantis Lietuvos gyvybės mokslų industrijos pasiekimų stendas. Pernai jis buvo eksponuojamas net 10 skirtingų vietų: mokslo renginiuose ir universitetuose.
Rugsėjo mėnesį projekto komanda tradiciškai kvies dalyvauti biohakatone. 2020 ir 2021 m. juose dalyvavo net 18 komandų, kurias konsultavo 26 įvairių sričių profesionalais mentoriai, o patirtimi ir atradimais dalinosi 6 užsienio lektoriai.
Spalį trečią kartą vyks jau subrendusi akceleravimo programa „Life Sciences Startup Masterclass“. Dviejuose pirmuosiuose cikluose jau sudalyvavo net 65 dalyviai, kuriems vystyti idėjas padėjo 37 mentoriai iš Lietuvos bei užsienio.
Visas projekto naujienas kviečiame ir toliau sekti MITA puslapyje, LinkedIn paskyroje Life Sciences Lithuania bei užsiprenumeravus naujienlaiškį.
Projektas „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ – iniciatyva, skatinanti gyvybės mokslų industrijos augimą Lietuvoje ir žinomumą tarptautiniu mastu. Ji apima visa spektrą MITA teikiamų paslaugų nuo konsultacijų dėl inovacijų paramos priemonių iki akceleravimo programų bei pagalbos pritraukiant investicijas.
Pranešimą paskelbė: Karolina Urbonaitė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra