Pirmoji pagalba

Nudegimai

Pagal odos pažeidimo gylį nudegimai skirstomi į laipsnius:
I laipsnis – pažeidžiamas tik viršutinis odos paviršius (pvz., saulės nudegimas), oda parausta, paburksta, gyja greitai;
II laipsnis – gilesnis odos pažeidimas, susidaro pūslės;
III laipsnis – suardomas visas odos sluoksnis, oda būna išbalusi ar apanglėjusi. Toks pažeidimas sugyja randais, tokiu atveju gydyti tenka specialiai, kartais net persodinti odą.

Jei pažeidžiama daugiau nei 10 proc. kūno paviršiaus arba yra II ar III laipsnio nudegimai, ištinka šokas, todėl skubi medicinos pagalba. Skiriama intraveninė skysčių infuzija, kuri sugrąžina pro pažeistą odą netektus skysčius.

Paprastai žmonės, kurių rūbai dega, laksto ir blaškosi. Tokius žmones reikia sustabdyti, parversti ant žemės ir ritinėti žeme arba uždengti antklodėmis (jokiu būdu nenaudokite antklodžių iš sintetinių audinių), stengtis užgesinti liepsną. Degančius rūbus nuplėškite (pasirūpinkite, kad Jūsų rankos būtų apsaugos nuo ugnies). Nuo kūno nuimkite tik neprikibusius audinių likučius.
Jei naudojatės gesintuvu, stenkitės, kad jo srovė nebūtų nukreipta žmogui į veidą, naudokite tiktuos gesintuvus, kurie pažymėti etikete „Saugūs naudoti žmonėms”.
Rūbus gesinti ir skausmą malšinti galima tekančio šalto švaraus srove. Tai ne tik sušvelnina skausmą, bet ir sulėtina gresiančių šoko simptomų atsiradimą. Griežtai draudžiama taikyti įvairiausias „liaudiškas priemones”: žaizdas barstyti milteliais, tinti miltais ar riebalais.

Nudegimus steriliai uždenkite (stebėkite, kad audiniai nebūtų pūkuoti, geriausia naudoti lininius audinius) ir laukite gydytojo.

Jei nukentėjusysis dar sąmoningas, nevemia, kad attolintumėte gyvybei pavojingo šoko simptomus, duokite išgerti 500-1000 ml sūdyto vandens (vienas arbatinis šaukštelis druskos vienam litrui vandens), tačiau ši pirmosios pagalbos priemonė nėra būtina, jei žinote, kad po kelių minučių gydytojai pradės į veną lašinti skysčius.