Alkoholis yra narkotikas, ir kaip ir visi vaistai, jis gali sukelti riziką ir šalutinį poveikį. Vartojant saikingai, alkoholis gali būti gana saugus. Tačiau, vartojant per daug, alkoholis gali sukelti daugybę trumpalaikių ir ilgalaikių problemų. Šiame įraše apžvelgsime kai kurias galimas nuolatinio alkoholio vartojimo pasekmes jūsų fizinei ir psichologinei sveikatai.
Fizinė nesaikingo alkoholio vartojimo rizika
Per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti daugybę fizinės sveikatos problemų, įskaitant:
– Kepenų pažeidimas: kepenys yra atsakingos už toksinų filtravimą iš organizmo, o alkoholis yra toksinas. Ilgainiui nuolatinis alkoholio vartojimas gali pakenkti kepenims ir sukelti tokias problemas kaip cirozė (kepenų randai) ir hepatitas (kepenų uždegimas).
– Širdies ir kraujagyslių sistemos problemos: Per didelis alkoholio vartojimas taip pat gali sukelti širdies ir kraujagyslių sutrikimų, tokių kaip aukštas kraujospūdis ir nereguliarus širdies ritmas. Pats alkoholis plečia kraujagysles. Dėl to gali staiga sumažėti kraujospūdis, o tai gali sukelti galvos svaigimą, galvos skausmą ir net alpimą. Be to, alkoholio vartojimas gali sukelti nereguliarų širdies ritmą (aritmiją), o tai gali būti pavojinga.
– Vėžys: Alkoholio vartojimas taip pat buvo susijęs su padidėjusia vėžio, ypač burnos, gerklės, stemplės, skrandžio, gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio, rizika. Manoma, kad alkoholiniuose gėrimuose esantis etanolis pažeidžia DNR, todėl gali išsivystyti vėžiniai navikai.
Psichologinė nesaikingo alkoholio vartojimo rizika
Be pavojaus fizinei sveikatai, per didelis alkoholio vartojimas taip pat gali sukelti psichologinių problemų, tokių kaip nerimas ir depresija. Alkoholis slopina centrinę nervų sistemą, o tai reiškia, kad jis lėtina smegenų veiklą. Tai gali sukelti depresijos ir nerimo jausmą. Be to, per didelis alkoholio vartojimas gali sutrikdyti miego įpročius, o tai gali dar labiau prisidėti prie nerimo ir depresijos.
Neretai alkoholizmas priveda prie neracionalių finansinių sprendimų. Pavyzdžiui, skolinamasi tam, kad būtų galima nusipirkti daugiau alkoholinių gėrimų ar tiesiog pinigus švaistyti baruose. Tokios paskolos įsiskolinusiems alkoholikams sukelia dar daugiau psichologinių problemų.
Alkoholizmas taip pat yra rimta problema, susijusi su nesaikingu alkoholio vartojimu. Alkoholizmas yra lėtinė liga, kuriai būdingas nevaldomas noras gerti nepaisant neigiamų pasekmių. Žmonės, kenčiantys nuo alkoholizmo, dažnai atsisako svarbios veiklos (pvz., darbo ar mokyklos), kad išgertų. Jei manote, kad kenčiate nuo alkoholizmo, svarbu kuo greičiau kreiptis į specialistą.
Kokie požymiai rodo, kad geriate per daug alkoholio?
Jei geriate alkoholį tiek, kad jis kenkia jūsų fizinei ar psichologinei sveikatai, gali būti, kad sergate alkoholizmu. Kai kurie požymiai, rodantys, kad geriate per daug, yra šie:
– Nuolatinis alkoholio vartojimas iki apsvaigimo
– Nesugebėjimas atlikti įsipareigojimų darbe, mokykloje ar namuose dėl girtavimo
– Norint pajusti norimą poveikį, reikia gerti vis daugiau alkoholio
– Rizikingas elgesys būdamas neblaivus, pavyzdžiui, vairavimas išgėrus arba nesaugūs lytiniai santykiai
– Nustojus gerti, pasireiškia abstinencijos simptomai, pvz., pykinimas, prakaitavimas, drebulys ir nerimas
Jei jaučiate bet kurį iš šių požymių, svarbu kreiptis pagalbos į medicinos ar psichikos sveikatos specialistą. Žmonėms, kovojantiems su piktnaudžiavimu alkoholiu ar alkoholizmu, yra daugybė gydymo būdų, todėl tikrai galima pasveikti.
Kaip matote, besaikis alkoholio vartojimas gali turėti nemažai pasekmių. Jei nerimaujate dėl savo gėrimo įpročių arba manote, kad sergate alkoholizmu, svarbu nedelsiant kreiptis į specialistą. Atminkite, kad vartojant alkoholį svarbiausia yra saikas!