Kodėl ne visi užsikrėtusieji suserga opalige? Todėl, kad opos atsiradimui įtakos gali turėti ir kitos gleivinę žalojančios priežastys: vaistų vartojimas (aspirino, vaistų nuo uždegimo – indometacino, diklofenako ir kt., hormoninų vaistų) , rūkymas, stresas, netinkama mityba (nereguliarus, retas maitinimasis, aštrus, grubus maistas) , sutrikęs virškinimas dvylikapirštėje žarnoje (sumažėja gleivinę nuo sužeidimo apsaugančių gleivių, nebespėjama neutralizuoti skrandžio rūgšties) .
Gydoma opa užgyja per maždaug 4 savaites, o simptomai išnyksta greičiau. Neskiriant gydymo tai trunka ilgiau. Ligai paūmėjus, opa gali atsirasti iš naujo. Kai kurios komplikacijos (kraujavimas, prakiurimas) vystosi labai greitai ir gali būti mirtinos.
Dėl labai gilios opos pragraužiama dvylikapirštės žarnos ar skrandžio sienelė, opos gali prakiurti. Pagrindinis simptomas – labai stiprus skausmas skrandžyje ir aplink jį (kaip peilio dūris) .
Kartais opos prasigraužia į greta esantį organą (dažniausiai kasą) – opa pragraužia dvylikapirštės žarnos sienelę, prie kurios liečiasi kasa ir sukelia kasos uždegimą, atsiranda skausmas nugaroje.
Gyjant opoms (ypač jei jos dažnai kartojasi) , susidaro randai, susiaurėja žarna ar skrandis. Dėl to gali būti vėmimas, mažėti kūno svoris.
Skrandžio opos, skirtingai nei dvylikapirštės žarnos opos, gali suvėžėti.
Rentgenologinis skrandžio tyrimas – mažiau patikimas metodas, atliekamas, jei dėl kokių nors priežasčių negalima atlikti gastroduodenoskopijos. Jo metu H.pylori nenustatoma.
H.pylori galima nustatyti ir specialiu kraujo tyrimu.
Opaligės gydymui vartojami kelių rūšių vaistai. Paprasčiausi iš jų – skrandžio rūgštį neutralizuojantys vaistai – antacidiniai (į jų sudėtį įeina kalcio, magnio, aliuminio hidroksidai) . Jų išgėrus gana greit sumažėja skausmas.
Stipriau veikiantys yra skrandžio rūgšties išsiskyrimą slopinantys vaistai – H2 receptorių blokatoriai (ranitidinas, famotidinas) ir protonų siurblio inhibitoriai (omeprazolis, lansoprozolis) . Juos vartojant sumažėja skausmas, opa greičiau gyja.
Gali būti skiriami ir gleivinę apsaugantys vaistai – sukralfatas, mizoprostolis.
Jei randama H.pylori, turi būti skiriamas ją naikinantis gydymas, kitaip yra didelė tikimybė, kad opa atsiras iš naujo. Skiriamas trijų vaistų derinys, iš kurių du yra antibiotikai (dažniausiai klaritromicinas, amoksicilinas ar metronidazolis) .
Egzistuoja įvairios šio gydymo schemos, ir jas parinkti turi gydytojas. Gydymas dažniausiai trunka 7 dienas, po to dar 2-4 savaites skiriami rūgšties išsiskyrimą slopinantys vaistai. Svarbu gydymą tęsti kiek paskirta ir nenutraukti, kai pasijutote geriau!
Neradus H.pylori, antibiotikai neskiriami.
Atsiradus komplikacijoms, gydoma ligoninėje ir dažnai tokiu atveju operuojama.
Atsiradus viršutinės pilvo dalies skausmui, ypač jei anksčiau esate sirgęs opalige, galite išgerti rūgštį neutralizuojančių ar jos išsiskyrimą slopinančių vaistų, o dėl tolesnio gydymo kreipkitės į gydytoją.
Jei ilgai vartojami vaistai nuo uždegimo (aspirinas, diklofenakas, indometacinas ir kt.) , kartu gali būti skiriami rūgštį neutralizuojantys ar jos išsiskyrimą slopinantys vaistai, pvz., mizoprostolis.
Taip pat svarbu tinkamai maitintis.