Ligos,  Virškinimo organų ligos

OPALIGĖ

Opaligė – tai lėtinė liga, kuriai paūmėjus atsiranda skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa. Paviršinės skrandžio ar dvylikapirštės žarnos gleivinės žaizdelės vadinamos erozijomis. Jei pažeidimas gilesnis, susidaro gleivinės „žaizda” – tai opa.

Ligos priežastys
Svarbiausia priežastis, skatinanti opos atsiradimą, yra bakterija, vadinama Helicobacter pylori (H.pylori) . Pagrindinis užsikrėtimo būdas – per burną. Užsikrėtusių šia bakterija žmonių yra labai daug, bet dauguma jokių ligos simptomų neturi. Kitiems ši bakterija gali sukelti ūminį ar lėtinį skrandžio uždegimą, opaligę ar net skrandžio vėžį.

Kodėl ne visi užsikrėtusieji suserga opalige? Todėl, kad opos atsiradimui įtakos gali turėti ir kitos gleivinę žalojančios priežastys: vaistų vartojimas (aspirino, vaistų nuo uždegimo – indometacino, diklofenako ir kt., hormoninų vaistų) , rūkymas, stresas, netinkama mityba (nereguliarus, retas maitinimasis, aštrus, grubus maistas) , sutrikęs virškinimas dvylikapirštėje žarnoje (sumažėja gleivinę nuo sužeidimo apsaugančių gleivių, nebespėjama neutralizuoti skrandžio rūgšties) .

Simptomai
 • Skausmas viršutinėje pilvo dalyje
 • Pilvo skausmas nevalgius, naktį
 • Pilvo skausmas pavalgius
 • Pykinimas
 • Vėmimas
 • Rėmuo
 • Ligos eiga
  Dažniausiai jaučiams skausmas viršutinėje pilvo dalyje. Jei opa dvylikapirštėje žarnoje, skauda nevalgius, naktį, o pavalgius pagerėja. Jei opa skrandyje – skauda pavalgius. Ligonį taip pat gali pykinti, vargina rėmuo tačiau apetitas dažniausiai išlieka normalus.
  Gydoma opa užgyja per maždaug 4 savaites, o simptomai išnyksta greičiau. Neskiriant gydymo tai trunka ilgiau. Ligai paūmėjus, opa gali atsirasti iš naujo. Kai kurios komplikacijos (kraujavimas, prakiurimas) vystosi labai greitai ir gali būti mirtinos.
  Komplikacijos
  Opos gali kraujuoti. Tokiu atveju gali atsirasti vėmimas tamsiu krauju (kaip kavos tirščiai) , juodos išmatos, silpnumas, mažakraujystė (sumažėjęs hemoglobino kiekis kraujyje) .
  Dėl labai gilios opos pragraužiama dvylikapirštės žarnos ar skrandžio sienelė, opos gali prakiurti. Pagrindinis simptomas – labai stiprus skausmas skrandžyje ir aplink jį (kaip peilio dūris) .
  Kartais opos prasigraužia į greta esantį organą (dažniausiai kasą) – opa pragraužia dvylikapirštės žarnos sienelę, prie kurios liečiasi kasa ir sukelia kasos uždegimą, atsiranda skausmas nugaroje.

  Gyjant opoms (ypač jei jos dažnai kartojasi) , susidaro randai, susiaurėja žarna ar skrandis. Dėl to gali būti vėmimas, mažėti kūno svoris.
  Skrandžio opos, skirtingai nei dvylikapirštės žarnos opos, gali suvėžėti.

  Tyrimai
  Pagrindinis tyrimo metodas – gastroduodenoskopija. Jos metu galima ne tik pamatyti opą, bet ir paimti gleivinės biopsiją H.pylori ar vėžiui nustatyti.

  Rentgenologinis skrandžio tyrimas – mažiau patikimas metodas, atliekamas, jei dėl kokių nors priežasčių negalima atlikti gastroduodenoskopijos. Jo metu H.pylori nenustatoma.
  H.pylori galima nustatyti ir specialiu kraujo tyrimu.

  Gydymas
  Gydymą turi paskirti gydytojas!

  Opaligės gydymui vartojami kelių rūšių vaistai. Paprasčiausi iš jų – skrandžio rūgštį neutralizuojantys vaistai – antacidiniai (į jų sudėtį įeina kalcio, magnio, aliuminio hidroksidai) . Jų išgėrus gana greit sumažėja skausmas.

  Stipriau veikiantys yra skrandžio rūgšties išsiskyrimą slopinantys vaistai – H2 receptorių blokatoriai (ranitidinas, famotidinas) ir protonų siurblio inhibitoriai (omeprazolis, lansoprozolis) . Juos vartojant sumažėja skausmas, opa greičiau gyja.

  Gali būti skiriami ir gleivinę apsaugantys vaistai – sukralfatas, mizoprostolis.
  Jei randama H.pylori, turi būti skiriamas ją naikinantis gydymas, kitaip yra didelė tikimybė, kad opa atsiras iš naujo. Skiriamas trijų vaistų derinys, iš kurių du yra antibiotikai (dažniausiai klaritromicinas, amoksicilinas ar metronidazolis) .

  Egzistuoja įvairios šio gydymo schemos, ir jas parinkti turi gydytojas. Gydymas dažniausiai trunka 7 dienas, po to dar 2-4 savaites skiriami rūgšties išsiskyrimą slopinantys vaistai. Svarbu gydymą tęsti kiek paskirta ir nenutraukti, kai pasijutote geriau!

  Neradus H.pylori, antibiotikai neskiriami.
  Atsiradus komplikacijoms, gydoma ligoninėje ir dažnai tokiu atveju operuojama.

  Patarimai
  Susirgus opalige, reiktų nebevartoti vaistų nuo uždegimo (aspirino, diklofenako, indometacino ir kt.) . Svarbu reguliariai maitintis, nevartoti aštraus maisto (pvz., svogūnų, česnakų, aštrių padažų) , marinuotų, rūkytų, riebių produktų, gazuoto vandens, kavos, alkoholio. Tinka pieno produktai, košės, neriebi mėsa, žuvis, troškintos daržovės ir kt.

  Atsiradus viršutinės pilvo dalies skausmui, ypač jei anksčiau esate sirgęs opalige, galite išgerti rūgštį neutralizuojančių ar jos išsiskyrimą slopinančių vaistų, o dėl tolesnio gydymo kreipkitės į gydytoją.

  Profilaktika
  Tam, kad opaligė pasikartotų rečiau, būtina išnaikinti H.pylori.
  Jei ilgai vartojami vaistai nuo uždegimo (aspirinas, diklofenakas, indometacinas ir kt.) , kartu gali būti skiriami rūgštį neutralizuojantys ar jos išsiskyrimą slopinantys vaistai, pvz., mizoprostolis.

  Taip pat svarbu tinkamai maitintis.