(Gyd. Ramunė Platūkytė) Šiandien savo negražius, grybelio pažeistus kojų nagus pastebite tik Jūs, na gal dar Jūsų žmona ar vyras. Tačiau išsvajotoji vasara – ne už kalnų. Tada jau nepaslėpsite savo kojyčių tankiose kojinėse arba stilinguose batuose: net ir mūsų vasarą paįvairinantys karščiai priverčia basomis įsispirti į lengvutę avalynę. O kaip gi atostogos? Juk tikriausiai be paplūdimio jų neįsivaizduojate…
Nenusiminkite. Jau dabar pradėkite gydytis ir ramiai laukite vasaros.
Grybeliu galima užsikrėsti visur
Grybeliu galima užsikrėsti nuo jo sporomis užterštų aplinkos bei daiktų, avint sergančio asmens kojines, avalynę, taip pat paplūdimiuose, baseinuose, dušo kabinose ir kitur. Grybelio sporos tiesiog prilimpa prie mūsų kūno ir esant palankioms sąlygoms įsiskverbia ir pradeda daugintis. Prof. G.Balevičienė kritikuoja tokio pobūdžio „svetingumą”, kai atvykusiems svečiams šeimininkai primygtinai siūlo apsiauti savo šlepetes (šiuo atveju būtų galima priminti, kad, laikantis etiketo, batų atėjus į svečius nusiauti nereikia, o esant tokiai būtinybei, patartina atsinešti savo avalynę) .
Pastebėtas paveldimas polinkis
Užsikrėsti pėdų ir nagų grybeliu gali visi, tačiau suserga ne kiekvienas. Yra pastebėtas paveldimas polinkis sirgti grybeliu. Dažnai šeimose grybeliu serga tėvai, broliai ar seserys. O štai žmona ar vyras miegodami vienoje lovoje, besinaudojantys ta pačia vonia, daiktais ir kt. gali net neužsikrėsti. Tačiau labai svarbūs yra ir išoriniai faktoriai. Vyrai žymiai dažniau serga grybeliu nei moterys. Vienas iš tokią statistiką nulemiančių faktorių – alkoholis. Mat jis slopina imunitetą. Nereikia būti alkoholiku, užtenka tik piktnaudžiauti alkoholiu, ir tikimybė susirgti grybeliu yra gerokai didesnė. Neabejotinai turi reikšmės neracionali mityba, blogos higieninės sąlygos, organizmo nusilpimas, stresas, kai kurios ligos (pvz.: cukraligė, ŽIV) .
Liga prasideda nepastebimai
Iš pradžių gali atsirasti niežėjimas, odos pleiskanojimas, įtrūkimai. Dažniausiai grybelis pažeidžia tarpupirščius, padus, pėdos kraštus. Kai yra palankios grybeliui sąlygos – sintetinė avalynė ir kojinės, polinkis gausiai prakaituoti, netinkama higiena ir kt. – ilgainiui jis plečiasi ir apima vis didesnį pėdų plotą. Pėdos parausta, oda sustorėja, apragėja, pleiskanoja. Sunkesniais atvejais grybelis gali apimti ir delnus (pvz.: abi pėdas ir vieną plaštaką) , labai retais atvejais pažeidžia vien tik plaštakas. Kaip pastebi prof. G. Balevičienė, lietuviai yra kantrūs, ilgai nesikreipia į gydytoją. Taip liga tik įsisenėja, ir ją pagydyti tampa sunkiau.
Kuo tolyn, tuo gilyn
Palaipsniui grybelis plinta toliau ir pažeidžia ne tik pėdų odą, bet ir nagus. Jis tarsi strėlė skverbiasi nuo laisvo nago krašto link guolio. Iš pradžių nagas gali atrodyti mažai pakitęs, beveik normalus. Bet taip būna rečiau. Dažniausiai jis praranda blizgesį, pasidaro trapus, pilkšvai geltonas. Pažeidimas platėja ir gilėja. Yra klaidingai manančių žmonių, kad grybelį galima iškrapštyti, iškirpti ar kitaip mechaniškai sunaikinti. Tačiau tokiais būdais pacientai jį dar daugiau išplatina.
Įvairios nagų traumos (pvz.: nušalimas, sumušimas, nekokybiškas manikiūras ar pedikiūras) kaip tik sudaro ypač palankias sąlygas tarpti grybeliui. Tačiau nereikia manyti, kad visada, kai yra negražūs nagai – sustorėję, trapūs, nelygūs, grublėti – yra grybelio sukelta nagų liga. Yra daugybė odos ligų arba tik nagų ligų, kurios pažeidžia nagus panašiai kaip grybelis, pvz.: žvynelinė, įvairios kraujotakos ligos.
Ar visada reikia atlikti tyrimus?
Tai priklauso nuo gydytojo kvalifikacijos, patyrimo. Neretai nagų grybelį gydytojas gali diagnozuoti iš akies. Tačiau, kai liga tik įtariama arba neaiški jos kilmė, tyrimas neabejotinai yra reikalingas. Nėra sunku surasti grybelį. Atliekamas nesudėtingas tyrimas: paimamos pažeisto nago nuograndos ar atkerpamas mažytis jo gabalėlis, tiriamoji medžiaga ištirpinama šarme ir apžiūrima pro mikroskopą. Preparate gali būti matomas grybelis.
Diagnozuoti ir gydyti gali tik gydytojas
Paprastai prireikia beveik metų, kol išgydoma grybelių sukelta nagų liga. Tačiau prof. G. Balevičienė nuramina: „Nereikia manyti, kad visus metus trunka gydymas.” Priklausomai nuo to, kaip stipriai pažeisti nagai, gydymas gali trukti tris, šešis, o kartais ir devynis mėnesius. Tačiau galutinį gydymo rezultatą galima įvertinti tik po metų. Paprastai pas gydytoją tenka apsilankyti 4-5 kartus. Gydytojas gali paskirti vartoti vieną vaistą arba skirtingų vaistų derinį. Kartais gydymo eigoje tam tikras vaistas pasirodo nepakankamai efektyvus, tada gydytojas jį pakeičia kitu.
Ne visada nagus pakenkia tik vienas grybelis. Kartais gali įsiskverbti du ar net trys skirtingi grybeliai ir nebūtinai vienu metu. Reikia nepamiršti, kad vienus grybelius geriau veikia vienoks vaistas, kitus – kitoks. Kiekvienu atveju stengiamasi paskirti efektyviausią, saugiausią vaistą ir trumpiausią gydymo kursą.
Odos grybeliui gydyti efektyvus yra vaistas Terbinafinas (pvz., Vengrijos farmacinės kompanijos „Gedeon Richter” praparatas„Terbisil”) .
Pažeistą ir aplink esančią odą 1-2 kartus per parą rekomenduojama tepti plonu kremo sluoksniu švelniai įtrinti. Jei infekcija yra tarp dviejų besitrinančių odos plotų (pvz., po krūtimis, tarpupirščiuose, tarp sėdmenų, kirkšnyse) , pateptą vietą reikia aprišti, ypač nakčiai. Teigiamas „Terbisil” kremo poveikis išryškėja jau po kelių savaičių.
Tačiau, pastebėjo gydytoja, net ir paskyrus patį tinkamiausią vaistą, pasveiksta ne visi pacientai. Kaip teigia statistika, 18 proc. sergančiųjų grybeliu nepasveiksta dėl neaiškių priežasčių. Čia turi įtakos ir paciento amžius. Kuo vyresnis žmogus, tuo sunkiau sekasi išgydyti grybelį.
Kai kurie gydytojai šalina pažeistų nagų plokšteles, tačiau prof. G. Balevičienė nėra šio gydymo metodo šalininkė.
Pastaruoju metu, įsisenėjusį grybelį rekomenduojama gydyti ne išoriškai naudojamais tepalais, o gydyti infekciją iš vidaus geriamaisiais vaistais. Pastebėta, kad gydant nagų grybelį, tepalai nėra tokie efektyvūs. Terbinafinas
„Terbisil” yra ir tabletėmis. Vaistai yra stipraus poveikio – rekomenduojama paros dozė suaugusiesiems – viena-dvi tabletės. „Terbisil” tabletėmis rankų ir kojų nagų grybelių sukeltą ligą paprastai reikia gydyti 6-12 savaičių, kojų pirštų, ypač didžiojo, – 12 savaičių, pėdų (tarpupirščių, padų) – 2-6 savaites, blauzdų ar viso kūno – 2-4 savaites.
Vaikams šis vaistas skiriamas atsargiai.
Ligoniams, kurių inkstų arba kepenų funkcija sutrikusi, skiriama mažesnė dozė.
Svarbiausia yra nedelsti ir neužleisti ligos. Odos grybelį išgydyti paprasta, nagų – sudėtingiau. Kaip teigia prof. G. Balevičienė, dabar pats laikas. Jeigu šiuo metu pradėsite gydytis grybelį, atėjus vasarai kojų nagai bus gražesni, o grybelio sukeltas nagų pažeidimas bus nepastebimas.
Grybelio galima išvengti
Net ir turint paveldimą polinkį ligos galite išvengti.
Avėkite natūralios odos avalynę, natūralaus pluošto kojines. Sintetinė avalynė ir kojinės skatina kojų prakaitavimą, nesugeria prakaito. Išmirkusi oda geriau praleidžia grybelius, sudaro geresnes sąlygas jiems įsiskverbti;
Avėkite tik savo avalynę, šlepetes;
Kasdien plaukite kojas, po to jas gerai išsausinkite rankšluosčiu;
Kasdien keiskite kojines;
Naudokitės tik savo rankšluosčiais;
Baseinuose, pirtyse avėkite specialiai tam skirtą avalynę.