(Gyd. Ramunė Platūkytė) Pirmąjį kartą profilaktiškai reikėtų pasitikrinti 16-taisiais gyvenimo metais arba tada, kai planuojate pradėti lytinius santykius. Net jei niekuo nesiskundžiate, lankytis pas ginekologą reikėtų 1-2 kartus per metus.
Būtina kreiptis į ginekologą, jei:
išnyko mėnesinės;
iki 15 metų neatsirado mėnesinės;
iki 14 metų neišryškėjo antriniai lyties požymiai (plaukuotumas, krūtys) ;
mėnesinės nereguliarios (ciklai trumpesni nei 21 diena arba ilgesni nei 35 dienos) .
mėnesinės trunka ilgiau kaip 7 dienas;
mėnesinės labai gausios ir skausmingos;
skauda pilvo apačią;
atsirado blogo kvapo ir (arba) erzinančių, gausių išskyrų iš makšties, niežulys lyties organų srityje.
Šiais ir kitais neaiškiais atvejais nedelskite ir pasitikrinkite pas ginekologą.
Gydytojas nuramins, patars, kaip rūpintis savo sveikata.
Jei nedrįstate kreiptis į ginekologą, kreipkitės į savo apylinkės gydytoją ir paprašykite rekomenduoti gerą specialistą. Galite pasikliauti mamos, sesers ar draugės patarimu.
Pirmąjį kartą apsilankiusi pas gydytoją ginekologą, išgirsite keletą klausimų. Jie padės gydytojui suprasti Jūsų poreikius ir būgštavimus. Jeigu jaudinatės, paprašykite, kad Jus palydėtų artima giminaitė arba draugė. Tačiau, jei pageidausite aptarti asmeniškus dalykus, gydytojas kalbėsis tik su Jumis.
Jūsų problemų, rūpesčių bei sveikatos būklės gydytojas neaptarinės su Jūsų šeimos nariais, nebent Jūs pati to pageidautumėte. Konfidencialumas – svarbiausia Jūsų bendravimo su gydytoju dalis.
Pasirenkite atsakyti į šiuos klausimus:
Ar esate operuota, ar gulėjote ligoninėje?
Kokiomis vaikiškomis infekcinėmis ligomis (tymais, raudonuke, vėjaraupiais ir t.t.) sirgote?
Ar esate kam nors alegiška?
Ar dabar vartojate kokius nors vaistus?
Ar žinote, kuo yra sirgę Jūsų mama, tėtis, broliai ar seserys?
Gydytojas paklaus apie Jūsų mėnesinių ciklą:
Kada atsirado Jūsų pirmosios mėnesinės?
Kiek dienų mėnesinės trunka?
Kas kiek dienų mėnesinės kartojasi?
Ar Jūsų mėnesinės labai gausios, ar vidutinio gausumo, ar negausios?
Kokias higienines priemones naudojate?
Kada prasidėjo Jūsų paskutinės mėnesinės?
Ar buvote nėščia?
Ar buvo pakitusių išskyrų, jautėte neaiškios priežasties pilvo skausmus?
Ar turite klausimų, kuriuos norėtumėte aptarti?
Tiksliai ir nuolat žymėkite savo mėnesinių kalendorėlį. Visada turėkite jį eidamos pas gydytoją. Tai suteiks gydytojui reikalingos informacijos. Jei kalendorėlio neturite ar nežinote, kaip jį žymėti, paklauskite gydytojo.
Jūsų gali paklausti, ar esate turėjusi lytinių santykių. Jei esate lytiškai aktyvi arba tai planuojate, nesidrovėkite su gydytoju aptarti apsisaugojimo nuo nėštumo metodus.
KAIP PASIRUOŠTI VIZITUI PAS GINEKOLOGĄ
Tikrintis eikite po mėnesinių. Prieš eidama pas gydytoją būtinai apsiprauskite. Pakanka apsiprausti po dušu. Jokiu būdu neplaukite makšties. Gerai apgalvokite, ko norite paklausti. Jei bijote dėl jaudulio pamiršti, susirašykite klausimus ant lapelio. Iš pradžių Jus gali pasverti, pamatuoti Jūsų ūgį, kraujospūdį. Privačioje klinikoje Jūsų gali paprašyti persirengti specialiu chalatu. Po to paprašys sėsti į ginekologinę kėdę. Ginekologinė kėdė – būtinas kiekvieno ginekologo kabineto baldas. Kad ir kokį nerimą ji keltų – tai neatsiejama moters gyvenimo dalis. Gali būti, jog pirmojo vizito metu ginekologinės apžiūros neprireiks – pakaks tik pasikalbėti su gydytoju. Gydytojas trumpai paaiškins, ką ruošiasi atlikti. Jei turite klausimų, būtinai klauskite – labai svarbu būti ramiai. Gydytojas stengsis apžiūrėti Jus kiek įmanoma švelniau.
Iš pradžių, užsimovęs chirurgines pirštines, gydytojas apžiūrės Jūsų išorinius lytinius organus. Po to jis į makštį įves nedidelį sterilų metalinį ar plastmasinį instrumentą, vadinamą skėtikliu. Tai padės apžiūrėti gimdos kaklelį. Tada nuo gimdos kaklelio specialia mentele paims tepinėlį ištyrimui. Jei skundžiatės gausiomis išskyromis, gydytojas paims makšties išskyrų tepinėlį laboratoriniam tyrimui.
Jei turite keletą lytinių partnerių, Jūsų gydytojas gali pasiūlyti papildomai išsitirti dėl lytiškai plintančių ligų (pvz.: chlamidiozės, mikoplazmozės, herpes infekcijos, gonorėjos ir kitų) .
Ištraukęs skėtiklį, gydytojas rankomis patikrins Jūsų vidinius lytinius organus: gimdos kaklelį, gimdą, kiaušintakius ir kiaušides, nustatys, ar nėra jų padėties, simetrijos, dydžio ar konsistencijos pakitimų. Atliekant vidinį ginekologinį tyrimą, du vienos gydytojo rankos pirštai įvedami į makštį, o kita ranka iš viršaus čiuopiama apatinė pilvo dalis. Jei atsipalaiduosite, tyrimas bus neskausmingas. Kartais gydytojas atlieka tyrimą, vieną pirštą įvedęs į išeinamąją angą.
KRŪTŲ IŠTYRIMAS
Jums stovint ar gulint gydytojas patikrins krūtis. Atskirai bus čiuopiama kiekviena krūtis ir tikrinama, ar nėra sukietėjimų, spenelio išskyrų, kitų pakitimų. Pasakykite savo ginekologui, jei apčiuopa bus skausminga. Taip pat gydytojas jums parodys ir paaiškins, kaip kas mėnesį pačiai tikrintis krūtis.
PO IŠTYRIMO
Po ištyrimo Jūs galėsite apsirengti ir su gydytoju aptarti ginekologinės apžiūros rezultatus. Jei pamiršote ko paklausti, galite klausti dabar. Tuomet susitarsite, kada atvykti kitą kartą – sužinoti tyrimų rezultatų ar tiesiog kitai apžiūrai.
PASKUTINIEJI PATARIMAI
Kuo anksčiau kreipsitės pastebėjusi įtartinus simptomus, tuo efektyvesnis bus gydymas.
Jei neplanuojate pastoti, kartu su gydytoju parinkite Jums labiausiai tinkantį kontracepcijos metodą.
Stropiai vykdykite gydytojo nurodymus, atlikite paskirtus tyrimus, būtinai ateikite sužinoti atsakymą ir susitarti dėl kito vizito.
Nesidrovėkite – nėra gėdingų ligų ir simptomų. Atminkite – gydytojas taip pat tikisi supratimo ir bendradarbiavimo su Jumis.
Šeimos gydytojas UAB; Šeimos medicinos centras
Vilnius, Pylimo g. 9, tel.: (8 5) 2608684
Šeimos medicinos centras sveikatos priežiūros įstaiga,dirbanti kaip daugiaprofilinė poliklinika.
Įstaigoje atliekami visi būtiniausi diagnostiniai bei laboratoriniai tyrimai, padedantys nustatyti tikslią ligos diagnozę.
Esant būtinybei pacientas hospitalizuojamas į Vilniaus miesto ligonines.
Įstaigoje sutelktos pagrindinės medicinos kryptys:
Bendrosios praktikos gydytojai
Bendrosios praktikos stomatologai
Akušeriai ginekologai
Gydytojai specialistai.
Apie makšties kandidamikozę, paprasčiau vadinamą pienlige, kviečiamia paskaityti čia: Nemaloni pažįstamoji – pienligė