Medicina, farmacija

Prezidentas: vaikų vakcinacijos sistema turi atitikti aukščiausius jų gerovės ir sveikatos standartus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitiko su Sveikatos ekspertų taryba bei Lietuvos pediatrų draugijos nariais, vaikų ligų gydytojais ir aptarė vaikų sergamumo ir vakcinavimo klausimus.

Sveikatos ekspertų tarybos narys prof. Mindaugas Stankūnas pristatė atnaujintus duomenis apie COVID-19 atvejų Lietuvoje pasiskirstymą pagal amžiaus grupes. Praėjusių metų pabaigoje per šalyje kilusią COVID-19 bangą vaikų (0–19 m.) dalis tarp visų užsikrėtusiųjų neviršijo 10 proc., o šių metų spalį vienu metu vaikai Lietuvoje sudarė daugiau nei 30 proc. visų užsikrėtusiųjų. Vaikų dalis tarp visų hospitalizuotų ligonių nuo pandemijos pradžios Lietuvoje siekia 3 proc., o šių metų rugsėjo–spalio mėn. vaikų dalis tarp hospitalizuotų pacientų jau buvo 5–6 procentai. Per visą pandemijos laikotarpį tarp intensyviosios terapijos skyriuose gydytų pacientų vaikai sudarė 3 procentus. Pastaraisiais mėnesiais jų buvo 4,8 procento.

Doc. Vaidotas Gurskis pristatė pasiūlymus informavimo modeliui, skirtam vaikų vakcinacijai skatinti. Patikima, tinkamai parengta, oficiali informacija turėtų būti lengvai prieinama tėvams, gydytojams, vaikams ir mokyklų specialistams. Toks modelis padėtų kovoti su dezinformacija, kuri apie vaikų vakcinaciją ypač plinta tada, kai trūksta oficialios informacijos. Todėl kokybiška informacija yra būtina kovos su dezinformacija priemonė.

Kauno Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas pabrėžė, kad nepasiskiepijusiems vaikams susirgus COVID-19 liga, net ir lengva ar besimptome jos forma, yra galimos komplikacijos ir liekamieji reiškiniai. Siekiant sumažinti neigiamą pandemijos poveikį vaikų fizinei sveikatai ir jų socialinei gerovei, efektyvi jų imunizacija yra labai svarbi.

Prezidentas susitikime akcentavo, kad vaikų vakcinacijos programa Lietuvoje turi atitikti aukščiausius jų gerovės ir sveikatos standartus. „Kovodami su pandemija dažnai lenktyniaujame su laiku. Šiuo metu turime nedelsdami parengti patikimos ir suprantamos informacijos apie vaikų vakcinaciją rinkinius. Sprendimai dėl vaikų skiepijimo turi būti pagrįsti teisinga ir Lietuvos realijas atitinkančia informacija. Turime tai padaryti dėl savo ateities – dėl geriausių Lietuvos vaikų interesų“, – sakė šalies vadovas.

Pasak Prezidento, svarbu, kad informacija apie vaikų skiepijimą būtų tikslinė, skirta konkretiems adresatams ir lengvai prieinama tiek tėvams, tiek vaikams, tiek medikams ir mokyklų specialistams.

Pranešimą paskelbė: Ridas Jasiulionis, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija