Straipsniai

Psichologija kasdienybėje

Ar mes tą sąmoningai suvokiame ar ne, bet psichologija yra tai, kas mūsų nepaleidžia nė minutės ir seka kiekvieną mūsų žingsnį. Kiekvienas mūsų veiksmas, kiekviena mintis, kiekvienas žodis yra persmelktas psichologinės reikšmės. Psichologai pasakytų, kad kiekvienas mūsų sąmoningas žingsnis yra palydimas pasąmoninės reikšmės.

Pagalvokite patys: juk mes nesirinkome savo charakterio, kaip ir sąmoningai nesirenkame savo reakcijos į įvykius. Visa tai įvyksta natūraliai, be visiškos mūsų kontrolės. Tai nereiškia, kad mes visiškai nekontroliuojame savo reakcijų ar veiksmų, tik tiek, kad mes neturime visiškos kontrolės. Pasąmoninė plotmė ir sudaro tą erdvę, kurioje pasireiškia psichologija kasdienybėje.

Iš to atsiranda ir erdvė reflektuoti apie save, savo gyvenimą, savo veiksmus, savo kasdienybę. Nes jei žmogus neturėtų kažkokios pasąmoninės plotmės, tuomet nebūtų jokios erdvės užduoti tokius klausimus ir analizuoti savo motyvacijas.

Suvokimas apie psichologijos reikšmę ir funkciją mūsų kasdienybėje atveria ir kitą erdvę: erdvę tobulėjimui. Nes to nesuvokdami mes viską apie save esame priimti kaip nepakeičiamą duotybę. Mes taip esame išauklėti, todėl negalime nieko padaryti. Arba mes turime kažkokių fiksacijų, kurių negalime pakeisti. Bet dažniausiai „neįmanoma“ tiesiog reiškia „sunku“ ir bandydami pasislėpti nuo sunkaus darbo, mes tiesiog stengiamės negalvoti apie supratimo apie psichologiją atveriamomis galimybėmis.

Savaime aišku, kad toks suvokimas leidžia ne tik save suprasti, bet ir save keisti, kad ir kaip sunku ar „neįmanoma“ tai gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Bet mes visi keičiamės būtent dėl mąstymo apie psichologiją savo kasdienybėje, dėl bandymų analizuoti savo kasdienius veiksmus. Net kalbėdami psichologo kabinete mes viso labo kalbame apie savo kasdienybę. Psichologas mums tik padeda pasiekti savęs suvokimą, tik įdeda į rankas įrankius, kad galėtume juos naudoti savo kasdienėje veikloje.

Tai gali atrodyti kaip mažmožis, nes lankydamiesi pas psichologą mes norime gauti greitus atsakymus ir išgirsti svarių argumentų. Bet psichologai to nedaro, jie nepateikia greitų atsakymų. Į psichologą reikėtų žiūrėti kaip į pagalbininką, kuris padeda mums patiems surasti atsakymus, kurių teisingumu mes vėliau įsitikiname patikrindami tai savo kasdienybėje.

Jei kažkurios prieitos išvados (pavieniui ar su psichologo pagalba) yra teisingos, tuomet tai atsispindės mūsų kasdienėje veikloje, leis mums geriau save suvokti ir atlikti reikiamus pokyčius. O jei išvados bus klaidingos, mes tą irgi pastebėsime savo kasdienybėje.

Kaip galima matyti, psichologija iš esmės atsiremia į mūsų kasdienybę. Kaip mes elgiamės tiesiog gyvendami savo gyvenimus ir leisdami jiems tekėti savo vaga yra psichologinio konsultavimo ir platesnio psichologijos mokslo pagrindas.