Medicina, farmacija

Respublikinė Šiaulių ligoninė – pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje, organizuojanti bendrosios praktikos slaugytojų darbą trimis pamainomis per parą

Daugiau ir atviriau diskutuojant apie medicinos darbuotojų emocinę sveikatą ir pervargimą darbe, šalies gydymo įstaigos kelia klausimus – kiek valandų įmanoma produktyviai ir efektyviai dirbti? kiek laiko darbuotojas gali išlaikyti dėmesį? koks darbo ir poilsio santykis tinkamiausias siekiant apsaugoti medicinos darbuotojus nuo pervargimo darbe? Ieškodama atsakymų į šiuos probleminius klausimus, Respublikinė Šiaulių ligoninė – pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje, nuo lapkričio 1 d. pradeda vykdyti projektą, kurio metu Gastroenterologijos – endokrinologijos ir Neurologijos skyriuose dirbančių bendrosios praktikos slaugytojų darbas organizuojamas trimis pamainomis per parą – nuo 8 val. iki 14 val., nuo 14 val. iki 20 val. ir nuo 20 val. iki 8 val. darbo dienomis, ir dviem pamainomis poilsio ir švenčių dienomis. Tokio darbo organizavimo modelio tikslas – užtikrinti efektyvesnį sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, maksimalų dėmesį pacientams, bendrosios praktikos slaugytojų poilsio laiką ir komfortabilaus darbo lygį.

Aptardamas ligoninės iniciatyvą organizuoti slaugytojų darbą, taikant trijų pamainų per parą modelį, Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovas sako, kad svarbiausi yra du aspektai – stiprinti slaugos kokybę, kuri yra vienas iš reikšmingų veiksnių užtikrinant paciento sveikatą ir gerinti slaugos personalo darbuotojų darbo sąlygų kokybę.

„Šį projektą vadiname pilotiniu bandymu, kuris truks pusmetį. Orientuojamės į pailsėjusį, produktyviau ir kokybiškiau dirbantį slaugos personalą, nuoširdesnį dėmesį pacientams. Šiandien daug kalbame apie medicinos darbuotojų perdegimą, įtampą darbe, emocinę sveikatą, šiltesnio komunikavimo su pacientais stoką – šiuo projektu tarsi klausiame, ar tikrai visada įmanoma po 16, ar daugiau valandų darbo, šypsotis, dirbti efektyviai, skirti maksimalų rūpestį pacientams? Kai esame pailsėję, lengviau išgyvename sudėtingesnes darbines situacijas, dėmesingiau atliekame užduotis, esame atsparesni įtampai. Visai kitos emocijos ir darbo kokybė, kai esame pavargę.

Mums svarbi paciento patirtis gydymo įstaigoje – norime teikti geriausios kokybės gydymo ir priežiūros kokybę. Esu dėkingas Gastroenterologijos – endokrinologijos ir Neurologijos skyriams, kurie po diskusijų, svarstymų sutiko realizuoti šią idėją ir ieškoti naujų kelių į atliekamo darbo kokybę, kitokį požiūrį į poilsį, emocinę sveikatą ir darbo kultūrą.

Suprasdami, kad pamainas, apimančias darbą nakties valandomis, slaugytojai renkasi dėl pusantro karto didesnio darbo užmokesčio tarifo, atsižvelgėme į finansinius darbuotojų lūkesčius. Motyvuojant šių skyrių bendrosios praktikos slaugytojus, skirsime papildomą finansinį paskatinimą, todėl darbuotojų atlyginimai dėl pakitusio darbo organizavimo nenukentės. Analizuosime ir vertinsime proceso eigą šiuose skyriuose – pagal tai ir spręsime, kaip projektą vystysime toliau“, – idėją ir tikslus aptaria Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius M. Pauliukas.

Numatyta, kad 6 mėnesius truksiančio projekto pabaiga – balandžio 30 d., o netrukus po to bus vykdoma jame dalyvavusių darbuotojų apklausa. Ja bus siekiama įvertinti tokį darbo organizavimo efektyvumą, darbuotojų savijautą, analizuoti jų pastabas, įžvalgas, patirtis. Surinktais duomenimis bus remiamasi priimant tolimesnius sprendimus projekto plėtros ir tobulinimo klausimais.

Pranešimą paskelbė: Sonata Tenytė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ