Medicina, farmacija

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje – antras organų donoras

Pirmadienio rytą iš Respublikinės Šiaulių ligoninės išvežti jau antro šiais metais efektyvaus organų donoro organai. Ligoninės Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro medikai, gydę šį pacientą, nuoširdžiai dėkoja artimiesiems, netekties akivaizdoje priėmusiems sunkų, tačiau labai kilnų sprendimą: aukoti mirusio artimojo organus sunkiai sergantiems žmonėms ir suteikti jiems galimybę gyventi visavertį gyvenimą.
Donorystės koordinatorė Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydytoja anesteziologė reanimatologė Gabrielė Slonksnienė labai dėkinga ir medikams, daug padariusiems dėl efektyvaus donoro išsaugojimo: Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus, Diagnostikos centro, operacinės personalui. „Nustačius efektyvų donorą, medikai negali nutraukti visų gydymo priemonių, bet turi tęsti mirusiojo priežiūrą, išlaikydami didžiulę pagarbą organų donorui“, – teigia G. Slonksnienė ir patikina, kad ir toliau su mirusiuoju elgiamasi kaip su pacientu.
Pradėjus smegenų mirties diagnozę apie potencialų donorą informuojamas Nacionalinis organų transplantacijos biuras, kurios specialistai ne tik patikrina duomenis apie galimai pareikštą mirusiojo valią po mirties paaukoti ar nepaaukoti organus ir audinius donorystės tikslais. Nelengvas laukia pokalbis ir su mirusiojo artimaisiais, kurie informuojami ne tik apie artimojo mirtį, bet kalbama ir apie galimybę paaukoti organus donorystei.
Artimiesiems sutikus aukoti organus transplantacijai, medikų laukia nelengva psichologinė adaptacija, nes pacientas staiga tampa mirusiuoju, bet toliau užtikrinama organų veikla. Iš Kauno ir Vilniaus reanimobiliais atvykę transplantologai paima ir išsiveža donorystei tinkamus organus. Tiesa, organų tinkamumo trukmė, laikant juos šaltai, svyruoja nuo 4 iki 36 valandų, todėl chirurgai privalo skubėti.
Antram gyvenimui antrojo šiais metais Respublikinėje Šiaulių ligoninėje nustatyto efektyvaus organų donoro blužnis, ragenos ir inkstai prikelti antram gyvenimui. Didžiulė pagarba žmonėms, žengusiems šį garbingą žingsnį.
Nuotr.
Donorystei paaukota blužnis, ragenos ir inkstai ilgiau išlieka tinkami donorystei, tad nebūtinas sraigtasparnis, pervežant į transplantacijos centrus – laikomi šaldikliuose organai vežami reanimobiliais.
Zitos Katkienės archyvo nuotr.

Pranešimą paskelbė: Zita Katkienė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ