Ligos,  Širdies ir kraujagyslių ligos

REUMATAS

Reumatas – bakterijų (streptokokų) išprovokuota alerginė uždegiminė liga, pažeidžianti širdį, sąnarius, smegenis, odą bei kitus organus. Šia liga gali susirgti įvairaus amžiaus, bet dažniausiai jauni (7-15 metų) žmonės. Užsienyje ši liga vadinama reumatine karštine. Atminkite tai viena dažniausių suaugusių žmonių širdies vožtuvų (ne sąnarių!) pažeidimo priežasčių. Yra sakoma: reumatas lyžteli sąnarius, bet kanda širdį!
Ligos priežastys
Šią ligą gali sukelti:
1) A grupės β hemolizinis streptokokas – tai bakterija, kuri dažniausiai sukelia anginą, bet gali sukelti prienosinių ančių uždegimą (sinusitą) , ausies uždegimą ar kitą infekcinę ligą.
2) Paveldimumas (dažnai reumatu serga keli šeimoms nariai) .
3) Pakitęs žmogaus atsparumas dėl, pavyzdžiui, blogų buities sąlygų (ankštas, šaltas, drėgnas butas, didelis žmonių susitelkimas) , peršalimo, nepakankamos mitybos.

Persirgus angina ar kita streptokoko sukelta liga, organizmas prieš bakteriją pradeda gaminti specialias ją žudančias medžiagas (antikūnus) . Tačiau dėl tam tikrų paveldėtų žmogaus genetinių ypatybių, šios medžiagos pradeda žaloti ne tik bakteriją, bet ir paties žmogaus audinius (širdies raumenį ir vožtuvus, sąnarius, poodį, odą, smegenis) , sukeldamas šių organų uždegimą ir pažeidimą. Tai vadinama imuninėmis alerginėmis reakcijomis. Reumatas pažeidžia širdies vožtuvus ir sukelia širdies ydas!

Simptomai
Bendras silpnumasDažnesnis pulsasSkausmas širdies ploteDusulysŠirdies ritmo permušimasSąnarių skausmasSąnarių patinimasOdos bėrimasReumato mazgeliaiKarščiavimas
Ligos eiga
Reumato paūmėjimui būdingi simptomų kompleksai:
Miokardito ir perikardito simptomai:
bendras silpnumas, padažnėjęs širdies plakimas, sunkumas ar skausmas širdies plote, dusulys, širdies „permušimai” ir t.t. Retai gali prasidėti ūminis širdies nepakankamumas.
Sąnarių skausmai ir uždegimas:
dažniausiai pažeidžiami kelių, čiurnos, alkūnės ir riešo sąnariai. Iš pradžių skauda vieną sąnarį, jis gali patinti ir parausti. Sąnarių skausmas ir pakitimai kinta, pereina iš vieno sąnario į kitą. Aprimus vieniems sąnariams, po kelių dienų pradeda skaudėti kitus sąnarius.
Bėrimai odoje:
gali atsirasti neryškus žiedo formos rausvas bėrimas, dažniausiai liemens, pilvo, kaklo srityje. Jis gali būti tik kelias valandas. Kartais išryškėja po karštos vonios.
Reumatiniai mazgeliai.
Tai retas simptomas. Po oda, aplink sąnarius apčiuopiami nuo žirnio iki laukinio riešuto dydžio kieti neskausmingi mazgeliai, kurie greitai susidaro ir po 1-20 dienų išnyksta. Vieniems išnykus gali susidaryti kiti.
Reumatinė chorėja – tai smegenų pažeidimo sukelti simptomai:
nevalingi rankų judesiai, grimasos, sutrinkusi kalba, raumenų silpnumas. Pavyzdžiui, moksleiviui gali sutrikti rašysena, jis pradeda „maivytis”. Tai nevalingi judesiai.
Prakaitavimas.
Karščiavimas.

Reumato ataka gali pasireikšti tik sąnarių skausmais (dažniausiai) , bet gali būti ir kiti minėti simptomai.

Liga prasideda persirgus nosiaryklės ligomis (angina, ryklės uždegimu) , ausies uždegimu ar kita infekcija, praėjus vidutiniškai 2-4 savaičių besimptomiam periodui. Atsiranda imuninės reakcijos, taip vadinama reumatine ataka, kuri trunka 6-12 savaičių, ir pasireiškia reumato simptomais. Tokios atakos kartojasi po anginos ar kitos streptokoko sukeltos ligos. Reumato atakoms kartojantis, laikotarpis nuo anginos iki reumato simptomų gali sutrumpėti iki 1-2 dienų. Kiekvienos tokios atakos metu yra vis labiau pažeidžiami širdies vožtuvai. Vystosi negrįžtami pokyčiai, t.y., vožtuvų randėjimas, didėja širdies yda.

Eiga priklauso nuo reumato aktyvumo (kartais imuninės alerginės reakcijos būna labai stiprios, sukeldamos didesnį pažeidimą) , taikomo gydymo. Vėlesnėse ligos etapuose ima vyrauti pažeisto širdies vožtuvo (širdies ydos) ir širdies nepakankamumo klinika.

Komplikacijos
Reumatas gali sukelti širdies vožtuvų pakenkimus – širdies ydas; širdies nepakankamumą.
Tyrimai
Reumatas diagnozuojamas remiantis reumato simptomais, uždegiminiais pokyčiais kraujyje, prieš tai buvusia ar esančia infekcija (lėtinė ar ūminė angina) – ieškoma prieš bakteriją susidariusių antikūnų. Širdies pažeidimą atspindi elektrokardiograma, širdies echoskopija, krūtinės ląstos rentgenograma ir kiti tyrimai.
Gydymas
Ligoniai, susirgę reumatu, ir kuriems yra paūmėjimas būtinai turi gulėti lovoje. Gulimas režimas pradedamas ligoninėje ir tęsiamas namuose: nesant širdies pažeidimo požymių – 2-3 savaites, esant širdies uždegimo požymiams – 4 savaites, o esant širdies nepakankamumui – ne mažiau 6-8 savaites.

Skiriami antibiotikai nuo streptokokinės infekcijos (penicilinas, eritromicinas) , vartojami 10 dienų; uždegimą mažinantys, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (diklofenakas, nimesulidas) , kuriuos tenka vartoti iki 1-2 mėnesių, o kartais iki 4 mėnesių; gliukokortikoidai – prednizolonas iki 1,5-2 mėnesių; kartais reikia skirti imunitetą slopinančių vaistų (hidroksichlorochinas) , kuriuos tenka vartoti iki 1-2 metų.

Patarimai
Profilaktika
Labai svarbi šios ligos profilaktika, kuri skirstoma į pirminę ir antrinę.
Pirminė – tai priemonių kompleksas, kuri apsaugo nuo šios ligos.
Individualios, visuomeninės ir valstybinės priemonės: peršalimo vengimas, ankstyvas grūdinimas, mankšta, tinkamas darbo režimas, pilnavertis maistas, normalios darbo ir buities sąlygos ir kt.
Antrinė – tai priemonių kompleksas, apsaugantis nuo tolimesnio ligos progresavimo. Jauniems pacientams, kuriems po aktyviojo reumato susiformavo širdies yda, gydomi ne mažiau kaip 10 metų, vyresni ne mažiau 5 metų. Ligoniai, kuriems širdies yda nesusiformavo, profilaktiškai gydomi ne mažiau kaip 3 metus.
Skiriami antibiotikai benzatilpenicilinas, bicilinas-5 kas 3-4 savaites arba penicilinas V, eritromicinas;
Sezoninė profilaktika (pavasarį – kovo-balandžio ir rudenį – spalio-lapkričio mėn.) natrio diklofenaku.;
Kai reumatas nurimęs, gydomi infekcijos šaltiniai: nesveiki dantys, angina. Jei reikia atliekama tonzilių (anginos) operacija. Jei infekcija paūmėja, skiriami antibiotikai.
Kadangi prie reumato pažeistų širdies vožtuvų mėgsta „prisikabinti” infekcija ir dar labiau juos pažeisti (susergama infekciniu endokarditu) , tai prieš kiekvieną „kraujingą” procedūrą (dantų traukimą, anginos operaciją ir kt.) ir po jos skiriami antibiotikai.