Ligos,  Odos ligos

ROŽINĖ DEDERVINĖ

Rožinė dedervinė (lot. pityriasis rosea Gibert) – tai ūminė odos liga, pasireiškianti rožinės spalvos pleiskanojančiomis, apvaliomis ar ovaliomis dėmėmis.
Ligos priežastys
Rožinės dedervinės priežastis nėra aiški. Dažnai susergama po peršalimo, virusinės ar bakterinės infekcijos. Manoma, kad rožinę dedervinę sukelia kažkoks virusas.
Serga suaugę žmonės, dažniau 15-40 metų moterys. Ligai būdingas sezoniškumas – rudens ar pavasario metu.
Simptomai
 • Bėrimas
 • Apvali rožinės spalvos dėmė, apsupta mažesnių dėmių
 • Niežulys
 • Rožinė dėmė ant liemens
 • Bėrimas, forma primenantis eglės šaką
 • Išbertas liemuo, pilvas, kaklas
 • Ligos eiga
  Susirgus rožine dedervine, iš pradžių ant liemens atsiranda viena vadinamoji „motininė“ dėmė. Ji būna 2-5 cm dydžio, rožinės spalvos, apvalaina, pleiskanojanti. Po kelių dienų ar savaičių atsiranda daugiau panašių, tik mažesnių „dukterinių“ dėmių. Kai kurios dėmės tampa panašios į medalioną: centras įdumba, pagelsta, susiraukšlėja, o aplink lieka pakilęs rausvas volelis.
  Dažniausiai bėrimų atsiranda liemens, pilvo, kaklo srityje, rečiau – veide ar galūnėse.
  Ant liemens dėmės išsidėsto labai būdingai – pagal šonkaulių kryptį ir primena kalėdinę eglutę. Išbėrimo vietoje odos niežėjimas nėra stiprus.

  Liga trunka 3-6 savaites, kartais užsitęsia iki 3-4 mėnesių. Net negydant bėrimai išnyksta savaime, be pėdsakų (laikinai bėrimų vietoje gali likti rudų ar baltų dėmių) .

  Komplikacijos
  Retos.
  Tyrimai
  Rožinės dedervinės klinikinis vaizdas yra charakteringas, todėl patyręs gydytojas ar dermatologas lengvai atpažįsta šią ligą apžiūros metu.
  Gydymas
  Rožinei dedervinei taikomas simptominis gydymas. Kol neišnyko bėrimai, rekomenduojama rečiau maudytis, odą tepti minkštinamaisiais kremais (emoliantais) .
  Jei vargina odos niežėjimas, gydytojas parenka tinkamų hormoninių kremų bei geriamųjų antihistamininių vaistų. Taip pat padeda ir ultravioletiniai (UVB) spinduliai.
  Patarimai
  Rožinė dedervinė – tai nepavojinga odos liga. Nepaisant taikomo gydymo, bėrimai nyksta iš lėto. Kantrybės! Išberta (bei kurį laiką bėrimams išnykus) oda yra jautri, todėl greitai gali prasidėti jos uždegimas. Patartina vengti bet kokio odos dirginimo, ypač atsargiai vartoti prausimosi priemones (muilus) , maudantis nesitrinti plaušine.
  Profilaktika
  Stenkitės neperšalti!