Ligos,  Odos ligos

SEBORĖJINIS DERMATITAS

Seborėjinis dermatitas – odos pažeidimas, kurį sukelia padidėjęs riebalų išsiskyrimas ir dėl to atsiradusios gausios pleiskanos. Šiai ligai taip pat būdingas odos paraudimas, šašai.
Ligos priežastys
Seborėjinio dermatito priežastys nėra visai aiškios. Manoma, kad ligos sukėlėjas yra grybelis – Pityrosporum ovale, tačiau yra nuomonių, kad grybelio infekcija yra tik antrinė infekcija. Pažeidimų atsiradimui įtakos turi metų laikas (seborėjinis dermatitas sustiprėja rudenį, žiemą, o susilpnėja vasarą) , klimatas, nervų sistemos ligos (Parkinsono liga, siringomielija, epilepsija) , paveldimumas, imuninė būklė, netinkamas gyvenimo būdas, mityba, amžius (dažnai ši patologija atsiranda kūdikystėje, paauglystėje) .
Simptomai
 • Pleiskanos plaukuotose odos dalyse
 • Odos pleiskanojimas
 • Odos paraudimas
 • Odos įtrūkimai
 • Niežėjimas
 • Šašai
 • Ligos eiga
  Dažniausiai pažeidžiama plaukuotos dalies galvos oda, tačiau gali būti pažeistas ir veidas (kakta, antakiai, vokai, nosies lūpų raukšlė) , sritis už ausų, išorinės ausies landos, krūtinės oda, pažastys bei oda tarp menčių. Dėl padidėjusio riebalų išsiskyrimo gausėja pleiskanų. Pažeidimo židiniuose jų gali būti ir nedaug, tačiau gali atsirasti ir išplitusių gelsvų arba gelsvai pilkų pleiskanų. Oda parausta, įtrūksta raukšlės, o atsiradus intensyviam niežėjimui nukasytose vietose atsiranda ir kraujingų šašų. Gali išsivystyti antrinė infekcija, sukelianti pūlingus židinius.

  Seborėjinis dermatitas yra lėtinė liga, kuriai būdingi paūmėjimai ir remisijos. Pagerėjimų atsiranda savaime arba gydant ligą. Seborėjinis dermatitas gali prasidėti bet kuriame amžiuje. Vaikystėje jis ne toks ryškus, tačiau paauglystėje paūmėja.

  Komplikacijos
  Odos pažeidimai gali komplikuotis antrine infekcija – bakterine arba kandidamikozine. Dėl to gali padidėti ir leukocitų skaičius kraujyje.
  Tyrimai
  Gydymas
  Gydant seborėjinį dermatitą labiausiai padeda ketokonazolio preparatai.
  Skiriamas 26 proc. kremas arba šampūnas. Ketokonazolio kremas yra naudingas gydant veido ir kūno odos seborėjinio dermatito židinius. Šis kremas tepamas vieną arba du kartus per dieną. Gydymo trukmė 3-4 savaitės. Jeigu procesas kartojasi, gydymą reikia kartoti.
  Ketokonazolio šampūnas yra gera priemonė, esant galvos srities seborėjiniam dermatitui. Šampūnas turi fungicidinį, t.y. naikinantį grybelį, poveikį ir gydo uždegimą, stabdo riebalų išsiskyrimą ir apsaugo nuo pleiskanų pasikartojimo. Gydant ketokonazolio šampūnu skiriamos dvi gydymo fazės:
  1) gydomoji fazė, kai galva plaunama 2 kartus per savaitę visą mėnesį;
  2) profilaktinė fazė, kai galva plaunama kartą per savaitę (2-4 savaites) .
  Seborėjiniam dermatitui gydyti naudojamos ir seniau žinomos gydymo priemonės – siera, degutinės medžiagos, kortikosteroidų tepalai ir kremai, seleno sulfidas, cinko piritionas ir kt. Jos turi fungistatinį, t.y. slopinantį grybelio dauginimąsi, poveikį ir gydo uždegimą (pvz.: Selsun šampūnas, turintis seleno sulfido, arba Foetex kremas, į kurio sudėtį įeina muilas valymui, drėkinantys agentai, siera ir salicilo rūgštis, Betacorton tirpalo losjonas, sudėtyje turintis gliukokortikoidų ir salicilo rūgšties) .
  Prisidėjus antrinei infekcijai skiriama antibiotikų tepalų.
  Esant labai išplitusiam seborėjiniam dermatitui gali būti skiriama geriamų gliukokortikoidų.
  Svarbus ir etiologinių faktorių paaiškinimas, jų kontroliavimas (pvz.: vengti emocinių svyravimų, stresų, prakaitavimo, sureguliuoti mitybą, svorį) .
  Patarimai
  Nebijoti dažnai plauti galvą. Svarbu nepersistengti: nepilti daug šampūno, galvos odą masažuoti kuo švelniau, nes priešingu atveju skatinama riebalų liaukų veikla ir atsiras dar daugiau pleiskanų. Patartina į skalavimo vandenį įpilti keletą lašų arbatmedžio aliejaus. Galvą galima trinkti net ir karštu vandeniu, nes jo temperatūra nepakeičia galvos odos būklės. Tiesa, karštas vanduo kenkia patiems plaukams. Nepatartina plaukų džiovinti elektriniu džiovintuvu.
  Verta išbandyti ir gydomąsias žoleles (pvz.: praustis, skalauti plaukus kiaulpienių žiedų, dilgėlių ar šalavijų nuoviru) . Nors sergant seborėjiniu dermatitu oda būna riebi arba mišri, negalima šalinti riebalų blizgesio alkoholio turinčiomis priemonėmis, nes tuomet ji pleiskanoja. Reikėtų vartoti pienelį, toniką be alkoholio bei vengti paprasto tualetinio muilo.
  Profilaktika