Medicina, farmacija

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Vaistų krizė – tai kaina, kurią mokame už Vyriausybės pasyvumą“

2022 m. lapkričio 30 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Gydytojams ir pacientams skundžiantis dėl vaistų trūkumo, socialdemokratai pažymi, kad vaistų krizę, be kitų priežasčių, lėmė „Vyriausybės pasyvumas ir gėdingos biurokratinės kliūtys“.

Seimo nariai socialdemokratai užregistravo pasiūlymą dėl Farmacijos įstatymo pakeitimo, kuriuo siūlo spręsti „susidariusią situaciją, kai dalis itin reikalingų vaistų neatitiks kompensavimo kriterijų ir taps nekompensuojami bei nebeprieinami Lietuvos gyventojams“.

Pacientų organizacijų vertinimu, pasikeitus kompensuojamųjų vaistų kainynui net 300 tūkst. gyventojų jame neberado savo vaistų, taip pat sužinojo, kad turės mokėti visą kainą. „Vaistui „iškritus“ iš sąrašo, kyla grėsmė, kad tiesiog nebus kuo jį pakeisti. O juk čia kalbame apie  medikamentus, skirtus širdies ir kraujagyslių ligoms, astmai, prostatai, psichinės sveikatos ir kitiems sunkiems sutrikimams gydyti“, – pažymi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Orinta Leiputė.  

Vaistininkų duomenimis, šiuo metu vaistinėse trūksta įvairių vaistinių preparatų, tarp jų – antibiotikų ir skystų antibiotikų vaikams.

Socialdemokratai pažymi, kad vaistų krizė yra kaina, kuri mokama už Vyriausybės pasyvumą milžiniškos infliacijos akivaizdoje. „Lietuva – kainų rekordininkė Europoje. Vyriausybei nesiėmus aktyvių veiksmų infliacijai pažaboti, pasekmes šiandien jaučiame visose srityse. Vaistai – ne išimtis. Tiekėjai linkę trauktis iš Lietuvos. Sveikatos apsaugos ministerijos atsikalbinėjimas, esą vaistų tiekimo sutrikimai „nėra didelė naujovė“, rodo tragišką abejingumą žmonių padėčiai“, – piktinasi O. Leiputė.

„Gydytojai sutrikę, nes yra priversti vietoj tinkamiausio vaisto išrašyti tą, kurį dar realu rasti vaistinėse. Bet dažnai paaiškėja, kad ir jo jau nebėra. Chaosas duomenų sistemose, niekam tikusi vaistų administravimo tvarka jau kelia grėsmę ne tik žmonių sveikatai, bet ir gyvybei“, – priduria parlamentarė.  

Seimui svarstant Farmacijos įstatymo pakeitimus, vaistų gamintojai įspėja, kad nauji reikalavimai gali dar sumažinti vaistinių preparatų pasirinkimą ir prieinamumą.

„Arūnas Dulkys nieko nepadarė, kad greičiau vyktų inovatyvių vaistų vertinimas: trūksta specialistų ir lėšų, pacientai laukia nesulaukia modernių vaistų“, – nurodo O. Leiputė.

„Įvairios organizacijos seniai ragina Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą leisti gydytojams per e.sveikatos sistemą gauti informaciją apie vaistų trūkumą ir kompensavimą. Rašydamas elektroninį receptą, gydytojas matytų esamą padėtį, jei įmanoma, skirtų kitą vaistą, žmonės nebūtų vejojami ir stumdomi“, – pažymi socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė.

Socialdemokratai siūlo įstatyme nenurodyti konkretaus priemokos už kompensuojamus vaistus dydžio eurais – konkretų maksimalios priemokos dydį turėtų tvirtinti Vyriausybė, atsižvelgdama į realią padėtį, nes dabar valdžia „bėga paskui nuvažiuojantį traukinį“.

„Dėl lėtos įstatymo keitimo procedūros vien projekto svarstymo Seime metu nuostatos dėl priemokos dydžio eurais jau buvo kelis kartus redaguotos: maksimali priemoka didinta kelis kartus per pusmetį“, – pažymima socialdemokratų projekte.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija