Medicina, farmacija

Seimo narės Morganos Danielės pranešimas: parlamentarė kviečia į posėdį dėl cezario operacijų nėščiosios pageidavimu

2023 m. balandžio 5 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Antradienį, balandžio 11 d., Seimo narės Morganos Danielės inicijuotame posėdyje Laikinoji Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupė aptars moterų sveikatos klausimus.

Posėdžio metu Seime kartu su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais, akušeriais-ginekologais, klinikų atstovais numatoma aptarti cezario pjūvio operacijos (toliau – CPO) nėščiosios pageidavimu paslaugos organizavimo tvarką. Dabar numatyta, kad pacientė, pasirašydama sutartį su CPO paslaugą teikiančia įstaiga, sutinka apmokėti CPO paslaugos išlaidas, įskaitant išlaidas dėl kilusių komplikacijų.

Pabrėžtina, kad tokia praktika nėra būdinga ir netaikoma jokioms kitoms medicininėms paslaugoms, suponuoja moterų baudimą už CPO pasirinkimą. Anot M. Danielės, toks reguliavimas yra teisiškai nepagrįstas, neproporcingas ir akivaizdžiai moralistinis bei baudžiamasis. Diskusijos metu savo teises ginančios moterys taip pat pasidalins savo patirtimis, nuomonėmis dėl cezario operacijų vykdymo.

„Cezario pjūvio operacija moters pasirinkimu nėra naujovė, ir kitos šalys šį klausimą yra išsprendusios, įskaitant mūsų kaimynus latvius. Lietuvoje dauguma klausimų, susijusių su moterų reprodukcija, vis dar priklauso nuo visų, tik ne nuo pačių moterų“, – teigia Laisvės frakcijos narė M. Danielė.

Parlamentarė pabrėžia, kad kalbos apie laisvą pasirinkimą moterims net nėra – taikomoje tvarkoje aprašytos ir papildomos indikacijos CPO. „Vadinasi, indikacijos vis tiek turės būti ir jų turės būti laikomasi. Tad kodėl net tokia, sakyčiau, itin konservatyvi tvarka vis tiek apmokestinta taip, kad niekas nei galėtų, nei drįstų ja pasinaudoti“, – stebėjosi Seimo narė.

Antroje posėdžio dalyje bus aptarti klausimai, susiję su moterų psichikos sveikatos priežiūra nėštumo, gimdymo ir po gimdymo laikotarpiais – ką reikia dar padaryti, norint pagerinti sveikatos specialistų kompetencijas motinystės psichologijos srityje. Diskusijoje dalyvaus mokslininkės iš Lietuvos sveikatos mokslų ir Vilniaus universitetų, nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Laikinosios Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės posėdis moterų sveikatos klausimais vyks balandžio 11 d. 10 val. Seimo Lietuvos Tarybos salėje, I rūmų, 2 aukšte.

Posėdį taip pat galima stebėti nuotoliniu būdu paspaudus nuorodą: https://youtube.com/live/K9kqIwVPbFI

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija