Ligos,  Širdies ir kraujagyslių ligos

KARDIOGENINIS ŠOKAS

Šis šokas kyla dėl širdies, kaip siurblio, funkcijos susilpnėjimo. Paminėsime tik dažniausius susirgimus, pvz.:miokardo infarktas, kai kurie širdies ritmo, laidumo sutrikimai, miokarditas, plaučių arterijos embolija ir kt.
10-15 proc ligonių, kurie suserga miokardo infarktu, pasireiškia kardiogeninis šokas.
Ligos priežastys
Kardiogeninį šoką sukelia: išplitęs širdies infarktas, širdies tarpskilvelinės pertvaros plyšimas, spenelio širdies raumens atplyšimas, skysčio susikaupimas širdiplėvėje, per dažnas ar per retas širdies ritmas, plaučių arterijos užsikimšimas ir kiti širdies ligoms būdingi mechanizmai.
Simptomai
Skausmas už krūtinkaulioSkausmas, plintantis į rankas, kairę mentę, nugarąBendras silpnumasIšblyškusi oda ir gleivinėsPrakaitavimasŽemas arterinis kraujo spaudimasRetas pulsasŠirdies ritmo sutrikimaiSusijaudinimasSąmonės pritemimas
Ligos eiga
Kardiogeninis šokas pasireiškia paprastai pirmosiomis infarkto valandomis, dažnai pacientui šiuo laiku labai skauda. Už krūtinkaulio kilęs skausmas gali plisti į abi rankas, dažniau kairę, kairę mentę, nugarą, kaklą. Gali būti, kad skausmas iš pradžių linkęs nurimti, vėliau ilgėja, tampa nenumalšinamas, paciento būklė blogėja, apima didelis bendras silpnumas, oda tampa šalta ir išblyškusi. Gali sumažėti kraujospūdis, retėja pulsas, pacientas jaučia dažną, neritmišką širdies plakimą. Ilgainiui simptomatika vis ryškėja. Visa eiga užtrunka kelias paras.
Komplikacijos
Tyrimai
Gydymo įstaigoje apžiūrėjus pacientą, matuojamas kraujospūdis – paprastai jis būna sumažėjęs; vertinama elektrokardiograma; kalbant su pacientu didelis dėmesys skiriamas skausmo pobūdžiui, intensyvumui, kintamumui nustatyti.
Gydymas
Kardiogeninį šoką gydant yra svarbu tiek palaikyti svarbiausiai gyvybines funkcijas bei jas koreguoti, tiek ieškoti būdų širdies funkcijai stabilizuoti. Čia tuo pat metu dažnai atliekamos ir intervencinės procedūros (atveriamos užkimštos kraujagyslės kraujotaka ir raumuo vėl aprūpinamas deguonimi) , įvedami kateteriai į stambias organizmo venas, vertinamas spaudimas jose.Tuo pat metu koreguojamos kitų organų funkcijos, jei reikia – skatinama inkstų veikla, nuolat taikoma deguonies terapija.
Patarimai
Labai svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytoją!!!!!
Jei bandysite sergantį miokardo infarktu nuskausminti, vaistus reikia leisti tik į veną, nes antraip jokio rezultato nebus.
Šoko ištikti ligoniai dažnai jaučia troškulį, gerti duokite tik mažais gurkšneliais.
Profilaktika
Šoko profilaktika – tai širdies ligų, trombozių, embolijų, infekcinių ligų, nudegimų, traumų, šiluminių smūgių, alerginių ligų ankstyvas gydymas.