Ligos,  Širdies ir kraujagyslių ligos

ŠOKAS

Šokas (angl. shock – smūgis, sukrėtimas) tai sunkus patologinis procesas, kai gyvybei svarbių organų funkcija išsenka tiek, kad žmogui gresia mirtis. Didžiausią pavojų kelia smulkiausių kraujagyslių kraujotakos (mikrocirkuliacijos) sutrikimas, tai sąlygoja ląstelių ir audinių mitybos, dujų (ypač svarbių ę deguonies ir anglies dvideginio ) , jonų, skysčių apykaitos sutrikimus. Dėl to, kad pažeidžiami biologiniai audiniai, organizmas stengiasi adaptuotis prie esamo pažeidimo, tačiau tos reakcijos nėra pakankamos, jei pažeidimo laipsnis didelis. Tada sutrinka natūrali automatinė organizmo gyvybinių funkcijų ( kraujotakos, kvėpavimo ir kt.) reguliacija. Matomas rezultatas – ūminis širdies ir kraujagyslių sistemos, mikrocirkuliacijos nepakankamumas.
Lengviausiai nustatomas požymis – arterinio kraujospūdžio sumažėjimas. Tai būdinga visų rūšių šokui. Dėl to, kad sumažėja kraujospūdis bei sutrinka audinių mikrocirkuliacija – audiniai „badauja” (negauna deguonies, sutrinka medžiagų apykaita) , šie pakitimai iki tam tikro laiko būna grįžtami. Kai daugėja negrįžtamų pakitimų, žmogus miršta.
Jei šokas lengvas, organizmo adaptacinės ir atsakomosios reakcijos yra pakankamos, mikrocirkuliacijos nepakankamumas nėra labai išreikštas, šokas gali praeiti savaime.
Ligos priežastys
Dažniausios šokų rūšys:
Trauminis;
Nudegiminis;
Hipovoleminis, hemoraginis (hipovolemija – organizmo skysčių netekimas, pvz. labai gausiai vėmus ,viduriavus; hemoragija – kraujavimas. Abiem atvejais labai sumažėja organizme cirkuliuojančių skysčių tūris – volemija) ;
Anafilaksinis (kilus staigiai alerginei reakcijai) ;
Kardiogeninis (sutrikus širdies, kaip siurblio, funkcijai) ;
Sepsinis (infekcinis) ;
Po kraujo perpylimo;
Elektrošokas ir kt.
Simptomai
Ligos eiga
Komplikacijos
Tyrimai
Gydymas
Patarimai
Ligonį paguldykite, šiltai apklokite, apie 30 cm pakelkite kojas. Jei šoko priežastis yra ūminis nukraujavimas ar staigus kraujospūdžio sumažėjimas dėl kraujospūdį mažinančių arba kraujagysles plečiančių vaistų perdozavimo, ligonio kojas reikia laikyti kuo aukščiau iškeltas. Tokioje padėtyje nutekantis kraujas iš kojų širdies link padidina iš širdies ištekančio kraujo kiekį, galvos smegenis aprūpina krauju ir šiek tiek pagerina bendrą ligonio būklę.
Labai svarbu kuo skubiau šalinti šoko priežastį (stabdyti kraujavimą, jei šokas dėl alergijos – suleisti į veną adrenalino, traumuotą ligonį ar sergantį miokardo infarktu nuskausminti ir t.t.) .
Neduokite gerti alkoholio ar kitų skysčių, nes ligonis gali vemti. Vaistai skiriami tik injekcijomis į veną.
Kuo skubiausiai kvieskite Greitąją medicinos pagalbą.
Profilaktika