Sveikata, grožis

Tai mokėti privalo kiekvienas: pirmoji pagalba užspringus (video)

AKTUALU PRIEŠ ŠVENTES

Iki gražiausių metų švenčių liko visai nedaug. Ir vėl susėsime prie šventinių stalų, kalbėsimės ir džiaugsimės su tais, kurie šalia. Dėl sugriežtinto karantino šiemet nemažai žmonių sutiks šventes ir visai vieni. Ar tikrai žinote, ką reiktų daryti, jeigu staiga užspringote ir nėra kas jums padėtų? Arba, jeigu netikėtai užspringo šalia esantis žmogus?

„Pirmiausia, reiktų atskirti žmogus užspringo dalinai, ar visiškai. Esant daliniam užspringimui, žmogus išlieka sąmoningas, kosėja, dar gali kalbėti. Taigi, tokiu atveju reikia tik skatinti jį kosėti ir jokiu būdu netrankyti kosėjančiam per nugarą, nes tai kaip tik gali jam pakenkti. Visiško užspringimo atveju žmogus jau nebegali kalbėti ir efektyviai kosėti, tuomet jau būtina skubiai suteikti pirmąją pagalbą, nes gyvybiškai svarbi tampa kiekviena sekundė“, – pasakoja Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro paramedikų profesijos mokytojas ir skubios medicinos gydytojas Karolis Klimavičius. Kartu su paramediku ir profesijos mokytoju Tautvydu Bielevičiumi vaizdo pamokoje jie demonstruoja, kokius pirmosios pagalbos veiksmus reiktų atlikti užspringus kūdikiui, suaugusiajam bei sau pačiam, kai nieko nėra šalia.

Užspringus kūdikiui

Užspringus kūdikiui tėvai labai išsigąsta ir pradeda panikuoti. Svarbiausia, kuo greičiau susiimti ir suteikti pagalbą. Jeigu užspringęs kūdikis kosėja – ji nuraminkite ir skatinkite kosėti toliau. Tačiau, jei matote, kad tai nepadeda ir kūdikis pradeda dusti, paguldykite ji pilvu ant savo rankos dilbio, kita ranka prilaikydami apatinį žandikaulį, kad vaikas būtų šiek tiek pakreiptas žemyn. Tuomet dešine ranka atlikite 5 smūgius tarp menčių.

Jeigu po šių veiksmų kūdikis neatspringsta, apverskite jį veidu į save, galvą laikydami šiek tiek žemiau. Dviem dešinės rankos pirštais spauskite krūtinkaulio vidurinę apatinę dalį 5 kartus. Spaudžiama 1,5 – 2,5 cm gilumu. Jei po šių veiksmų kūdikis neatspringo, kartokite veiksmus iš naujo.

Jeigu esate ne vieni, pasirūpinkite, kad, kol atliekate šiuos veiksmus, kitas asmuo iškviestų GMP.

Būtina žinoti, kad norint padėti užspringusiam kūdikiui jo negalima kratyti už kojų žemyn galva. Tai pavojinga dėl galvos smegenų traumavimo ir sukrėsto vaiko sindromo.

Užspringus suaugusiajam

Jei užspringęs žmogus išlieka sąmoningas, gali kosėti ir kalbėti, skatinkite kuo dažniau ir stipriau kosėti. Kosulys – geriausias svetimkūnio pašalinimo iš kvėpavimo takų būdas. Visiško užspringimo atveju, pirmiausia atlikite 5 smūgius į tarpumentę. Jei po šių veiksmų žmogus neatspringsta, tuomet taikome Heimlicho manevrą.

Atsistokite nukentėjusiam už nugaros, apkabinkite jį per juosmenį viena ranka, palenkite lengvai į priekį, sugniaužus kitos rankos kumštį, pridėkite jį nykščiu nukentėjusiam prie viršutinės pilvo dalies duobutės srityje. Kitą ranką uždėkite ant kumščio viršaus ir darykite staigius paspaudimus į vidų ir į viršų, tarsi norėtume žmogų kilstelėti. Taip kartokite 5 kartus. Jei tai nepadėjo ir žmogus prarado sąmonę kvieskite greitąją medicinos pagalbą, atlikite pradinį gaivinimą.

Jeigu užspringote, tačiau esate vienas

Jeigu užspringus kosėjate, tai patariama tą daryti kuo stipriau. Vertėtų palenkti galvą žemyn, kas padėtų greičiau išstumti užstrigusį maistą. Jeigu tai nepadeda, atlikite Heimlicho manevrą sau patys. Vienos rankos kumštį uždėkite viršutinės pilvo dalies duobutės srityje iš karto žemiau krūtinkaulio pabaigos, tada kita ranka suimkite už savo kumščio ir staigiu judesiu visu kūnu  trenkitės į šalia esantį stabilų objektą, pvz., stalą, spintelę, turėklą ar kt.

Kviečiame žiūrėto video pamoką, kurioje praktiškai demonstruojami pirmosios pagalbos veiksmai užspringus.

Pranešimą paskelbė: Raimonda Jonuškienė, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras
Tai mokėti privalo kiekvienas: pirmoji pagalba užspringus (video)