Pirmoji pagalba

Užspringimas

Dažniausiai užspringstama blogai nurytam maistui ar skysčiui patekus į kvėpavimo takus.
Jei yra dalinis užspringimas, žmogus dar gali įkvėpti oro, bet jei kvėpavimo takai visiškai užsikimšę, žmogus gali uždusti.
Jei žmogus nėra traumuotas, reikėtų dūstančio žmogaus kūną palenkti į priekį ir suduoti delnu per nugarą tarp menčių, taip sukelsite kosulio refleksą.
Jei šis būdas nepadeda, imkitės vadinamosios Heimlicho priemonės: užspringusįjį apglėbkite iš nugaros, vienos rankos kumštį uždėkite žemiau jo krūtinkaulio (tarp šonkaulių lanko apačios ir bambos), kita ranka sugriebkite kumštį. Tada greitu, stipriu judesius pustelėkite į save ir į viršų. Besiverždama plaučiuose susidariusi oro srovė gali atverti kvėpavimo takus.
Nesąmoningam ant grindų gulinčiam nukentėjusiajam vieną delną uždėkite ant pilvo, aukščiau bambos, kitu delnu prispauskite. Greitu, į viršų nukreiptu smūginiu judesiu spauskite 5 kartus. Jei taip darant, kvėpavimo takai neatsiveria, pabandykite pašalinti kliūtį per burną.
Nekvėpuojančiam žmogui atlikite dirbtinį kvėpavimą „burna į burną”.

Užspringusį kūdikį paguldykite ant rankos žemyn galva, veidukas turi būti nukreiptas žemyn. Galvytę pirštais prilaikykite už apatinio žandikaulio, kad kvėpavimo takai būtų atviri. Stuktelkite tarp menčių 5 kartus. Jei tai nepadeda, ant savo rankos paguldykite vaiką, apverstą ant nugaros, ir 5 kartus pirštais staigiai spustelkite krūtinkaulį.
Nekvėpuojančiam kūdikiui atlikite dirbtinį kvėpavimą.