Sveikata, grožis

Vasaros derliaus konservavimui – nuo acto iki aspirino: dietologė pataria, kokie būdai sveikatai palankiausi

Paskutinis vasaros mėnuo atneša kone gausiausią naminių vaisių bei daržovių derlių, kurių augintojams tenka sukti galvą, kaip likusius maisto produktus sunaudoti ir paruošti šaltajam sezonui. Prekybos tinklo „Rimi“ visai šeimai skirtos laidos „Rinkis Sveikiau“ viešnia, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atsakys į dažniausiai kylančius klausimus: ar sveikatai palankus marinavimui naudojamas actas ir kodėl konservavimui naudojamas aspirinas? Kokios naudingos medžiagos atsiranda rauginant ir kuo ypatingas džiovinimas? Tuo tarpu laidos vedėja, verslininkė Liucina Rimgailė artėjančioms Žolinėms skirtoje laidoje kartu su kulinarijos technologe Lina Barčaite pasidalins ypatingu burokėlių salotų receptu bei užduos svarbiausius klausimus, susijusius su gausiu sodo ar daržo derliumi.

Konservuojant būtinas saikas

„Rinkis Sveikiau“ laidos viešnia, gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė asmeninio daržo neturi, bet nedidelį kiekį daržovių užsiaugina šiltnamyje, o sodininkyste užsiima jos draugai, kurie pasidalina derliumi. „Visą savo vaikystę ir jaunystę leidau soduose, daržuose, nes tuo užsiėmė mano tėvai. Žinau, ką reiškia užauginti derlių. Dažnai pasitaiko, kad iš vasarą užauginto derliaus užsilieka tam tikrų produktų ir norisi juos kažkaip sunaudoti, kad vėliau būtų galima pasidžiaugti vasaros gėrybėmis. Konservavimas turėtų būti toks, kuris ir išsaugos produktą, galbūt net suteiks jam papildomų savybių, ir toks, kuris mūsų stalą šaltuoju sezonu praturtintų“, – laidoje sakys gydytoja.

Pasak jos, vienas dažniausių konservavimo būdų yra marinavimas: „Jam naudojamos įvairios priemonės, tačiau geriausia, kai naudojami kuo natūralesni komponentai. Dažnai manęs paklausia, ar gerai marinavimui naudoti actą – actas yra visiškai natūralus ingredientas ir jei jo vartojama saikingai, tai yra puikus gaminimo būdas. Bet kai kurie pasitelkia ir cheminius ingridientus, net tokius vaistus, kaip aspirinas, kad produktas nesurūgtų. Tokių medžiagų marinuojant naudoti nereikėtų. Kokias priemones marinavimui naudosime, tokias ypatybes produktui ir suteiksime. Marinuojant vandenyje tirpių vitaminų kiekis šiek tiek sumažėja, tačiau mineralinės medžiagos ir skaidulos išlieka. Marinavimas bus palankesnis sveikatai saikingai pasirenkant kai kuriuos ingredientus – druską, actą, cukrų.“ 

Kaip vieną sveikatai palankiausių konservavimo būdų E. Gavelienė išskiria rauginimą – būtent jo metu maisto produktai įgauna ir papildomų maistinių savybių. „Raugintuose produktuose atsiranda organinių rūgščių, kurios yra svarbios virškinimo procesui, taip pat probiotinių bakterijų, vadinamų gerosiomis bakterijomis. Tad rauginti gaminiai sveikatai yra labai palankūs ir vėsiuoju sezonu juos verta įtraukti į kasdienį racioną“, – pastebi gydytoja.

Pasak laidos „Rinkis sveikiau“ viešnios, vis populiaresnis tapo ir džiovinimas – tam įtakos turėjo atsiradusi specialių džiovinimo namuose aparatų pasiūla. Dažiausiai lietuvių virtuvėje yra džiovinami vaisiai – obuoliai ar svarainiai, taip pat mėgstama džiovinti grybus, prieskonines žoleles. E. Gavelienė sako, kad džiovinimas produktuose išsaugo daugiausiai naudos. Ne mažiau naudingas ir produktų šaldymas arba liofilizavimas, kuris padeda išsaugoti maksimalų kiekį maistinių medžiagų.

Vasaros gėrybės – ir ant kasdienio stalo

Laidoje „Rimi“ maisto technologė L. Barčaitė dalinsis savo ypatingų burokėlių salotų, pagardintų tadžiki, mėta, anakardžių riešutais ir čili pipirais, receptu. Anot kulinarės, tokios salotos ne tik puikiai tiks prie žuvies ar mėsos patiekalų, bet ir bus skanios vienos, o šaldytuve šviežios išliks ilgą laiką, tad tiks pavaišinti netikėtus svečius.

E. Gavelienė pabrėžia tokių salotų naudą sveikatai: „Pagrindinis komponentas yra burokėliai – mineralinių medžiagų šaltinis. Juose yra tokių mikroelementų, kaip kalio, natrio, magnio, šiek tiek geležies. Be to, jie turi ir kai kurių vitaminų. Puikus burokėlio komponentas yra ir skaidulos, ypač tirpiosios. Patiekalą pagardinantys anakardžių riešutai yra geri tuo, kad juose yra puikus riebalų sąstatas – turi šiek tiek sočiųjų riebalų, bet daugiau juose yra polinesočiųjų riebalų šaltinis, taip pat turi mikroelementų ir baltymų. O čili pipiras paskatins atidarys virškinimo procesą sistemą.“

Laidoje savo įžvalgomis apie pagamintą patiekalą bei daržo gėrybes, taip pat sveikos mitybos puoselėjimą pasidalins ir mažieji kritikai Tauras ir Beatričė.

Prekybos tinklo „Rimi“ edukacinės laidos visai šeimai „Rinkis Sveikiau“ rodomos kartą per mėnesį, o jų metu žiūrovai ir toliau išvys charizmatiškąją laidos vedėją L. Rimgailę, vertingomis žiniomis apie mitybą besidalijančią gydytoją dietologę dr. E. Gavelienę ir kaskart vis kitus sveikatai palankius receptus pristatančią „Rimi“ kulinarijos technologę L. Barčaitę. Nepraleiskite progos išvysti šventinės Žolinėms skirtos laidos jau rugpjūčio 14 dieną, 19 valandą per DELFI TV.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR