Ligos,  Širdies ir kraujagyslių ligos

CHOLESTEROLIO PADIDĖJIMAS (HIPERCHOLESTEROLEMIJA)

Bendrojo cholesterolio kiekio padidėjimas kraujyje virš 5,2mmol/l., ypač MTL cholesterolio („blogojo“) sąskaita.
Ligos priežastys
Cholesterolis žmogaus organizme atsiranda dviem būdais: cholesterolis yra sintetinamas žmogaus kepenyse arba jį žmogus gauna valgydamas gyvūninius produktus: kiaušinius, mėsą, pieno produktus ir t.t. Cholesterolis kraujyje gali viršyti normą dėl padidėjusio jo ar riebalų suvartojimo su maistu, sumažėjusio fizinio aktyvumo arba dėl kai kurių ligų:
Kai kurios šeimyninės hiperlipidemijos,
Kepenų ligos (hepatitai, cirozės) ,
Cukrinis diabetas,
Inkstų patologija,
Kasos patologija,
Skydliaukės hipofunkcija,
STH hormono trūkumas,
Glikogeno kaupimo ligos.
Simptomai
Padidėjusi kūno masėPadidėjusi blužnisAštrūs pilvo skausmaiSkausmas širdies ploteDusulysKsantomos-geltoni ar rudi mazgeliai odoje
Ligos eiga
MTL cholesterolis – „blogasis“ cholesterolis. Pagrindinė MTL funkcija yra cholesterolio pernešimas iš sintezės vietos kepenyse ir žarnų į periferinius audinius ir jų kraujagysles. Manoma, kad MTL cholesterolis yra vienas iš aterogeniškiausių faktorių žmogaus organizme, cholesterolis nusėda ant kraujagyslių sienelių, formuojasi aterosklerotinės plokštelės, jos mažina kraujagyslės spindį, sutrinka normali kraujotaka.
DTL cholesterolis – „gerasis“ cholesterolis. Svarbiausias DTL vaidmuo yra paimti iš periferinių audinių cholesterolį ir neleisti jam kauptis arterijų sienelėse. DTL cholesterolio koncentracijos padidėjimas laikomas geru, antisklerotiniu, pokyčiu. DTL cholesterolio padidėjimas be kita ko rodo, kad bendras cholesterolis gali būti padidėjęs, bet jis padidėja ir „gerojo“ cholesterolio sąskaita. DTL cholesterolis konkuruoja su „bloguoju“ cholesteroliu, transportuoja cholesterolį atgal į kepenis ir neleidžia susidaryti aterosklerozinėms plokštelėms. Jis sąlygoja cholesterolio pernešimą iš periferinių organų į kepenis. Čia jis paverčiamas tulžies rūgštimis ir pašalinamas iš organizmo. Todėl, esant padidėjusiai bendro cholesterolio koncentracijai, geras požymis yra padidėjusi DTL cholesterolio koncentracija.
Komplikacijos
Jeigu cholesterolio per daug, jis nusėda ant kraujagyslių, jos siaurėja ir šiurkštėja.Šie pokyčiai smarkiai sutrikdo kraujotaką, sukelia sunkias ir rimtas ligas: krūtinės anginą, miokardo infarktą, širdies ritmo sutrikimus, dusulį, net insultą.
Tyrimai
Kraujo tyrimas, bendrojo cholesterolio ir jo frakcijų (MTL-cholesterolio,DTL-cholesterolio ir trigliceridų) nustatymas.

Bendri reikalavimai kraujo paėmimui tiriant cholesterolį ir kitus lipidus:
1) privalu, kad prieš tyrimą ligonis 14 valandų būtų nevalgęs;
2) būtina, kad kraujas ligoniui visuomet būtų imamas toje pačioje padėtyje (pvz., sėdint) – ligoniui stovint, sėdint ar gulint, jo paimto kraujo lipidų reikšmės gali skirtis apie 10% – gulint padidėja;
3) veną užspausti ne ilgiau, nei 1 minutę,
4) visada naudoti vienodą tiriamąją medžiagą (serumą, plazmą, kapiliarinį kraują) ,
5) jeigu tiriama plazma, visada naudoti vieną ir tą patį antikoaguliantą (geriausia EDTA, citruota plazma – mėlynas dangtelis sumažina reikšmes 14%, o plazma su fluoridu – pilkas dangtelis – 18%) ,
6) laikant serumą šaldytuve 0 – 4 0C tyrimą atlikti ne vėliau, kaip per dvi paras. Papildoma informacija skyriuje “Gydymo strategija remiantis cholesterolio ir kitų lipidų rodikliais”.

Gydymas
Priešaterosklerotiniai medikamentai, kurie slopina endogeninę cholesterolio sintezę ar mažina trigliceridų sintezę ir greitina jų degradaciją, turėtų būti skiriami ir dozuojami pirmiausia remiantis MTL cholesterolio koncentraciją kraujyje. Taip yra dėl to, kad MTL cholesterolio pokytis labiausiai veikia aterosklerozės vystymosi greitį. Jeigu gydymo eigoje pavyksta efektyviai sutvarkyti MTL cholesterolio koncentraciją kraujyje, tuomet galima teigti, kad gautas teigiamas efektas.
Patarimai
Norint, kad cholesterolio koncentracija kraujyje būtų normali, reikėtų pasirinkti tinkamą maistą, t.y. tokį, kuris turi mažai riebalų, sočiųjų riebalų ir cholesterolio.
geriau pirkite tik liesą mėsą, ruošdami mesą nupjaukite matomus riebalus;
vietoje mėsos dažniau valgykite žuvį, ankštines (žirnius, soją, pupeles) daržoves;
valgykite vištieną ir kalakutieną be odos;
rečiau valgykite rūkytas ar virtas dešras;
rinkitės kuo liesesnius pieno produktus: gerkite liesą pieną, kefyrą, rūgpienį, valgykite liesą varškę ir kuo liesesnius varškės bei fermentinius sūrius;
gamindami maistą, vietoje sviesto ar kiaulienos, naudokite aliejų;
mažiau valgykite kepto maisto, dažniau – virto ar troškinto; kepdami stenkitės vartoti kuo mažiau riebalų, taip pat nevartokite kepimui kartą jau kaitintą aliejų;
atšaldę sriubas ir sultinius, nugriebkite nuo jų riebalus;
vartokite liesesnį margariną (40 – 50 proc.) , ant sumuštinių margariną ar sviestą tepkite kuo ploniau;
stenkitės kuo rečiau salotoms naudoti majonezą ar grietinę;
rečiau valgykite patiekalus iš inkstų ir kepenų;
saikingai vartokite kiaušinius ir alkoholį;
svarbus veiksnys reguliuojant cholesterolio lygį yra fizinis aktyvumas, kuris padeda išlaikyti normalų svorį. Tokiu būdu sumažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Pakeitus gyvenseną ir įpročius, atsižvelgiant į minėtus patarimus, per keletą savaičių galima sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
Profilaktika
Pasirinkti tinkamą mitybą,
Mažinti surūkomų cigarečių kiekį arba visai nutraukti rūkymą,
Mažinti kūno masę, siekiant optimalios KMI,
Didinti fizinį aktyvumą.