Sveikata, grožis

Velykoms – ne tik šokoladiniai kiaušiniai?

Jau greitai velykinį stalą puoš įvairiausi margučiai: vištos, putpelės, stručio ar kt. Tačiau tai nėra vieninteliai kiaušiniai, randami namuose. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa” pasakoja, kaip atpažinti dažniausiai pasitaikančių kenkėjų kiaušinius.

Patalinės blakės

Patalinės blakės kiaušiniai yra apie 1 mm ilgio, kreminės spalvos, vos įžiūrimi, dažniausiai randami lovos apatinėje dalyje. 

Iš viso per savo pusantrų gyvenimo metų blakės patelė padeda nuo 200 iki 400 kiaušinėlių. Kambario temperatūroje per 7 dienas iš jų išsiritusios mažytės, 1-2 mm dydžio, beveik peršviečiamos nimfos prieš kiekvieną nėrimąsi maitinasi krauju, kol subręsta iki suaugusios blakės. Šis procesas dažniausiai trunka 30-40 dienų. Nuo kiaušinėlio iki suaugusio vabzdžio patalinės blakės išvaizda keičiasi kardinaliai: augdami šie kenkėjai vis tamsėja – nuo permatomos nimfos iki tamsiai rudos spalvos suaugėlio. Suaugusios patalinės blakės yra 5 mm ilgio. Nesimaitinusios jos būna plokščios, ovalo formos ir šviesiai rudos spalvos, bet pasimaitinusios suapvalėja ir patamsėja.

Tarakonai

Visų Lietuvoje gyvenančių tarakonų rūšių patelės kiaušinius nešioja specialiame maišelyje-ootekoje, prilipusiame pilvelio gale. Ootekos – nedideli, pailgos formos dariniai, kurie priklausomai nuo rūšies gali būti šviesiai rusvos ar tamsiai kaštoninės spalvos. Kai kurios rūšys šiuos maišelius numeta ir palieka jaunikliams išsiristi savarankiškai. 

Dažniausiai žmogaus butuose gyvenančių prūsokų ootekos šviesios ir dažniausiai randamos jau prasivėrusios – jauni tarakonų vaikai jau šmirinėja virtuvės užkampiuose. Taip yra todėl kad šios rūšies patelės ootekų nemėto, o nešioja visą kiaušinėlių brendimo laikotarpį. Ootekų ieškoti reikėtų atitraukus virtuvės spinteles, gerai apžiūrėjus jų vidų, po kriaukle, už šaldytuvo, grindjuostes, vonios kambaryje esančias pertvaras prie šildymo įrenginių. 

Senų daugiabučių rūsiuose, gyvenančių rytietiškų juodųjų tarakonų ootekos tamsios ir gali būti randamos dar neprasivėrusios – jas patelės numeta labai greitai nuo susiformavimo. Taip niekeno nepastebėtos jos ir guli rūsių užkaboriuose, kol išsirita tarakoniukai.

„Tarakonai geba žaibiškai veistis, patelė, priklausomai nuo rūšies, padeda iki 30-40 kiaušinėlių, iš kurių po 2-3 savaičių išsirita nimfos ir dar po mėnesio ar pusantro jos tampa suaugėliais. Šie kenkėjai ne tik kelia nemalonius pojūčius dėl savo išvaizdos, bet yra pavojingi sveikatai, kadangi perneša salmoneliozę, dizenteriją, gastroenteritą, šiltinę ir kt. ligas”, – atkreipia dėmesį Dezinfa kenkėjų kontrolės ekspertai.

Uodai

Uodai kiaušinius deda stovinčiame vandenyje: įšylančiose balose, lauke stovičiuose induose, padangose  su vandeniu,  kūdrose, žmonių dekoratyviniuose tvenkinėliuose ir pan. 

„Uodų patelė prieš nugaišdama gali padėti nuo 150 iki 300 kiaušinėlių, iš kurių priklausomai nuo vandens temperatūros per 2-4 dienas išsirita lervos. Paprastieji uodai kiaušinėlius deda vandens paviršiuje gražiomis krūvelėmis, o dažniausiai Lietuvoje sutinkami miškiniai – pavieniui ir nebūtinai vandenyje, gali tiesiog šlapios dumblynės paviršiuje. Uodai, išskyrus maliariją pernešančią Anopheles rūšį, nėra pavojingi, tačiau jų įkandimai yra skausmingi ir gali sukelti alergiją. Tiesa, Lietuvoje gyvena maliariniai uodai, tačiau šią piktą ligą sukeliančiam parazitui išsivystyti mūsų krašto orai dar vis tik per šalti”, – pasakoja „Dezinfos” kenkėjų kontrolės ekspertas ir atkreipia dėmesį, kad gebėjimas pastebėti ir atpažinti dažniausiai pasitaikančių kenkėjų kiaušinėlius leidžia sustabdyti užkratą.

Apie UAB „Dezinfa“

UAB „Dezinfa“ priklauso didžiausiai pasaulyje kenkėjų kontrolės įmonių grupei „Rentokil“. Įmonės kenkėjų kontrolės ekspertai, sukaupę tarptautinę patirtį, jau daugiau kaip dvidešimt penkerius metus teikia profesionalias kenkėjų naikinimo ir prevencijos paslaugas gyventojams, įmonėms bei ūkininkams. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.

Pranešimą paskelbė: KRISTINA STRAKAUSKIENĖ, UAB Dezinfa