Velykos neįsivaizduojamos be kiaušinių. Juos dažome, puošiame ir įvairiai dekoruojame, o per šventę varžomės ne tik dėl kiaušinių kietumo, bet ir riedumo ar skanumo. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, kiaušiniai turi daugybę naudingų medžiagų, tad juos vertėtų valgyti ne tik per Velykas. O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad prieš gražiausią pavasario šventę parduotuvių asortimente pirkėjai dairosi kiaušinių baltu lukštu bei primena, kaip išradingai panaudoti juos velykinių patiekalų receptuose.
Omega-3 riebalų šaltinis
Kiaušiniai – nepamainomas produktas kulinarijoje. Juos dedame visur – į mėgstamų blynų ar kepinių tešlas, į rytinę kiaušinienę ar net sriubas, makaronus bei mėsainius. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologė dr. Editos Gavelienės, vartoti kiaušinius verta ne tik dėl jų skonio ar mažo kaloringumo, bet ir dėl naudos sveikatai, mat suvalgius 2–3 kiaušinius per dieną galima gauti iki trečdalio daugelio reikalingų vitaminų dozės.
„Kiaušiniuose yra ne tik daug vitaminų, įvairių naudingų medžiagų, bet ir žmogaus organizmui svarbių riebalų, Omega-3riebalų rūgščių. Privalumu tampa ir tai, kad net 97 proc. maistinių medžiagų iš kiaušinių mūsų organizmas lengvai pasisavina. Be to, kiaušiniai sąlyginai nekaloringas maisto produktas – viename kiaušinyje, priklausomai nuo jo dydžio, yra apie 60 kilokalorijų. Juo labiau, kai tos kalorijos ateina kartu su būtinosiomis maistinėmis medžiagomis. Tiesa, geriausia valgyti neperkeptus ir nepervirtus kiaušinius, o dėl rizikos užsikrėsti salmonelioze nepatariama jų valgyti žalių“, – sako E. Gavelienė.
Nors pasigirsta kalbų, kad kiaušiniai didina cholesterolio kiekį ir todėl jų geriau atsisakyti, gydytoja dietologė įsitikinusi, kad viskam svarbiausia saikas ir balansas: „Kiaušiniai cholesterolio lygiui reikšmingos įtakos neturės, jei valgysime subalansuotą įvairų maistą.“
Velykų metu mėgstamiausi balti kiaušiniai
Pasak „Rimi“ komercijos ir operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kiaušinių pardavimai labiausiai išauga likus dviems savaitėms iki Velykų, kai lietuviai pradeda ruoštis artėjančiai šventei. Pasitinkant Velykas prekybos centruose ryškiausiai auga balto lukšto vištų bei putpelių kiaušinių pardavimai.
„Pirkdami kiaušinius, pirkėjai juos gali rinktis pagal kilmės šalį, vištų auginimo būdą ar kiaušinio dydį. Ant kiaušinių nurodyto ženklinimo pirmasis skaičius parodo, kaip buvo augintos vištos. Nuo šių metų „Rimi“ prekybos centruose atsisakysime narvuose augintų vištų kiaušinių baltais lukštais, o vietoje jų – pirkėjams siūlysime įsigyti ant kraiko laikomų vištų kiaušinius, – apie pokyčius pasakoja O. Suchočeva ir priduria, kas visiems asortimente esantiems kiaušiniams taikomi griežti kokybės reikalavimai. – Visi parduodami kiaušiniai yra sertifikuoti, atitinka Europos Sąjungos kokybės reikalavimus.“
O. Suchočeva atkreipia dėmesį, kad kiaušiniai yra itin jautrus temperatūros pokyčiams produktas: „Rimi“ parduotuvėse kiaušiniai nėra laikomi šaldytuvuose, todėl ir namuose juos geriausia laikyti sausoje, šiek tiek vėsesnėje vietoje. Bendras kiaušinio galiojimo terminas – 28 dienos nuo jo padėjimo, o laikymas kambario temperatūroje tam didesnės įtakos neturi.“
Prekybos tinklo komercijos ir operacijų vadovė taip pat primena, kad norintys per Velykas sutaupyti gali kiaušinių įsigyti pigiau specialių nuolaidų metu, pasinaudodami „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“
Komercijos operacijų vadovė siūlo atkreipti dėmesį ir į privačios etiketės kiaušinius. „Tokių privačių prekių ženklų, kaip „Rimi“ ar „Rimi Basic“ produktai paprastai yra pigesni nei žinomų prekės ženklų. Taip yra todėl, kad pirkėjams nereikia mokėti už masines rinkodaros kampanijas, be to, vietiniai gamintojai paprastai patiria mažesnes transportavimo išlaidas“, – teigia ekspertė.
Patiekalus iš kiaušinių gaminti paprasta
Kiaušinius galima priderinti beveik prie bet kurio recepto, įsitikinusi „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė. Jos teigimu, kiaušiniai sutinkami daugelyje pasaulio virtuvių, tad tinkamam jų panaudojimui reikia tik išradingumo.
„Kiaušiniai – vienas dažniausiai sutinkamų produktų mūsų valgiaraštyje. Prieš juos gaminant nereikėtų pamiršti jų nuplauti, kad pašalintume nereikalingus mikrobus, o trynius nuo baltymų atskirti bus lengviau, jei kiaušiniai bus vėsesni“ – apie kiaušinių gaminimo ypatumus pasakojo L. Barčaitė.
Per Velykas „Rimi“ kulinarijos technologė L. Barčaitė siūlo išbandyti pavasarines salotas su kiaušiniais, kuriomis greitai ir pigiai nustebinsite savo artimuosius.
RECEPTAS
Pavasarinis Velykų salotos
Jums reikės:
500 g. mažų bulvių;
20 vnt. putpelių kiaušinių;
2 vnt. ilgavaisių agurkų;
1 ryšulėlio krapų;
1 ryšulėlio svogūnų laiškų;
150 g. majonezo;
150 g. grietinės;
2 šaukštų garstyčių;
2 šaukštų krienų;
Druskos ir juodųjų pipirų pagal skonį.
Gaminimo eiga:
- Išvirkite bulves pasūdytame vandenyje.
- Kol bulvės verda, susmulkinkite agurkus, krapus ir svogūnų laiškus.
- Išvirkite putpelių kiaušinius. Išvirtus kiaušinius įdėkite į šaltą vandenį ir palaikykite 10 minučių.
- Nulupkite kiaušinius. 15 kiaušinių supjaustykite į keturias dalis, 5 kiaušinius perpjaukite per pusę.
- Kai bulvės šiek tiek atvės, nulupkite ir supjaustykite mažais gabalėliais.
- Sudėkite į didelį dubenį, gerai išmaišykite krapus, svogūnų laiškus (šiek tiek pasitaupykite papuošimui), agurkus, majonezą, grietinę, garstyčias ir krienus.
- Įberkite druskos ir pipirų pagal skonį.
- Sudėkite į keturias dalis padalintus kiaušinius ir dar kartą atsargiai permaišykite.
- Dėkite į serviravimo indą ir papuoškite putpelių kiaušinių puselėmis, krapais ir svogūnų laiškais.
Skanaus!
Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR