Pirmoji pagalba

Įgėlus vabzdžiui

Įgėlus nuodingam vabzdžiui, oda dažniausiai parausta ir patinsta. Jautresniems žmonėms gali išryškėti išplitusios reakcijos, kurioms būdingas išplitęs ryškus paraudimas ir patinimas, apie įkandimo vietą gali atsirasti dilgėlinė.
Reakcijos gali progresuoti ir sukelti viso kūno dilgėlinę, bendrą silpnumą, gali sutrikti orientacija, atsirasti virškinamojo trakto veiklos sutrikimų (pvz., pilvo pūtimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas), gimdos spazmai, šlapimo ir išmatų nelaikymas, dusulys, kosulys, kraujospūdžio kritimas, mieguistumas, apalpimas ir kt.

Kokias priemones pasirinkti
Patartina naudoti repelentus (medžiagas, atbaidančias vabzdžius). Efektyviausi repelentai yra tie, kurių sudėtyje yra DEET (n,n-diethyl-meta-toluamidas). Tačiau repelentai efektyvūs tik prieš kandančius nenuodingus nariuotakojus –nuodingų, geliančių vabzdžių ir vorų jie neatbaido.

Patarimai
Vykdami į gamtą, nenaudokite kvepalų , kvapnių muilų, kremų ir tonikų.
Maistą rekomenduojama laikyti sandariai uždarytose talpose, aplinkai naudokite specialius dezodorantus.
Nepalikite atvirų talpų (ąsotėlių, butelių, popierinių pakelių ir kt.) su gėrimais.
Gamtoje venkite ryškiaspalvių, gėlėtų ir tamsių rūbų – šviesūs vienspalviai rūbai vabzdžiams yra ne tokie patrauklūs.
Nemosuokite, nevykite vabzdžio rankomis – tai tik sustiprins jų agresiją.

Pirmoji pagalba
Pirmiausia, reikia ištraukti geluonį ir dezinfekuoti įgėlimo vietą.
Skausmą, patinimą ir niežėjimą padeda malšinti sodos, acto, citrinos sulčių, sutrinto pelyno, gysločio ar svogūno košelės kompresai.
Rekomenduojama ant pažeistos vietos dėti ledą, įsuktą į audinį, ir laikyti ne ilgiau kaip 15 min., naudoti vietinius nuskausminamuosius vaistus, antihistamininius ir priešuždegiminius preparatus, hidrokortizono tepalą.
Jei po vabzdžio įgėlimo atsirado išbėrimų, patino veidas, pasunkėjo kvėpavimas, sunku ryti, svaigsta galva ar atsirado kitų negalavimų, būtina kreiptis į gydytoją.
Šie požymiai dažniausiai išryškėja praėjus kelioms minutėms ar valandai po įgėlimo.

Kaip ištraukti geluonį
Paimkite buką peilį, kreditinę kortelę, plastiko plokštelę ar kitą panašų daiktą, stipriai prispauskite prie odos, visai šalia įstrigusio geluonies. Nuolat stipriai spausdami, gremžkite peiliu odos paviršių kartu su geluonimi. Taip pašalinsite geluonį, išvengdami nuodų injekcijos, priešingai nei traukiant geluonį pincetu ar pirštais.