(Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja terapeutė Marija Kazlauskienė) Atšalus orams, žmonės pradeda sirgti peršalimo ligomis. Tai viršutinių kvėpavimo takų kataras, faringitas, ūmus bronchitas ir kt.
Vienas dažniausiai pasitaikančių susirgimų yra ūmus viršutinių kvėpavimo takų kataras, kuris pagrinde pasireiškia sloga, nedidele temperatūra.
Ši liga yra aplinkos veiksnių sukelta „peršalimo sloga”, kurios priežastys – nepakankama šilumos reguliacija ir įgimtas gleivinių jautrumas. Kadangi tai ne kokio nors sukėlėjo išprovokuota liga, tai nėra ir užkrato šaltinio. Nebūna ir inkubacinio periodo, kaip susirgus pvz., virusine sloga, kuriai būdinga šiek tiek pablogėjusi bendra savijauta keletą dienų prieš pačią ligą.
Toks peršalimas dažniausiai praeina savaime, tačiau ligos vaizdą dažnai pakeičia prisidėjusi bakterinė infekcija. Paburkusi nosies gleivinė yra puiki maitinamoji terpė mikroorganizmams, kurių nuolat būna ore. Jiems įsimetus, po kelių dienų ima tekėti gleivingos ir pūlingos išskyros. Norėdamas nusikratyti gausių išskyrų iš nosies, sergantysis dažnai visa jėga šnypščia nosį. Tai daryti pavojinga, nes išbrinkusi nosies gleivinei, apsunkinamas oro praėjimas ir stipriai šnypščiant išskiriamos gleivės gali būti nupūstos į vidinę ausį bei ten sukelti uždegimą. Be to mediciniškai galima sukelti kraujavimą iš nosies. Todėl šnypšti reikia nestipriai, tai iš vienos, tai iš kitos šnervės.
Slogos gydymui naudingos karštos kojų vonelės su garstyčiomis, ypač pirmomis ligos valandomis, kol dar nėra gausių išskyrų. Palengvina karštas ir sausas oras, taip pat nosies garinimas (galima dėti ką tik išvirtą kiaušinį, karštą įvyniotą bulvę, keptuvėje pašildytą druską ir suvyniotą į skepetaitę.) . Padeda ir inhaliacijos, tik jų metu reikia kvėpuoti per nosį.
Taikant inhaliacijas stiklinei (250 ml.) karšto vandens reikia vieno iš žemiau išvardintų komponentų:
geriamoji soda – 1 arb. š.;
jūros druska – 1 arb. š.;
eukalipto aliejus – 2-5 lašai;
Vaistingieji augalai:
pušų pumpurai;
eukalipto lapai;
šalavijo lapai;
pipirmėtės lapai;
Vartojimo būdas: valgomąjį šaukštą vaistažolių supilti į inhaliatorių ir užpilti stikline verdančio vandens.
Prisidėjus infekcijai ir jai nusileidus iš nosiaryklės į bronchus, atsiranda kosulys – susergama ūmiu bronchitu. Kosuliui gydyti rekomenduojama: sumaišytos ridiko ar morkų sultys su pienu ar medaus gėrimu (santykiu 1:1) , gerti po 1 valgomąjį šaukštą 6 kartus per dieną. Stipriai kosėjant, užkimus, patariama gerti juodųjų serbentų sultis su medumi. Erškėtuogių uogų arbata su medumi irgi saugo nuo peršalimo.