Medicina, farmacija

Ligonių kasos specialistai gydymo įstaigų vadovus pakvietė aptarti aktualias problemas

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos klinikos didžiojoje konferencijų salėje vyko Šiaulių teritorinės ligonių kasos specialistų ir šios institucijos veiklos zonos – Šiaulių ir Telšių apskričių gydymo įstaigų vadovų bei jų atstovų pasitarimas. Aptartos aktualiausios gydymo įstaigų veiklos problemos, dėl kurių ne tik ilgėja pacientų eilės, bet ir neužtikrinama veiklos kokybė.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorė Dalia Miniauskienė skyrė dėmesio pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose vykdomoms prevencinėms programoms ir skatino medikus aktyvinti šių programų vykdymą. Šiuo metu Lietuvoje vykdomos penkios ligų prevencijos programos, kurių išlaidas ligonių kasos kompensuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo – gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, krūties vėžio prevencinė programa, prostatos (priešinės liaukos) vėžio prevencinė programa, storosios žarnos vėžio prevencinė programa, širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa.
Norint pasitikrinti pagal prevencines programas, pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins sveikatos būklę ir, jei reikia, skirs tyrimus bei nukreips pas gydytoją specialistą. Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys prevencinėse programose gali dalyvauti nemokamai, jeigu kreipiamasi į sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusią gydymo įstaiga. Tuomet nei už tyrimus, nei už gydytojo darbą ar sunaudotas medžiagas mokėti nereikia, todėl TLK vadovė D. Miniauskienė skatino gydymo įstaigų vadovus raginti šeimų gydytojus aktyvinti šias programas ir kviesti pacientus tikrintis sveikatą.
Nemažai problemų, kylančių dėl gydymo įtaigų bendradarbiavimo, išsakė Kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė. Ypač aktualus tinkamas siuntimų rašymo užtikrinimas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad dėl netinkamo požiūrio į paciento siuntimą į kitą gydymo įstaigą pas ten dirbantį specialistą, ne tik ilgėja pacientų eilės, nepavyksta prisiskambinti pas specialistus, užtrunka paslaugos teikimas. Ypač dažnai šeimos gydytojai nepasirūpina reikiamais tyrimais, pasitaiko ir skubotai, ir netiksliai užpildomų siuntimų. Aptarti konkretūs siuntimai, dėl kurių iškyla problemų tarp gydymo įstaigų. Viena jų, kai dėl netinkamai užpildytų siuntimų viena gydymo įstaiga iš kitos gali išsireikalauti sumokėti konsultacijos kainą, jei pacientas atsiųstas pažeidžiant Siuntimų asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti išdavimo, įforminimo ir atsakymų pateikimo tvarkos apraše nustatytą tvarką. Aptartas gydymo tęstinumo užtikrinimas, išrašant kompensuojamuosius vaistus hospitalizuotiems pacientams, išrašant iš stacionaro ar siunčiant palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugoms gauti.
Aptartos ir papildomos priemokos už medicinos įstaigos teikiamas valstybės laiduojamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kurių, anot D. Ozolienės, dažniausiai net neturėtų būti.
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas sakė, kad ligoninė ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigos privalo bendradarbiausi dviem būdais: vienas – geranoriškumo pagrindu, kitas – bausmių. Ligoninė, tiesa, nieko bausti nenori, tik nori surasti bendrą konsensusą, kad būtų gerai ir pacientams, ir gydymo įstaigoms. Direktorius ragino gerbti vieniems kitus, o pirmiausia pacientą. Didžiulė problema yra eilės pas specialistus. Ieškodami priežasčių medikai išsiaiškino, kad viena jų yra neinformatyvūs siuntimai, nesilaikymas šeimos gydytojo medicinos normos, kurią pažeisdami kartais šeimos gydytojai atsiunčia pacientą pas specialistus. Direktorius į susitikimą su medikais atsinešė netinkamai užpildytus trijų dienų siuntimus, išrašytus vienam ligoninės skyriui. Toks pluoštas, pasak direktoriaus, nepateisinamas. Ligoninė ieško problemų sprendimo būdų. Vienas jų – apmokestinimo tvarka, kuri dar rengiama. Tai, direktoriaus manymu, paskatintų didesnę toleranciją ir pagarbą vienų kitiems, kas taip pat puikus šių problemų sprendimo būdas.
Susitikime dalyvavę gydymo įstaigų vadovai taip pat kėlė problemas, kurių tinkamas sprendimas priklauso ne tik nuo Sveikatos apsaugos ministerijos, bet ir nuo Ligonių kasų veiklos. Labai svarbu rasti problemų sprendimo būdus, ko ir siekė šio susitikimo dalyviai.
Nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Mindaugas Pauliukas ir Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorė Dalia Miniauskienė ragino medikus bendradarbiausi pozityviai ir šalinti iškylančias problemas.

Zitos Katkienės nuotr.

Pranešimą paskelbė: Zita Katkienė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ