Straipsniai

Retinolis – norintiesiems ilgiau išlaikyti veido odos jaunystę

Graži, spindinti, atjaunėjusi veido oda – tai visų moterų siekiamybė. Gausybė kosmetikos priemonių rinkoje bei ypač platus pasirinkimas gali apsukti galvą. Dažnai girdime apie įvairius veiksminguosius ingredientus, kurie suteikia vieną ar kitą efektą. Vienas iš jų – retinolis. Kodėl svarbu naudoti kosmetiką su retinoliu, apie jo poveikį bei savybes pasakoja grožio namų „Esteskin“ įkūrėja Laura Los.

Papasakokite, kas yra retinolis ir kaip jis veikia odą.

– Dažnai tenka girdėti apie dvi painiojamas sąvokas: retinolis ir retinoidai. Pavadinimai panašūs, tačiau retinoidai yra vitamino A dariniai ir veikliųjų medžiagų grupės pavadinimas, o viena iš jų  – retinolis. Patys retinoidai dažnai vadinami auksiniu antisenėjimo standartu.

Į retinoidų grupę įeina ir gerai žinomos medžiagos, pavyzdžiui: tretinoinas, izotretinoinas ar adapalenas, kurios veikia kur kas stipriau, reikalaujama gydytojo recepto. Štai retinolis – vienas silpniausių retinoidų, plačiausiai naudojamas kosmetikos pramonėje. Retinolis turi švelnų poveikį ir didelę senėjimą stabdančią galią. Jis geba stimuliuoti ląstelių regeneraciją, atstatant saulės poveikio žalą, padeda kovoti su akne ir sausa oda. Šis ingredientas kosmetikoje suteikia odai elastingumo, mažina raukšlelių gylį, pigmentaciją, skatina kolageno skaidulų gamybą. Taip pat retinolis gali padėti kontroliuoti odos drėgmės balansą. Yra žinoma, kad suragėjusios odos ląstelės trukdo drėgmės pasisavinimui, o retinolis, švelniai eksfolijuodamas odą, padeda pašalinti negyvas ląsteles, kurios ir skatina drėgmės praradimą.

Kokio amžiaus žmonėms jis reikalingas labiausiai?

– Daugelis mano, kad retinolis naudingas tik vyresnei odai, kurią kamuoja raukšlės, hiperpigmentacija, stangrumo ir elastingumo praradimas. Tačiau dar 1971 m. JAV dermatologas dr. A. Kligmanas atrado retinoidų teigiamą poveikį, gydant aknę, o 1996 m. retinoidai buvo pripažinti legalia veikliąja medžiaga, mažinant raukšles. Taigi, jaunai odai retinolis reikalingas riebalinių liaukų reguliacijai (aknės gydymui), o priešlaikinio senėjimo prevencijai jį siūloma naudoti ne anksčiau kaip nuo 25 metų. Retinolis stimuliuoja fibroblastų, atsakingų už kolageno, elastino ir hialurono rūgšties gamybą, darbą. Su amžiumi jie pradeda veikti lėčiau. Kad pastebėtume efektą, priemonę reikia vartoti mažiausiai mėnesį.

Kaip geriausia naudoti retinolį? Ar galima jį naudoti su kitomis priemonėmis?

– Tai yra stiprus ingredientas, todėl galimas nedidelis odos paraudimas, sausumas ar dilgčiojimas. Veido odą prie jo reikia pratinti palaipsniui. Pradėti nuo mažiausios koncentracijos, pavyzdžiui, 0,1 proc. stiprumo. Pirmą savaitę priemonę naudoti kas trečią vakarą, antrą savaitę – kas antrą vakarą, o trečią savaitę galima ir kas vakarą (svarbu stebėti, ar oda toleruoja šį ingredientą). Po kelių mėnesių galima rinktis stipresnės koncentracijos retinolį.

Retinolį būtina tepti ant švarios ir sausos odos. Nereikėtų pamiršti kaklo ir dekoltė zonos, nes šios vietos taip pat yra pažeidžiamos odos senėjimo procesų. Kai susiformuoja nuosekli odos priežiūros rutina su retinoliu namuose, galima pereiti prie intensyvesnės priežiūros ir sustiprinti priešraukšlinį poveikį priemonėmis su peptidais ir (arba) atlikti stipresnio poveikio procedūras, pavyzdžiui, su retinoliu ir ksimeno rūgštimi specialisto kabinete.

Tačiau svarbu įsidėmėti, kad retinolis gali lemti padidėjusį veido odos jautrumą UV spinduliams, todėl  papildomai privalu naudoti apsaugos priemones. Šaltuoju periodu reikėtų rinktis apsauginį kremą, kurio SPF siekia bent 30 ir daugiau, o šiltuoju – ne mažiau nei 50. Lietuvos gyventojams geriausias laikotarpis retinolio naudojimui – nuo rugsėjo vidurio ar spalio mėnesio iki gegužės mėnesio.

Ne mažiau svarbu nepamiršti ir odos drėkinimo. Drėkinamąjį kremą naudoti rytais, retinolį – vakarais. Nesiūlau vienu metu naudoti retinolio su tokiomis odos priežiūros priemonėmis, kurios sudėtyje turi AHA, BHA rūgščių. Naudojant visas šias veikliąsias medžiagas vienu metu, galima sudirginti ar  išsausinti odą. AHA, BHA rūgštis galima naudoti tomis dienomis, kai daroma pertrauka nuo retinolio. Na, o vitamino C priemones siūlau derinti su retinoliu. Jas tepti rytais. Tyrimai parodė, kad vitaminas C padeda retinoliui veikti geriau. Jis kovoja su žalingais radikalais ir apsaugo retinolį nuo oksidacijos. Be to, vitaminas C reikalingas naujo kolageno formavimuisi.


– Ar visiems saugu naudoti retinolį?

– Prieš pradedant naudoti retinolį, rekomenduoju pasitarti su specialistais, ypač turintiems jautrią ir dirglią odą. Kamuojamiems rožinės ar egzemos būtina gydytojo dermatologo priežiūra, nes retinolis gali  išryškinti simptomus.

Skirtinga retinolio koncentracija gali įvairiai paveikti kiekvieno žmogaus odą. Pavyzdžiui, kosmetikos sudėtyje esančio retinolio koncentracija yra nedidelė – nuo 0,1 proc. iki 0,5 proc. (gydytojo  skiriamuose produktuose koncentracija svyruoja nuo 0,5 proc. iki 1 proc.). Tik dermatologas, apžiūrėjęs odą, gali patarti, kokia retinolio koncentracija ir koks produktas kiekvienam yra tinkamiausias. Taip pat svarbu žinoti, kad retinolio negalima naudoti su tam tikrais vaistais. Jei naudojate fotosensibiliuojančius vaistus (priklauso tiazidų, tetraciklinų, fluorochinolonų, fenotiazinų, sulfanilamidų grupei), kosmetinių priemonių su retinoliu geriau nenaudoti. Vengti retinolio turinčių produktų reikėtų ir laukiantis. Nors nėra įrodyta, kad retinolio patenka į kraują, tačiau nėštumo metu vis tiek patartina jo vengti.

Ačiū už pokalbį.