Medicina, farmacija

Vaikų chirurgijos ortopedijos traumatologijos centras siekia išskirtinio palankumo vaikui

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika, kurioje įsikūręs Vaikų chirurgijos ortopedijos traumatologijos centras, 2017 metais pelnė Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Naujagimiui palankios ligoninės iniciatyvos naujagimiui palankios ligoninės vardą, tad dėmesys naujagimiui ir vaikui, kuriam reikia mediko pagalbos, išskirtinis. Dėmesio vaikui keliu žengia ir kitų skyrių bei centrų gydytojai, įsikūrę klinikoje. Išskirtinį dėmesį vaiko gerovei skiria ir vaikų chirurgai, nes žino, kad tėveliai kartais baiminasi į juos kreiptis. Laikinai centro vadovo pareigas einanti vaikų chirurgė Evelina Klepšytė-Jasnauskienė patikina, kad ši baimė – be pagrindo.
Kreiptis kuo skubiau
Dėl vaikų chirurgų pagalbos bet kokiu atveju į medikus patariama kreiptis skubiai. Gydytojas nuspręs, kada numatomas skubus gydymas, kada galima atvykimą planuoti. Skubaus gydymo prireikia, kai vaiką vargina skausmas, vėmimas, tam tikros išskyros, kraujavimas iš virškinamojo trakto ar skausmingi sutrikimai, karšti dariniai su karščiavimu. „Tai gali būti apendicitas ar invaginatas, kuriuo dažniausiai serga apie dvejų metukų vaikai. Negalima delsti, kai diagnozuojama įstrigusi išvarža, pūliniai, žarnyno nepraeinamumas, urologinės ligos: sėklidės ar jos ataugėlės užsisukimas, parafimozė ir kiti sveikatos sutrikimai“, – sako vaikų chirurgė.
Planinė pagalba vaikams galima, kai diagnozuojama neįstrigusi išvarža: bambos, baltosios linijos. Nors joms dažniausiai reikia chirurginio gydymo, bet neskubaus. Galima palaukti net kol vaikas paaugs, todėl techniškai patogiau ir saugiau tiek pacientui, tiek chirurgui. Palaukti galima ir dėl odos bei poodžio darinių, epiderminių cistų, apgamų, fibromų, įaugusių nagų. Būna, kai kyla stiprus uždegimas, gydoma konservatyviai, vėliau, skiriamas planinis chirurginis gydymas. Dėl nusileidusios sėklidės, fimozės, kitų urologinių chirurginių ligų taip pat galima palaukti.
Pagalba įvairi
Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centre vaikai konsultuojami dėl įvairiausių kaulinių darinių išaugų, kaulinių cistų, ortopedo pagalba teikiama dėl klubų displazijos, šleivapėdystės, augimo, laikysenos sutrikimų, stuburo augimo sutrikimų, įvairių kaulinių ortopedinių ligų.
Antrinė konsultacinė pagalba vaikams teikiama po traumų, lūžių, kai reikalinga gydymo kontrolė, siūlų išėmimas, gijimo stebėjimas.
Vaikams diagnozuojama ir tulžies pūslės akmenligė – retesnė patologija, negu suaugusiems, bet pasitaiko paaugliams, ypač merginoms, turinčioms antsvorio, arba hormoninių sutrikimų. Operuojant prireikus pasitelkiama suaugusiųjų chirurgų pagalba.
„Ateityje laparoskopu planuotume pradėti operuoti ir kirkšnies išvaržas, kurios vaikams labai dažnai būna įgimtos. Dažniau taip yra neišnešiotukams ir vaikams, kurių audiniai minkštesni, trapesni, mažiau standūs. Įgimta išvarža dažniausiai pasimato iš karto, arba vaikui šiek tiek paaugus, sustiprėjus, pradėjus aktyviau sėdėti, judėti, vaikščioti,“ – paaiškina vaikų chirurgė Evelina Klepšytė-Jasnauskienė ir patikslina, kad dažniau kirkšnies išvarža būna berniukams, negu mergaitėms, santykiu apytiksliai vienas prie trijų. Taip pat bambos išvaržos, kurios operuojamos apie trijų keturių metų amžiaus ir vyresniems vaikams. Dažnai būna ir naujagimiams, bet daugumai vaikų jos savaime praeina, pačios susitvarko, sustiprėjus pilvo raumenims.
Baltosios linijos išvarža, kai įlenda riebalinis audinys tarp pilvo sienos fascijų, bet kuriuo atveju operuojama, nes sukelia diskomfortą. Jeigu nestringa, nėra labai didelio skausmo, tada planine tvarka anksčiau ar vėliau operuojama.
„Visada laukiame pacientų, palankiai žiūrime į kiekvieną atvykusį, nepykstame netgi dėl atėjusių ne visai tuo adresu – nukreipsime ten, kur reikia“, – sako centro vadovės pareigas laikinai einanti vaikų chirurgė Evelina Klepšytė-Jasnauskienė, siekianti glaudaus centro bendradarbiavimo su terapinio profilio vaikų ligų gydytojais, vaikų intensyviosios terapijos, naujagimių gydytojais, bei daugelio kitų sričių specialistais.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos ortopedijos traumatologijos centro vaikų chirurgai Algirdas Basijokas (iš kairės), skyriaus vadovės pareigas laikinai einanti Evelina Klepšytė-Jasnauskienė ir Rimantas Norkus vaikų gerovei skiria išskirtinį dėmesį ir ragina tėvelius nedelsti, kai sutrinka vaiko sveikata.
Zitos KATKIENĖS nuotr.

Pranešimą paskelbė: Zita Katkienė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, VšĮ